Článek připravil Jozef Oravec
Výrazně zjednodušit a urychlit příjem zboží a zlepšit jeho dosledovatelnost v rámci dodavatelsko-odběratelského řetězce se rozhodla společnost METRO Cash & Carry SR, která v rámci pilotního projektu začala přijímat od společnosti HENKEL elektronické dodací listy (EDI zpráva DESADV), doplněné o identifikaci palet pomocí SSCC kódů (Serial Shipping Container Code). „Jde o vůbec první využití SSCC kódů v EDI zprávě DESADV na Slovensku,“ říká Barbora Cikánková ze společnosti MAKRO/METRO Cash & Carry, která má EDI komunikaci v kompetenci jak na českém, tak slovenském trhu a je zároveň také vedoucí pracovní skupiny pro elektronickou výměnu dat (EDI) v česko-slovenské iniciativě ECR (Efficient Consumer Response), a doplňuje: „Inspiraci jsme přitom čerpali v České republice, kde byl už podobný projekt úspěšně realizován.“
> Inspirace z ČR
> Zjednodušení příjmu
> Zvýšení dosledovatelnosti
> Ověření partneři
> Testovací provoz
Jako zkušební dodavatel byla vybrána společnost HENKEL, která začala EDI dodací listy obsahující SSCC kódy zasílat v roce 2011 v České republice jako první. „Chtěli jsme pro testovací provoz dodavatele, který umí s SSCC kódy dobře pracovat a s kterým máme zároveň vhodné logistické toky,“ komentuje výběr Barbora Cikánková. Tato kritéria nejlépe splnilo právě slovenské zastoupení společnosti HENKEL. Eva Malíková, EDI/ECR project manager, ke spolupráci na projektu se společností METRO Cash & Cary SR říká: „Těší nás, že po České republice jsme také na Slovensku vůbec první společností, která zasílá elektronické avízo o dodání zboží s SSCC kódy,“ a doplňuje: „Potřebné know-how k uskutečnění celého projektu jsme čerpali od CCV Informační systémy, které stály při realizaci v ČR.“
Efektivní příjem zboží
SSCC (Serial Shipping Container Code) představuje osmnáctimístné číslo pro identifikaci logistické jednotky. Je zpravidla zanesené do čárového kódu, obvykle typu GS1-128 (dříve EAN-128), ze kterého je ho možné snímačem jednoduše načítat. Slouží k identifikaci při manipulaci a průchodu zboží. Jednoznačně identifikuje emitenta logistické jednotky a zároveň jí přiřazuje jedinečné pořadové číslo bez ohledu na její obsah. Podle konkrétního obsahu logistické jednotky je SSCC běžně doplněn potřebnými informacemi, nejčastěji o identifikaci nejbližší nižší jednotky, např. kartonu, a jejím množství. Obvykle následují údaje s daty o výroby, balení, minimální trvanlivosti či exspirace a číslo šarže.
> Osmnáctimístné číslo
> Zanesení do čárového kódu
> Identifikace při manipulaci
> Množství informací
> Minimalizace chyb
Kombinace elektronického dodacího listu a SSCC kódu tak přináší nástroj, který dokáže významným způsobem zrychlit příjem a naskladnění zboží, kdy celá logistická jednotka je načítaná pomocí jediného naskenování čárového kódu bez nutnosti jejího rozbalení. Samotný obsah logistické jednotky je určen pomocí DESADV, kde je to právě SSCC kód, s kterého pomocí je tato jednotka identifikovaná.
Uvedené nástroje významným způsobem zefektivňují plánování převzetí zboží a kapacit skladových prostorů. Zároveň je potřeba si uvědomit, že základem vysoce efektivního toku informací spojeného s tokem zboží jsou správně definovaná kmenová data, která stojí na začátku celého procesu. Pokud jsou tyto informace správně a korektně publikované napříč celým řetězcem, vzniká pouze minimum chyb při následné výměně transakčních dat, jejichž objem je neporovnatelně vyšší. O další úspory se postará dobře nastavená EDI komunikace, ideálně v kombinaci s využitím identifikátorů, jako jsou právě SSCC kódy.
Benefity pro celý řetězec
METRO Cash & Carry provozuje velkoobchodní prodej potravinářského a nepotravinářského spotřebního zboží registrovaným podnikatelům a na Slovensku patří do jeho obchodní sítě šest velkoobchodních center. Projekt tak má vliv na doslova stovky slovenských dodavatelů, přičemž velká část z nich využívá k zabezpečení EDI komunikace služby konsolidačního centra ORION provozovaného firmou CCV Informační systémy. V rámci projektu společnosti METRO Cash & Carry SR bude využívané označení SSCC kódy na úrovni palet. V případě společnosti HENKEL je zpravidla velikost jednoho závozu jedna až tři palety. Samotné zaslání elektronického dodacího listu do METRO Cash & Carry SR je načasované na přibližně tři hodiny před dodaním zboží, což zabezpečí přítomnost zprávy v prodejně při fyzickém převzetí zboží a také splnění nezbytné podmínky pro automatický příjem pomocí HHT (Hand Held Terminal).
> Využití na paletách
> Naskladnění bez rozbalení
> Automatizace procesů
> 30% zrychlení na příjmu
> 100% přesnost
„Využití SSCC kódů pro nás představuje zrychlení při příjmu i naskladnění, kdy je najednou přijata celá logistická jednotka bez nutnosti jejího rozbalení, protože její obsah je načtený z elektronického dodacího listu podle SSCC kódu,“ popisuje výhody Jaroslav Olejník, manažer projektu zavádění SSCC kódů pro Českou a Slovenskou republiku ze společnosti MAKRO/METRO Cash & Carry, a přibližuje také výhody pro dodavatele: „Naši dodavatelé změnu pocítí v rámci automatizace celého procesu, kdy pro nás už nebudou muset tisknout papírový dodací list a bude tak zajištěná vyšší přesnost při samotném zavádění zboží do systému, což se následně projeví ve zlepšení párování faktur a v plynulejších úhradách zboží.“
Po ukončení pilotního projektu plánuje velkoobchodník využití DESADV včetně SSCC se všemi přímými a také předalokačními dodavateli. U dodavatelů, kteří dodávají své zboží v ostatních tocích prostřednictvím platforem, bude tento proces zajišťovat logistický provider. Využívat SSCC kódy chce METRO Cash & Carry SR v budoucnosti nejen pro samotné označení logistické jednotky, ale také pro přenos informace o exspiraci a šarži.
O více než 30 % je očekávané zrychlení při příjmu a naskladnění. V případě, že dodavatel zašle korektní data, pak je přínosem 100% přesnost při samotném zavádění zboží do systému.
Článek původně vyšel v Systémech Logistiky č. 132/5 2014.