Článek připravil JOZEF BREZOVSKÝ
V roce 2005 vznikla slovenská pobočka korejské společnosti HANIL E-HWA COMPANY v Považské Bystrici. Koncern HANIL E-HWA tak reagoval na vysokou poptávku po plastových dílech nově vzniklých automobilových závodů KIA Motors Slovakia na Slovensku a HYUNDAI Motor Manufacturing Czech v České republice. Slovenská pobočka HANIL E-HWA Automotive Slovakia neustále rostla a zákazníci KIA, Hyundai a MOBIS Slovakia na ni začali klást nové požadavky.
> Racionalizace skladové politiky firmy
> Identifikovatelnost skladových operací
> Dodržování pravidel FIFO
> Zvýšení efektivity pracovníků
Vedení v Považské Bystrici se proto obrátilo na společnost Aimtec, která v krátkém časovém horizontu tří týdnů dodala robustní nástroj pro elektronickou komunikaci – TradeSync Integration Manager. Jde o řešení od společnosti Axway, které umožňuje bezpečnou výměnu dat s obchodními partnery. Na celém světě ho používá více než tisíc společností. Díky němu si bezobslužně vyměňují finanční, logistická či konstrukční data se svými zákazníky.
Současně mohou s využitím nejmodernějších technologií aplikovaných v tomto robustním systému jednoduše komunikovat také s dodavateli a v reálném čase monitorovat a efektivně optimalizovat svoje procesy. TradeSync Integration Manager zároveň nachází široké možnosti uplatnění i v oblasti integrace interních podnikových aplikací – Enterprise Application Integration (EAI).
Na začátku šlo o standardizaci komunikace mezi HANIL E-HWA Automotive Slovakia a automobilkou Hyundai. Potom bylo řešení rozšířeno také na posílání a přijímání elektronických zpráv s automobilovým výrobcem KIA Motors Slovakia v Žilině.
Po půl roce se ukázalo, že HANIL potřebuje efektivnějším způsobem řídit i logistiku. Do této doby byl hlavním nástrojem pro logistiku MS Excel. Zaměstnanci manuálně zpracovávali data do ERP systému, takže se stávalo, že výroba nebyla zásobovaná řízeně. FIFO fungovalo pouze pro díly JIS a inventury byly prováděny velmi komplikovaně. HANIL proto opět oslovil společnost Aimtec jako zkušeného ověřeného dodavatele v oblasti logistických procesů v automobilovém průmyslu s více požadavky na doplnění a rozšíření systému.
ŘEŠENÍ: NASAZENÍ WMS SYSTÉMU
Po uvedení EDI ŘEŠENÍ TradeSync Integration Manager v Považské Bystrici do produktivního provozu, které trvalo jeden měsíc, byl ve stejné pobočce nasazen systém pro správu skladového hospodářství DCIx WMS od stejného dodavatele, společnosti Aimtec. „Profesionální přístup odborníků ze společnosti Aimtec a jejich zkušenosti s principy dodávek do KIA a Hyundai nás přesvědčily už na projektu EDI, proto jsme neváhali jim zadat další zakázku,“ vysvětluje Ján Hladký, finance manager společnosti HANIL E-HWA Automotive Slovakia.
> Pokrytí všech logistických procesů
> Integrace DCIx WMS na ERP a SPIN
> Řešení čtyři v jednom systému
> Identifikace na základě čárového kódu
DCIx WMS je procesně orientovaný systém pro efektivní řízení skladů a interní logistiky. Nabízí nástroje pro řízení logistických procesů ve výrobních, distribučních nebo logistických společnostech.
Systém využívá moderní technologie pro identifikaci na bázi čárového kódu nebo RFID s označováním každé manipulační jednotky a sledováním a řízením skladových operací, přičemž podporuje jedno- či víceúrovňové manipulační jednotky. DCIx WMS podporuje zakázkově řízenou i procesní výrobu stejně jako sériovou výrobu řízenou různými formami kanbanu. Pro každou z oblastí nabízí tento systém výběr z mnoha variant procesů, které zastřešují veškerou manipulaci s materiálem, výrobky a zbožím.
Flexibilní a modulární informační systém DCIx WMS tak pokrývá ve společnosti HANIL všechny důležité logistické procesy. Konkrétně jde o příjem materiálu na sklad, kontrolu kvality, zaskladnění, výdej do výroby, příjem z výroby, zaskladnění do skladu finálních výrobků a expedici. Dodávka byla spojena také s obstaráním hardwarového vybavení, konkrétně bylo potřeba koupit 15 kusů čteček Motorola MC 3190-G a tiskárny Intermec. Součástí projektu byla také integrace do současného podnikového informačního systému MIS a na účetní systém SPIN.
ZHODNOCENÍ PROJEKTU
Půl roku poté, co se logistický systém DCIx WMS osvědčil v závodě v Považské Bystrici, dochází k nasazení stejného řešení do dalších lokací společnosti HANIL. DCIx WMS řídí logistické procesy v distribučním centru Hnojník na Moravě. Do tohoto závodu se sbíhá zboží z výrobních závodů HANIL a odchází dodávkami JIT a JIS přímo do automobilek KIA a Hyundai. Dalším plánovaným závodem je polská pobočka v Ustroni. V druhé polovině roku 2013 bude DCIx WMS implementováno také v další slovenské pobočce v Dubnici nad Váhem.
> Úspora času při manipulaci se zbožím
> Stoprocentní dodržování pravidel FIFO
> Snížení chybovosti o 99 %
> Zabezpečení on-line informací
Společnost HANIL po projektech na DCIx WMS uvažuje, jak efektivněji řídit komunikaci se svými dodavateli pomocí webEDI řešení. Celý koncept spočívá v tom, aby HANIL pouze vystavil objednávku na web, dodavatel podle ní vytiskl expediční etikety a nalepil je na svou dodávku. HANIL nemusí na příjmu nic označovat a příjem probíhá bez chyb.