„Poptávky firem po kvalitních skladových a výrobních prostorách ve střední Evropě jsou založeny na důvěře v tento trh. Před dvěma třemi lety ovládly světový trh obavy a firmy své plány na rozšíření či přestěhování výroby odložily. Období nejistoty je přimělo k hledání co nejefektivnějšího řešení,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.
„Střední Evropa prokázala značnou stabilitu trhu, její dalšími nepochybnými výhodami jsou relativně levná pracovní síla, geografická blízkost ke stabilním západoevropským trhům a potenciálně stále rostoucí spotřebitelský trh,“ dodává Hlobil.
Největší podíl na pronájmech v regionu mělo Polsko, kde se uskutečnilo téměř 60 procent z objemu všech loňských pronájmů. Zájem rostl ve všech zemích regionu kromě České republiky. Největší meziroční nárůst aktivity zaznamenalo Slovensko, kde se objem pronájmů ve srovnání s rokem 2010 téměř zdvojnásobil.
Nová výstavba
Výstavba v loňském roce zaznamenala mírné oživení, přesto zůstává ve srovnání s rekordními lety na nízké úrovni. Zatímco v rekordním roce 2008 se postavilo téměř 2,5 milionu m2, loni to bylo lehce přes 800 tisíc m2. Nárůst aktivity pocítilo Slovensko, kde se loni postavil desetinásobek ploch (60 000 m2) oproti roku 2010 (5 000 m2).
Vývoj nájemného
Pohyby ve výši nájemného jsou za posledních dvanáct měsíců minimální, základní nájemné se dnes pohybuje mezi 3,5-3,7 eura/m2 měsíčně. V nejatraktivnějších lokalitách může nájemné růst rychleji s tím, jak ubývá volných ploch. To se týká hlavně Slovenska, kde je podíl volných ploch již delší dobu pod úrovní 5 procent.
Tam, kde je nepronajatých ploch dostatek, mohou nájemci užívat různých pobídek ze strany developerů.
Podíl nepronajatých ploch
Podíl volných ploch klesá v regionu již druhým rokem a ke konci 2011 dosahoval v průměru lehce přes deset procent. Jedná se o zdravou míru nepronajatosti, kdy je nabídka a poptávka v rovnováze.
„Hovoříme však o průměru za celý region. Jednotlivé země se v tomto kritériu dost odlišují,“ říká Ferdinand Hlobil a pokračuje: „Pokles pod deset procent by měl postupně stimulovat investice do nové výstavby. Developeři na tento podnět čekají, otázkou je však stále zajištění financování nových projektů ze strany bank.“
Zatímco v Maďarsku je dnes volných více jak pětina ploch nabídnutých k pronájmu, na Slovensku se druhým rokem pohybuje kolem „nezdravých“ pěti procent. V Rumunsku výrazně klesl podíl volných ploch meziročně o deset procent na dnešních méně než pět procent. K podobným hodnotám postupně směřuje i Česká republika.
Výhled pro 2012
„Pro letošní rok očekáváme pokračující mírné oživení nové výstavby, kterou stimuluje především nízká nepronajatost v nejatraktivnějších lokalitách. Na straně poptávky budou zřejmě maloobchodní řetězce nadále zvyšovat efektivitu skladových kapacit, aby zajistili zásobování svých síti. Také poptávka po výrobních prostorách, hlavně ze strany automobilových výrobců napojených na německou ekonomiku, by mohla pokračovat. Výkon trhu by mohl být přibližně na hodnotách loňského roku,“ říká Ferdinand Hlobil.