Evropské hlavní třídy v oblasti maloobchodu mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím tohoto roku vykázaly silnou odolnost. Potvrzuje to nedávná analýza Colliers International vypracovaná pro pololetní mapu maloobchodních nájmů pro region EMEA (EMEA Retail Rents Map). Většina sledovaných trhů prokázala stabilní nájmy u maloobchodu u nemovitostí vysoké kategorie. Téměř desítka hlásila růst a významný růst zaznamenala města Oslo (7 %) a Riga (10 %). Naproti tomu města Athény a Sofie vykázala prudký propad u maloobchodu na hlavních třídách, jednalo se o poklesy o 17 % a u druhého města o 15 %.
V Praze se nájem na předních třídách (definován jako nájem u nemovitostí vysoké kategorie, který může být očekáván pro jednotku na trhu) pohybuje stabilně na 200 euro/m2 za měsíc, zatímco nájem v předních obchodních centrech (definován jako nájem u nemovitostí vysoké kategorie očekávaný za jednotku v rámci předního centra) je na úrovni 90 euro/m2 za měsíc. V porovnání se Slovenskem a Polskem vykazuje český maloobchodní trh větší výnosy. V Bratislavě je nájemné na předních třídách na úrovni 40 euro, ve Varšavě 90 euro. Změny u maloobchodního nájemného těchto měst se neočekává.
“Nepředvídáme velké změny v místním maloobchodním nájemném po zbytek tohoto roku a rovněž na začátku roku 2012,” řekl Omar Sattar, MRICS, Managing Director, Colliers International Česká republika. “Pokud se podíváte na současný formát maloobchodního prodeje, nasycení trhu stále dosti výrazné. Zejména ve větších městech nájemné zůstane stabilní s určitým minimálním nárůstem, jež je předpovídán pro nejlépe umístněné jednotky v silných obchodních centrech.”
Jelikož maloobchodníci stále vykazují silnou poptávku po prostorech a zároveň racionalizují svá portfolia, zůstává v předních evropských obchodních centrech nájemné stabilní. Významné nárůsty byly zaznamenány v Leedsu a Miláně, kde nájmy v obchodních centrech rostly o 8 % a 11 %.
Jelikož investoři i nadále sledují rizika při realizaci strategií, zůstaly výnosy z hlavních tříd v oblasti maloobchodu obecně stabilní nebo byly jen mírně stlačeny. Jejich největší obava je uchování kapitálu. V Amsterdamu výnosy poklesly o 4,4 %, přičemž před šesti měsíci dosahovaly 4,75 %. Oslo také zaznamenalo prudký pokles, výnosy se nyní pohybují na 5 %, oproti předešlé úrovni 5,75 %. V Praze výnosy zůstávají stabilní na úrovni 6,25 %.
Podobné schéma je vidět i u předních obchodních center, což se vztahuje na většinu trhů monitorovaných Colliers International. Výnosy za posledních šest měsíců jsou beze změn. Výnosy u předních obchodních center v Moskvě jsou nyní na hodnotě 10 %, oproti předchozím 10,5 %. V Oslu opět výnosy výrazně poklesly z 5,75 % na 5 %.
“Maloobchod předních lokalit nadále přitahuje poptávku silných investorů,” řekl Ian Elliott, Head of Retail, Colliers International pro region východní Evropu. “Velká dominantní obchodní centra jsou stále v hledáčku bohatých investorů poptávající rozsáhlé, dobře zajištěné a nízkorizikové investice.”
“Colliers International nabízí širokou řadu poradenských a transakčních služeb pro majitele, investory a maloobchodníky, ať již u velkých obchodních center nebo individuálních jednotek, ve městě nebo na okraji, na hlavních třídách nebo maloobchodních parcích,” řekl pan Sattar. “Naši specialisté poskytují komplexní služby včetně plánování, poradenství v oblasti developmentu, studií proveditelnosti, mixů nájemců, financování, hodnocení, marketingu, pronájmu, řízení nemovitostí, investičních služeb a mnoho dalších.”