Za posledních 10 let (2000 – 2009) šetřila Policie ČR téměř 1,8 mil. nehod (1 785 387) na pozemních komunikacích, při nichž bylo 11 433 osob usmrceno, 46 332 osob bylo těžce zraněno a dalších 270 368 osob bylo zraněno lehce. Za předpokladu, že v produktivním věku – tj. ve věku od 25 – 54 let – bylo 60 % všech usmrcených, znamená to 6 860 mrtvých v důsledku dopravních nehod. Jestliže každý z nich měl v průměru 1,4 dítěte, pak by sirotků a polosirotků za uplynulých 10 let bylo 9 604. Toto číslo však nemůžeme v žádném případě garantovat, můžeme ho jen odhadovat.
Společnost LUKOIL, jedna z mezinárodních ropných společností, se svou činností – prodejem pohonných hmot a provozováním čerpacích stanic – přímo podílí na rozvoji automobilismu. Proto se rozhodla významnou část svých CSR aktivit směřovat na podporu dětí, jejichž život byl trendem nárůstu automobilové dopravy tragicky a natrvalo zasažen a změněn.
„Sirotkům a polosirotkům, kteří v důsledku dopravní nehody a úmrtí rodiče či rodičů spadají do kategorie sociálně slabých, či dětem, které jsou v důsledku nehody vážně zraněné či doživotně postižené, chce naše společnost pomoci především finančním příspěvkem na vzdělání a na aktivity směřující k jejich opětovné integraci do běžného života,“ řekl k projektu Denis Ryupin, generální ředitel LUKOIL Česká republika. „Proto jsme oslovili Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových, který je pro nás nejen seriózním partnerem s dobrým jménem, ale také nám vyšel vstříc v našem záměru vytvořit vlastní charitativní projekt.“
Jedním z hlavních cílů projektu je dlouhodobé zapojení českých řidičů. V rámci pilotní části projektu budou mít zákazníci na čerpacích stanicích LUKOIL možnost zakoupit si speciální kelímek na kávu. Cena samotné kávy se měnit nebude. Zákazník přispěje tím, že si koupí kelímek se specifickým designem a s poděkováním. Zákazníci se tak mohou sami rozhodnout, jestli chtějí přispět či ne. Díky koupi speciálního kelímku na kávu přispějí do projektu částkou 5 Kč. V dalším období budou mít zákazníci příležitost zakoupit si na čerpacích stanicích společnosti LUKOIL vybrané produkty označené logem projektu. Touto formou budou moci projekt pravidelně podporovat.
„Oceňujeme všechny donátory, kteří nám pomáhají pomáhat,“ řekl k projektu JUDr. Ladislav Petrásek, člen správní rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových. „Bez jejich podpory bychom naše společné záměry nemohli uskutečňovat. Vzdělávání patří dlouhodobě mezi naše největší priority, proto jsme se stali patrony projektu, který pomáhá osiřelým dětem. Naše projekty však nejsou jen o materiální pomoci. Snažíme se podpořit samostatnost a aktivitu společensky znevýhodněných nejen při vstupu do života, ale i při znovuzačlenění do společnosti,“ dodává JUDr. Petrásek.
Pilotní část projektu startuje 1. 12. 2010 a končí v březnu 2011.