Společnost Barco ukončila vývoj RFID čtečky pro pásmo UHF. RFID čtečka umožňuje připojit 8 antén a s nadřízeným systémem komunikuje bezdrátově s využitím standardní WiFi sítě. Součástí projektu byl i vývoj speciálních planárních ultra tenkých modulárních antén pro automatickou identifikaci objektů v interiérech či v průmyslovém prostředí. Tyto antény mají variabilní délku od 50 do 100 cm a tloušťku pouhé 2 mm, takže jsou ideální k vytváření podlouhlých čtecích zón jako například dveře, vstupy, chodby. Antény jsou vhodné pro aplikace typu sledování a evidenci majetku, evidenci výroby na pásových dopravnících či evidenci IT zařízení v rackových skříních.
Koncepce RFID čtečky, jejích malých rozměrů, vestavěného napájecího zdroje a bezdrátového přenosu dat přes WiFi síť spolu s unikátními parametry a rozměry antén umožňují vytvářet rozsáhlé systémy s desítkami až stovkami čtecích míst s minimalizací kabeláže. Čtecí zóny mohou být díky rozměrům antén optimálně uzpůsobeny dané situaci a instalace může být téměř neviditelná a elegantní.
Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu.
Na bližší informace k vývoji RFID čtečky jsme se zeptali pana Ing. Miroslava Pípala, jednatele společnosti Barco.
Z jakého důvodu se společnost Barco rozhodla pro vývoj vlastní RFID čtečky?
Současné RFID UHF snímače jsou poměrně rozměrné, drahé a vyžadují externí napájecí zdroj. K tomu navíc umožňují připojit malý počet antén. To je překážkou pro aplikace, kdy je nutno číst tagy z desítek či stovek čtecích zón a rovněž pro aplikace v interiéru, kde z estetických či bezpečnostních důvodů není možné nechat volně nadbytečnou kabeláž.
V čem se tedy tato čtečka odlišuje oproti dostupným řešením na trhu?
Čtečka je optimalizovaná pro vytváření rozsáhlých sítí s mnoha čtecími body s minimalizací kabeláže a bezdrátovým přenosem dat přes standardní WiFi síť. Antény respektují požadované rozměry čtecí zóny a jsou velmi tenké, což umožňuje instalaci ve stísněných prostorách. RFID snímač má vestavěný zdroj a tudíž není potřeba napájecí adaptér, který bývá často komplikací při instalaci.
Můžete nám přiblížit, kdy bude čtečka komerčně dostupná?
V současné době hledáme partnery a investory pro komerční spuštění výroby, proto o konkrétním termínu nelze ještě s určitostí hovořit. Věříme, že si náš produkt díky svým „niche“ parametrům získá jak potenciální partnery, tak i spokojené zákazníky u nás i ve světě.