Střední Evropa hraje významnou roli na mapě průmyslových nemovitostí. Přes dopad globální krize se nadále daří uzavírat řadu významných transakcí. V loňském roce se v regionu střední Evropy pronajalo okolo 1,5 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových ploch. Toto číslo je srovnatelné s Francií, která je považována za největší nemovitostní průmyslový trh v Evropě. Loni se ve Francii pronajalo 1,6 milionu metrů čtverečních.
„Výstavba logistických areálů je v západní Evropě ve srovnání s předchozími lety minimální a to samé platí pro poptávku ze strany nových nájemců. Přestože došlo k propadu výstavby i pronájmů, jsou výsledky roku 2009 ve střední Evropě třetí nejlepší za posledních deset let. Středoevropský region má nadále výhodu v levnější vzdělané pracovní síle, výhodné poloze v těsném sousedství západní Evropy a relativně dobré kupní síle obyvatelstva,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu společnosti Cushman & Wakefield.
„Střední Evropa má navíc oproti západní obrovský potenciál růstu spotřeby a to dále podporuje sektor průmyslových nemovitostí. Logistické, skladovací a průmyslové areály jsou pro firmy uspokojující každodenní spotřebu obyvatelstva nezbytně nutné,“ dodává Ferdinand Hlobil.
Pronájmy
Objem pronájmů průmyslových ploch v uplynulých deseti letech neustále rostl, vrcholu dosáhl v roce 2008, kdy se pronajalo téměř 2,8 milionu metrů čtverečních. V loňském roce objem pronájmů klesl na cca 1,5 milionu m2. Největší zájem měli loni nájemci o Polsko a Českou republiku.
„V Polsku mají – ve srovnání s otatními středoevropskými zeměmi – mnohem větší ekonomickou sílu domací malé a střední firmy. A to jak výrobci, tak maloobchodníci. Česká republika je naopak hodně provázaná se zahraničními investory. Zahraniční výrobní firmy v reakci na krizi zastavily své zahraniční expanze a Česká republika tak pokles zájmu o průmyslové plochy pocítila ve středoevropském regionu jako první už v roce 2008. Ostatní středoevropské země zaznamenaly pokles poptávky teprve v loňském roce,“ říká Ferdinand Hlobil.
Nová výstavba
Objem nové výstavby se vloni ve srovnání s rokem 2008 snížil o 35 procent. Celkově se loni ve čtyřech středoevropských zemích postavilo 1,6 milionu m2 moderních průmyslových ploch, v roce 2008 to bylo téměř 2,5 milionu m2). Na Slovensku se loni nová výstavba téměř zastavila, v Maďarsku poklesla na polovinu. V Polsku a České republice klesla meziročně asi o třetinu.
Míra nepronajatosti
V současné době zůstává ve středoevropském regoinu bez nájemce v průměru 16 procent nabídnutých ploch. Nejmenší míra nepronajatosti je na Slovensku (7 procent), nejvyšší v Maďarsku (19 procent).
„Vyvážený stav je kolem 10 procent volných ploch nabídnutých k pronájmu. Při míře nepronajatých ploch nižší než deset procent v některých lokalitách vůbec neexistují volné plochy k pronájmu, potenciální nájemci tak nemají z čeho vybírat. Taková situace motivuje developery k tomu, aby zase začali stavět,“ říká Ferdinand Hlobil.
„Dobrá zpráva pro trh je, že v posledním čtvrtletí minulého roku už začala míra nepronajatosti klesat. Znamená to, že volné plochy si našly své nájemce. Tento trend naznačuje, že bychom letos mohli dosáhnout přijatelné úrovně kolem dvanácti procent,“ doplňuje Ferdinand Hlobil.
Nájemné
Standardní nájemné v prvotřídních lokalitách se ve všech středoevropských zemích pohybuje shodně okolo 3,5 eura/m2 měsíčně. Počátkem roku 2009 docházelo v lokalitách s vysokým podílem nepronajatých ploch k propadu nájemného zhruba o 10-20 procent. V oblastech s nízkou mírou nepronajatosti však začal koncem loňského roku tlak na ceny. To se může v průběhu letošního roku projevit mírným růstem cen v lokalitách s největší poptávkou.
Celkově dnes existuje ve střední Evropě okolo 12 milionů m2 moderních průmyslových ploch.
Grafy s údaji za jednotlivé země a další informace naleznete na www.czech-industrial.cz.