
Přepravní společnost DHL Express řadí z hlediska rychlosti a objemu obchodního růstu mezi top 20 světových trhů Maďarsko, Rumunsko, Česko a Polsko a Turecko, přičemž na špičce jsou Indie, Vietnam, Indonésie a Filipíny. Vyplynulo to z informací, které na setkání s novináři v Praze sdělili Mike Parra, generální ředitel DHL Express pro Evropu (na snímku vpravo) a Luděk Drnec, generální ředitel přepravce pro Českou republiku.
Ve všech uvedených evropských zemích DHL Express působí dlouhodobě, v Maďarsku již od roku 1987, v někdejším Československu začala DHL poskytovat mezinárodní expresní kurýrní služby prostřednictvím místního přepravce Čechofracht ještě o rok dříve. V současnosti DHL Express v Česku zaměstnává 790 lidí, v Rumunsko 505 lidí, v Maďarsku 414 lidí, v Polsku 1007 lidí a v Turecku přibližně 1950 lidí.
Na českém trhu vidí manažeři DHL Express největší obchodní potenciál v sektorech udržitelné energetiky, IT, obrany, robotiky a fintechu. Na pražském Chodově provozuje DHL vývojové středisko informačních technologií, které Mike Parra rovněž navštívil. Na dotaz Systémů Logistiky připomněl např. klíčových význam využívání generativních asistentů využívajících umělou inteligenci, kteří jsou zákazníkům k dispozici 24 hodin denně a nejenže poskytují informace o stavu zásilky a kontaktních údajích, ale umí řešit i celou řadu možných problémů. Jejich vývoj neustále pokračuje.
K otázce v současnosti do značné míry nepředvídatelné celní politiky americké administrativy a dopadů na globální trh Mike Parra uvedl, že tuto situaci lze vnímat z evropského hlediska i jako příležitost pro navázání spolupráce s řadou dalších regionů, mezi nimiž jmenoval středoamerické, blízkovýchodní a asijské země (konkrétně Mexiko, Saúdskou Arábii a Jižní Koreu). Vyzdvihl potenciál stále se rozvíjejících segmentů healthcare a e-commerce.
Kvůli nárůstu celních formalit v pondělí 21. dubna B2C doručovat zásilky s hodnotou nad 800 dolarů doručovat do spojených států, toto opatření však bylo pouze přechodné a po týdnu bylo zrušeno.
Jak připomněl Luděk Drnec, DHL Express se zaměřuje i na to, jak malým a středním podnikům pomoci v expanzi na zahraniční trhy. Podle informací Systémů Logistiky společnost například spolupracuje s českým start-upem, který nejen do Spojených států vyváží hardware a software nutný pro monitoring dronů tak, aby stroje byly vidět na letových mapách.
Připravil: Filip Hubička
Foto: DHL Express