
Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) ve spolupráci s firmami Telink a Centr Group nasadila po sérii zkušebních testů do ostrého provozu operační drony se speciální dokovací stanicí. Primárním úkolem dronů je vyšší efektivita při ochraně perimetru reálu a logistických operacích, oznámili zástupci Telinku. Zprávu jsme 13. června aktualizovali o vyjádření Jana Rodka, mluvčího HMMC.
„Zabezpečení našeho areálu, stejně jako využívání moderních technologií, je pro nás klíčové a proto jsme ve zkušebním provozu nasadili operační dron . Hlavním účelem testování bylo mapování perimetru s vytyčením potenciálně rizikových míst a analýza dalšího využití dronů v areálu automobilky,“ popisuje několikaměsíčnímu testování Šárka Šindlerová z oddělení fyzické bezpečnosti v areálu HMMC. Podle aktuálního oznámení společnosti Telink se korejský výrobce rozhodl drony využít v ostrém provozu: za úkol mají komplexní ochranu 200hektarového areálu a do budoucna též zajištění vyšší efektivity některých logistických operací.
Systém umožňuje automatickou kontrolu pomocí dronů v režimu 24/7 i v nepříznivých klimatických podmínkách. bezpilotní stroje lze využít například při „počítání“ vyrobených automobilů čekajících na nákladových parkovištích.
„Dron aktuálně využíváme pouze k hlídkové činnosti v areálu. Před každým letem provádí automatickou kontrolu systémů i spojení s dispečerem a dokovací stanicí. Funguje v běžných povětrnostních podmínkách a vzlet je omezen pouze silným větrem nebo intenzivním deštěm, vzletové podmínky si dron vyhodnocuje sám. Možnosti jako počítání vozidel pomocí čárových kódů nebo kontrola fotovoltaiky jsou zatím ve fázi analýzy. Do budoucna plánujeme také využití ke kontrole dodržování bezpečnostních pravidel zaměstnanců i řidičů kamionů,“ říká Jan Rodek, mluvčí automobily Hyundai Motor Manufacturing Czech.
Telink, dovozce a distributor průmyslových dronů DJI pro Českou a Slovenskou republiku, nabízí řešení i s českým softwarem a volitelnou možností provozovat dokovací stanici i bez připojení k internetu.
Dron přistane na centimetr přesně
„U generace DJI Dock 2 (jde o druhou generaci dockovací stanice – pozn. red.) došlo ke zjednodušení při přistávání, dron automaticky dosedá s centimetrovou přesností. Navíc nový design centrování dronu dále usnadňuje i nabíjení,“ říká Jaroslav Řešátko, jednatel společnosti Telink, která průmyslové drony do Česka dováží a zajišťuje jejich servis i školení pilotů.
„Operátor vidí v reálném čase nejenom dráhu letu dronu a reálný obraz z kamer, ale na dálku může sledovat i dokovací stanici, která je vybavena interní i externí kamerou. Provoz je obvykle striktně naprogramován, ale i operátor je schopen dron částečně ovládat. Po skončení letu se automaticky ukládají data a dochází ke zpracování. Například mohou vzniknout vysoce přesné 2D mapy, 3D modely, v kterých lze měřit vzdálenosti, úhly nebo kubatury. Systém navíc bývá doplněn i zařízením pro monitoring dronů,“ doplňuje Jaroslav Řešátko.
Samotný letový úkol je možné díky cloudové platformě ovládat i ze vzdáleného pracoviště. DJI Dock poskytuje dronu potřebné podmínky pro provoz – je vybaven aktivním systémem řízení teploty, který umožňuje provoz v rozmezí od -30 °C do 50 °C, je vybaven integrovanou meteorologickou stanicí, ale může přijímat informace z dalších zdrojů.
Hyundai v Nošovicích je jediným výrobním závodem korejské automobilky Hyundai na území Evropské unie. Výrobní kapacita nošovického závodu činí až 350 000 vozidel ročně.
Připravil: Filip Hubička
Foto: Telink