
Průmyslová produkce byla v prvním čtvrtletí 2025 reálně mezičtvrtletně vyšší o 1,5 %. Meziročně vzrostla o 0,7 %, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na zveřejněná data reagovali pro portály časopisů Systémy Logistiky a Svět balení zástupci dodavatelů logistických systémů a lepenkových obalů.
V prvním čtvrtletí roku 2025 byla průmyslová produkce na velmi podobné úrovni, jako v prvním čtvrtletí roku 2024. Jen mírně (o 0,8 %) převýšila úroveň produkce z roku 2021. Meziroční pokles zaznamenala těžba a dobývání. Produkce zpracovatelského průmyslu stagnovala, resp. klesla o 0,2 %. V růstu tak průmysl udržela výroba a rozvod elektřiny a plynu, kde se na tempu růstu podepsala zejména nízká srovnávací základna v předchozím roce.
„Pozitivní trend sledujeme i v našem oboru. Finanční objem poptávek po našich produktech a službách vzrostl meziročně o 7 %, přičemž počet nabídek narostl o 5 %. Zároveň si ale nejsme jistí, zda tento vývoj bude pokračovat i nadále. Žijeme v době výrazné nejistoty. Situace kolem amerických cel je extrémně nepřehledná. Málokdo ví, co skutečně platí a co ne. Zároveň jako celá skupina sledujeme cla uvedená na ocel, jakožto naší hlavní komoditu. Tento chaos komplikuje plánování i obchodní rozhodování a přináší nervozitu do celého dodavatelského řetězce. O to důležitější je sázka na chytré technologie a efektivní využití existujících kapacit,“ říká Tomáš Horák, obchodní ředitel společnosti Stow, jež na trh dodává regálové systémy.
Výroba aut klesla
K růstu průmyslu jako celku o 0,7 % přispěla jedním procentním bodem výroba a rozvod elektřiny a plynu (s meziročním růstem o desetinu). Z jednotlivých odvětví zpracovatelského průmyslu, která k vývoji průmyslové produkce v 1. čtvrtletí přispěla kladně, jmenujme například opravy a instalace strojů a zařízení (příspěvek +0,18 p.b, růst o 6,3 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek +0,16 p.b., růst o 2,2 %) nebo výroba potravinářských výrobků (příspěvek +0,15 p.b., růst o 2,9 %). Nejvyšší záporný příspěvek zaznamenala výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -0,42 p.b., pokles o 2,1 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek -0,19 p.b., pokles o 11,6 %), výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,12 p.b., pokles o 3,6 %) a výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,11 p.b., pokles o 2,5 %).
Stav průmyslové produkce je podle Martina Hejla, jednatele společnosti Thimm, která se v odvětví průmyslu zabývá výrobou obalových materiálů, vždy dán kombinací vnějších a vnitřních tlaků. „Slábnoucí poptávka ze zahraničí, zejména z Německa, dopadá na exportně orientované sektory jako automobilový a strojírenský průmysl, které v prvním kvartálu tolik nevzrostly. Významnou roli sehrávají také obchodní nejistoty spojené s novými americkými cly, které prosazuje administrativa Donalda Trumpa. K tomu se přidává například dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků a náklady spojené s automatizací a modernizací výroby. To vše dohromady vytváří prostředí, ve kterém je pro průmysl obtížné udržet ve stabilním růstu. Tento kvartál se to však povedlo. Dlouhodobě pozorujeme pokles produkce výroby motorových vozidel, což je způsobeno výše zmíněnými faktory. Jsou však i odvětví průmyslu, která dlouhodobě rostou,” říká Martin Hejl.
Obavy z nástupu čínských tržišť
Z dostupných dat ČSÚ i z interních statistik podle Thimm vyplývá, že výroba výrobků z papíru v dlouhodobém měřítku roste. „Vliv na to jistě mají i nejnovější nařízení jako PPWR, která podporují ekologičtější varianty obalů, které v Thimmu vyrábíme. Pokud jde o celní politiku USA, která je teď ožehavým tématem všech médií, jsme regionálně orientovaná společnost, což je naší velkou výhodou. Cla se nás tak přímo nedotknou. Nicméně je jasné, že se tato situace postupně promítne v ekonomikách jednotlivých států EU a nepřímo, skrze naše zákazníky, by se tak mohla v budoucnu dotknout i nás ve formě poklesu spotřebitelské poptávky. Obavy již dnes máme z nástupu čínských tržišť na evropský trh. Kvůli jejich rostoucímu tržnímu podílu může nastat situace, kdy česká i evropská e-commerce začne stagnovat a po vzoru dalších odvětví průmyslu začne produkce v našem oboru klesat v návaznosti na nižší poptávku,” dodává Martin Hejl.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v 1. čtvrtletí 2025 meziročně vzrostly o 0,2 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 2,4 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2,3 %.
K růstu nejvíce přispěla výroba potravinářských výrobků (příspěvek +0,32 p.b., růst o 4,9 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek +0,27 p.b., růst o 4,3 %) a opravy a instalace strojů a zařízení (příspěvek +0,24 p.b., růst 10,9 %). Záporným směrem k vývoji tržeb z průmyslové činnosti naopak nejvíce přispěla výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek -0,13 p.b., pokles o 8,0 %), výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství (příspěvek -0,11 p.b., pokles o 3,5 %) a výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -0,11 p.b., pokles o 0,4 %).
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v 1. čtvrtletí 2025 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 0,5 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,3 %. Tuzemské nové zakázky klesly o 0,7 %.
K poklesu hodnoty nových zakázek celkem nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -1,86 p.b., pokles o 4,7 %), výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,21 p.b., pokles o 3,8 %) a výroba papíru a výrobků z papíru (příspěvek -0,10 p.b., pokles o 3,5 %). Nejvyšší růst zaznamenala odvětví výroba strojů a zařízení (příspěvek +0,96 p.b., růst o 9,9 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,50 p.b., růst o 4,3 %), výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek +0,20 p.b., růst o 2,6 %) a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek +0,14 p.b., růst o 6,5 %).
Připravil: Filip Hubička
Ilustrační foto: Filip Hubička