
Celosvětová poptávka po bateriích se do roku 2030 má ztrojnásobit na 4,0 až 4,6 TWh. Vyplývá to ze studie Battery Monitor, kterou představila RWTH Aachen University ve spolupráci s poradenskou společností Roland Berger. Evropský trh s akumulátory čelí výzvám způsobenými nadbytečnými kapacitami asijských výrobců, zejména z Číny, což vede k cenové válce, celosvětovému poklesu cen a vytváří tlak na evropské výrobce.
Studie Battery Monitor 2025 konstatuje, že evropští výrobci by se měli zaměřit na konkurenční výhody prostřednictvím inovací, vysoce kvalitních procesních technologií a ekologické rovnováhy výroby. Podle studie budou také muset výrobci v Evropě v budoucnu vyrábět vysoce kvalitní články akumulátorů levněji.
Snižování cen baterií do elektroaut avizovali nedávno také analytici Goldman Sachs. Společnost predikovala pokles do konce roku 2025 o 40 % oproti úrovni z roku 2022. Důvodem byl také pokles cen kovů využívaných při jejich produkci a technologický pokrok, který zefektivňuje výrobu a zlepšuje parametry baterií. Zlevnění baterií má urychlit další rozvoj elektromobility. Už v horizontu dvou let by návratnost investice do dražšího elektropohonu oproti spalovacímu motoru měla podle analytiků poklesnout na tři roky. V roce 2029 by pak cena elektropohonu mohla být téměř stejná jako cena spalovacího motoru. Elektropohony se postupně rozšiřují i v segmentu nejen osobních, ale i nákladních silničních přeprav, především v městských a příměstských oblastec0. V oblasti intralogistiky a manipulační techniky jsou již de facto standardem.
Zájem o bateriová úložiště poroste rovněž
Důležitým segmentem, který si již dnes žádá mnoho baterií a v blízké budoucnosti bude potřebovat mnoho menších a účinnějších variant, je internet věcí. Internet věcí počítá s budoucností, kde jsou všechny fyzické objekty propojeny a vyměňují si data s jinými zařízeními a systémy přes internet.
„Spolehlivost takových zařízení zajistí baterie, buď v rámci každého zařízení, nebo na úrovni mikrosítě, případně v kombinací obou. A pak robotizace – roboti se jako nástroje, které odlehčí lidem od triviálních a nebezpečných úkonů nutně vyvinou a rozšíří do všech odvětví lidské činnosti. Budoucí roboti budou stále mobilnější a mobilita vyžaduje baterie,“ říká Milan Černý ze společnosti Audiopro.
Akumulátorový pohon se stále více prosazuje také mezi stroji v oblastí péče o dům, zahradu a veřejná prostranství i zeleň. Lidé i firmy si tento pohon vybírají stále častěji, a to z důvodů ekologie, ale také flexibility a tichého, úsporného provozu.
Do roku 2030 se očekává výrazný růst využití bateriových úložišť energie, podle odhadů společnosti Aurora Energy Research by kapacita bateriových úložišť v Evropě měla do roku 2030 vzrůst na více než 50 gigawattů (GW), což představuje přibližně pětinásobný nárůst oproti současnému stavu.
Připravil: Filip Hubička
Ilustrační foto: Menno de Jong, Pixabay