
K často zmiňovaným přínosům push-back regálů patří úspora času při manipulaci s paletami, zkrácení přepravních tras uvnitř logistických provozů či redukce prostoru pro skladování. Odpadá nutnost uliček pro manipulační techniku, práce se zakládáním a vychystáváním palet jsou redukovány na minimum a výhodou je i rychlý a snadný přístup k jednotlivým kanálům.
Přinášíme vám článek z aktuálního vydání časopisu Systémy Logistiky 215 (leden–únor 2025). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopise. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.
Push-back regály jsou vhodné pro kompaktní dynamické skladování paletovaného zboží různého druhu. Skládají se z regálových stojanů řazených za sebou tak, aby tvořily kanál. Sklon dopravníků podstatně usnadňuje odběr položek a další jednotka automaticky „sklouzne“ do místa odběru. Při naskladňování nového zboží musí být již naskladněné jednotky vytlačeny nahoru po nakloněné rovině.
„Push-back regály lze využít pro skladování palet podél (klasické válečky do deseti palet za sebou) i napříč (pomocné vozíčky do šesti palet za sebou). Vše závisí na hmotnosti palet, výšce skladování a přípustné tlačné síle obslužného vozíku,“ vyjmenovává Lukáš Novotný, design specialist Projects and Solutions ve společnosti Jungheinrich (ČR).
Pro správný návrh a použití push-back regálů je klíčový typ uskladněného zboží, typ operace a dávka, tedy zásoba od daného druhu se stejnou charakteristikou (druh, šarže, exspirace). LIFO princip skladování, který se u push-back regálů uplatňuje, do značné míry předurčuje i možnosti využití. „Hovoříme o takzvané utilizaci skladové kapacity. Tedy rozdíl mezi teoreticky možnou a finální reálnou kapacitou regálů, například právě podle výrobní dávky,“ sděluje Lukáš Novotný. Při nevhodném návrhu i použití regálů může podobně jako u dalších vysokohustotních kanálových skladovacích systémů hodnota utilizace výrazně omezit skutečnou kapacitu, oproti dalším typům regálů s přímým přístupem ke každé paletě.
Správně vybrat a dimenzovat
Aby push-back regály fungovaly co nejefektivněji, je potřeba se zaměřit na několik klíčových faktorů. „Především je důležité správně je dimenzovat – tedy přizpůsobit jejich velikost, nosnost a celkovou konstrukci tomu, jaké palety budete skladovat. Pokud se toto podcení, může dojít k nadměrnému opotřebení, nebo dokonce k ohrožení bezpečnosti,“ upozorňuje Dušan Vybíhal, sales representative ve společnosti Mecalux.
Další podstatnou záležitostí je správný výběr regálového systému. „Push-back regály nejsou univerzálním řešením a nejlépe se hodí do skladů, kde se pracuje s homogenními paletami a vysokou obrátkovostí,“ pokračuje Dušan Vybíhal. Důležitá je také pravidelná údržba. Kolejnice a vozíky jsou pohyblivé mechanické části, které vyžadují pravidelné kontroly a servis, aby spolehlivě sloužily svému původnímu účelu.
Podcenit by se nemělo ani zaškolení pracovníků. Obsluha musí vědět, jak správně regály používat, rozumět principu LIFO a manipulovat se zbožím bezpečně a efektivně. Dále je třeba zvolit vhodný typ manipulační techniky: jednotlivá patra push-back regálů mohou generovat zátěž zhruba 4–6 tun na jeden kanál, proto je potřeba počítat s odpovídajícím typem manipulační techniky. Stejně tak je zásadní dobře promyslet rozmístění regálů ve skladu. „Špatné uspořádání může zbytečně komplikovat pohyb zboží a prodlužovat manipulační časy. Pečlivé plánování layoutu skladu vám ušetří spoustu času i peněz,“ říká Dušan Vybíhal.
Další důležitou podmínkou při využívání push-back regálů je nutnost dbát na kvalitu palet. „V případě poškozených nebo mokrých palet dochází ke špatné funkci celého systému, což firmě komplikuje jeho obslužnost a využití,“ podotýká Petr Fliger, operational & sales manager CZ/SK ve společnosti Nedcon Sales. Používají se zpravidla dřevěné palety, ale v poslední době stále častěji i plastové.
Neméně významná pak je kvalita podlahy ve skladovém provozu. „Povrch by neměl být kluzký a měl by poskytovat vozíkům dostatečnou adhezi, aby při zatlačení palet nedocházelo k jejich posunu,“ vysvětluje Martin Hynčica, head of Sales & Marketing ve společnosti Bito skladovací technika CZ.
Zvýšení efektivity i bezpečnosti
Jaké inovace se v segmentu push-back regálů za poslední dobu objevily? Není jich mnoho, přesto alespoň některá stojí za zmínku.
Jedno z nedávných technických řešení například umožnuje kompenzovat sklon drah pro vkládání palet a palety tak stojí v regálu téměř vodorovně. „Tím lze uložit i palety vysoké nebo méně stabilní, které by jinak nebylo možné do regálů vložit. Velkým bonusem je rovněž vytvořit bezpečné podchozí plochy pod tímto regálem bez nutnosti dalších investic do bezpečnostních sít a roštů,“ popisuje Zdeněk Karban, obchodní specialista pro logistická řešení ve společnosti Toyota Material Handling CZ.
Vývoj speciální sady pro snadné a bezpečné vyproštění palety zaseklé ve spádovém regálovém systému (a jeho uvedení na trh) zmiňuje Martin Hynčica. Tato vyprošťovací sada přispívá nejen k efektivnějšímu provozu, ale hlavně k vyšší bezpečnosti pracovníků ve skladech.
„Kontinuálně probíhá také vylepšování systému brzdných a nosných válečků s cílem optimalizovat provozní odolnost a praktické použití,“ poznamenává Lukáš Novotný. Kvalita palet je u push-back regálů nadále zásadním aspektem, především pro systémy s válečky. Nevhodné jsou například tzv. CP palety určené pro použití v chemickém průmyslu.
„Nejen úspora místa“
Push-back regály mohou významně pomoci s úsporou místa ve skladech. Tyto regály jsou nyní mnohem více využívány pro krátkodobé odložení palet, uložení režijních a obalových materiálů a podobně. Push-back je z hlediska toku materiálu klasický LIFO regál. První paletu, kterou do regálu vložíte, vyjmete jako poslední. Na to je potřeba myslet při jeho nasazení. Dále tím, že dochází k přímému kontaktu a tlačení palet, není tento systém vhodný pro extrémně křehké zboží. A určitě je nutné věnovat pozornost obslužné manipulační technice – při manipulaci těžkých břemen ve vyšších výškách může být technika značně namáhána.
Zdeněk Karban, obchodní specialista pro logistická řešení, Toyota Material Handling CZ
„Typicky pro chlazené a mražené zboží“
Technologie push-back se nejčastěji využívá v prostorově omezených skladech, přičemž typickými instalacemi jsou chladicí a mrazicí boxy v potravinářských firmách. U všech spádových regálů je klíčové zajistit kvalitní palety a správné upevnění zboží na paletě. Pokud dojde k nedodržení těchto zásad, mohou se palety v kanálech zasekávat, což může proměnit původně efektivní řešení ve zdroj komplikací. Nutné zásahy přímo v regálech jsou časově náročné a často i nebezpečné.
Martin Hynčica, head of sales & marketing, Bito skladovací technika CZ
„Přehled o výrobcích a jejich šaržích“
Zásadní je, aby se zákazník ujistil, zda jeho manipulační technika je vhodná pro tento typ regálů. Může se stát, že vozík nedokáže přetlačit palety, které již v regálu jsou, kvůli špatné trakci kol na podlaze. Celkově tento systém zakládání umí být náročný na manipulační techniku. Toto je tedy potřeba velmi podrobně konzultovat s dodavateli. Dále je nutné se ujistit, že výrobky a jejich šarže odpovídají systému zakládání do push-back regálů; zákazník nebude mít v jednu chvíli přístup ke všem paletám jako ve standardním regálu.
Tomáš Horák, commercial director, Stow Česká republika
Článek připravil: David Čapek
Foto v úvodu článku: Jungheinrich (ČR)