
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v Česku ke konci února oficiálně evidovalo 2994 veřejně přístupných dobíjecích stanic pro elektromobily. Podle odhadu nákupní aliance Axigon, vycházejícího z údajů jednotlivých provozovatelů dobíjecích sítí, však jejich počet již reálně překonal úroveň 3000. Jen letos jich přibydou další stovky.
Veřejných čerpacích stanic jsou v Česku necelé 4000. Těch „standardních“, tedy s prodejem benzínu a nafty, je v republice 2857. Dobít baterii elektromobilu nebo plug-in hybridu je tak již nyní možné na více místech, než natankovat nádrž benzínového či naftového vozu. MPO eviduje 2994 nabíječek (5283 dobíjecích bodů), z toho na největší síť ČEZ připadá dle evidence 863 stanic (1642 bodů), následuje Pražská energetika (PRE Point) se 750 stanicemi (1310 bodů).
Při stávajících možnostech dobíjení a předpokladu úplného přechodu k elektromobilům by však síť nabíječek k pokrytí potřeb mobility musela být násobně větší než stávající síť čerpacích stanic, uvádí zároveň tisková zpráva aliance Axigon, jež mj. poskytuje karty nahrazující několik čipů pro dobíjení u různých provozovatelů.
Dobíjecí stanice disponují pouze jedním nebo dvěma dobíjecími body, současně je nabití baterie časově náročnější než klasické tankování paliva. „Z jedné tankovací pistole může během půl hodiny reálně doplnit palivovou nádrž až 10 aut. Za stejnou dobu ale nabijete jeden elektromobil na dobíjecím bodu rychlejších stanic, možná dva na ultrarychlých stanicích UFC,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.
Síť dobíjecích stanic poroste
S předpokladem masivnějšího využití bateriových vozidel tak zřejmě musí síť dobíjecích stanic nadále růst a provozovatelé stanic s tím počítají. „Loni jsme zprovoznili rekordních 182 nových stojanů. V plánu letošní výstavby se opět pohybujeme kolem této hodnoty s tím, že převahu v letošních instalacích by měly znovu mít ultrarychlé dobíjecí stanice,“ uvedl Martin Schreier, mluvčí Skupiny ČEZ.
V plánu na letošní rok má výstavbu dalších desítek dobíjecích stanic také Pražská energetika. „Zároveň se budeme významně zaměřovat na projektování nových lokalit, posilování stávající sítě, upgrade na vyšší výkony u stanic, kde vidíme rostoucí využití, a připravovat se tak na další roky. Také plánujeme navýšit podíl UFC stanic,“ popisuje mluvčí PRE Martin Houška s tím, že paralelně probíhá i budování neveřejných dobíjecích stanic, ať už pro firmy, nebo i pro jednotlivce. Počty nových neveřejných dobíjecích stanic se začínají blížit počtu těch veřejných, které PRE během roku zprovozní.
Roste též objem odebrané elektřiny
Prudkým tempem roste též objem odebrané elektřiny prostřednictvím dobíjecích stanic. „V loňském roce odebraly firmy s využitím Energokarty poprvé více než 1 GWh elektřiny, což představuje meziroční růst o 40 %. Během jednoho měsíce konkrétně letos v únoru to bylo 129 MWh, což je ve srovnání s loňským únorem 80% nárůst,“ doplňuje Damir Duraković a dodává, že v současnosti Axigon spravuje kolem 4000 Energokaret, přičemž ještě v závěru loňského roku to bylo přes 3000. Pro srovnání, Axigon poskytuje jako autorizovaný distributor přes 60 tisíc tankovacích karet od společností Shell a EuroOil.
Připravil: Filip Hubička
Foto: Filip Hubička
Aktuální seznam veřejně přístupných dobíjecích stanic je dostupný ZDE na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu:
Vizualizace aktuálních dat je ZDE na webu cista.doprava.cz.