logo

  • Zprávy
    • Doprava
    • Sklad
    • IT
    • Reality
    • Ekonomika
    • Management
  • Analýzy
    • Logistika pod lupou
    • Komentáře
    • Glosy
    • Benchmarking
    • Případové studie
    • Žena v logistice
    • Oborová logistika
  • Rozhovory
  • Události
    • Agenda
    • Domácí konference
    • Zahraniční konference
  • SL NEWS
    • Nejnovější vydání newsletteru
    • Registrace k odběru SL News
  • SL BOOK
  • SK zprávy
  • SL Book
  • Oborový katalog logistických firem
  • SLBOOK
  • O časopisu
    • Aktuální vydání
    • Registrace k odběru časopisu
    • Registrace k odběru e-letteru
    • Tematické přílohy
    • Jak se spojit
  • Automatizovaná, spolehlivá a efektivní přeprava materiálu v logistických či výrobních provozech...
  • Role provozního ředitele (chief operating officer) ve společnosti Mailstep se nově ujal David...
  • Geosan Development oznamuje povýšení Radoslava Rachače (49) do funkce ředitele a jednatele. Ve...
  • Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné závazné stanovisko EIA na rozšíření D1 na...

Miniloady: malé položky na malém prostoru

21. ledna 2025
Názory a analýzy 0
656
Miniloady: malé položky na malém prostoru

Schopnost manipulovat s malými až středně velkými položkami na malém prostoru činí miniloady ideální volbou pro odvětví, jako jsou e-commerce, farmacie, elektronika či automotive. Inovace dodavatelů směřují k jednomu cíli: nadále zvyšovat výkonnost a spolehlivost této technologie.

Přinášíme vám článek z aktuálního vydání časopisu Systémy Logistiky 214 (listopad–prosinec 2024). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopise. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.

Sortery se přizpůsobují logistickým trendům. Jsou rychlejší a přesnější

Automatické sklady typu miniload jsou ideální pro provozy, kde je potřeba rychle manipulovat s lehkým zbožím, maximalizovat využití prostoru, zvládat vysoký počet položek a zároveň snížit náklady na pracovní sílu. „Výhodou je také eliminace chyb při vychystávání a možnost rychlé návratnosti investice díky vyšší efektivitě oproti manuálním systémům,“ říká Dušan Vybíhal, sales representative ve společnosti Mecalux. A shrnuje hlavní body, kterým je vhodné věnovat pozornost:

Návratnost investice: „Jde stále o faktor číslo jedna. Klíčové je vyhodnotit nejen vstupní náklady, ale i dlouhodobé úspory díky vyšší produktivitě.“ Frekvence manipulace: „Miniload je ideální pro sklady s častým pohybem lehkých jednotek, jako jsou lepenkové a plastové boxy (obvykle do 30 kg), s potřebou rychlého přístupu k jednotlivým položkám.“ Rychlost vychystávání: „Pokud hledáme způsob, jak výrazně zrychlit vychystávací proces oproti manuálním systémům, miniload nabízí řešení s vyšší efektivitou a často menšími provozními nároky z dlouhodobého hlediska.“ Úspora prostoru: „Sklady s omezenou výškou či plochou ocení vysokohustotní skladování, které miniload umožňuje.“ Rozmanitost položek: „Systém je ideální pro provozy s vysokým počtem SKU, kde je třeba rychle a často manipulovat s různými položkami.“ Mzdové náklady a pracovní síla: „V prostředí s rostoucími náklady na pracovní sílu nebo jejím nedostatkem je automatizace cestou ke snížení provozních nákladů.“ Eliminace chyb: „Automatizace minimalizuje chyby ve vychystávacím procesu, což je klíčové například ve farmaceutickém průmyslu.“ Podle Dušana Vybíhala je třeba vždy zvážit, zda stávající manuální systém splňuje cíle uživatele.

Využití simulace

Novodobé kouzelné prsteny musí hodně vydržet i umět

Ať už se jedná o technické nebo výkonové parametry, rozhodování o nasazení miniloadu je vhodné podpořit simulací řešení, která může potvrdit správnost zvoleného návrhu. Upozorňuje na to Daniel Göllner, vedoucí oddělení Warehouse and Automation ve společnosti Jungheinrich (ČR). „Klíčová je detailní znalost vstupních parametrů, požadovaný výkon s rezervou pro další období nebo pracovní špičky a v případě nových projektů lokální stavební podmínky,“ popisuje Daniel Göllner. Co se týče inovací, zmiňuje možnost manipulace a ukládání více krabic najednou nebo za sebou. „Zaměřujeme se také na rychlost manipulace, dosažitelnou výšku uložení, rekuperaci a následné využití získané elektrické energie. Zmínil bych také patentovaný typ pohonu jeřábového zakladače.“

Integrace dalších technologií v rámci procesu manipulace i vychystávání a jejich napojení na systém řízení skladu je podle Daniela Göllnera dalším důležitým krokem. „Jedná se například o automatické baličky zásilek, systémy pro (de)paletizaci, automatické etiketovací stanice,“ přibližuje Daniel Göllner a dodává, že důležité je též integrovat miniloady do servisního ekosystému: „Díky online vzdálené podpoře, diagnostice a případnému rychlému zásahu na místě má klient jistotu vysoké utilizace systému.“

Miniloady využívají Ardon, Hartmann, Tescoma, makro či Kiekert

Dodavatelé také neustále pracují na zlepšování softwarových platforem, které zahrnují např. pokročilé funkce pro integraci dalších robotických systémů nebo analýzu dat  v reálném čase. Možnosti napojení na ostatní části skladové logistiky jsou klíčové.

Nový miniload od letoška využívá společnost Ardon. Foto: Jungheinrich (ČR)

Jungheinrich (ČR) letos představil realizaci systému miniload pro společnost Ardon. Jde o producenta pracovních oděvů, ochranné a pracovní obuvi a prostředků osobní ochrany. Zařízení má kapacitu přes 38 000 beden, kdy čtyři zakladače obsluhují regálový systém s dvouhloubkovým uspořádáním. Dohromady dosahují výkon přes 700 beden za hodinu dovnitř i ven.

Příkladem dalšího komplexního řešení automatizace je projekt CPT Flow, který je součástí globálního transformačního programu Compass skupiny Hartmann. Systémový integrátor Körber Supply Chain zde  implementací několika technologií zajistil zefektivnění vnitropodnikové dopravy a výroby jednorázových operačních setů. Instalovaný miniload má kapacitu 13 400 pozic, výšku devět metrů a dvě uličky, v nichž operují automatické kolejnicové zakladače. Systém funguje na principu dvojité hloubky, přepravky mají zavírací chlopně.

Pro společnost Tescoma, výrobce kuchyňských potřeb, dodala společnost Kardex kromě sedmi věží Kardex Shuttle také 14 systémů Kardex Miniload-in-a-Box. „Tento systém nejlépe splňoval naše projektové požadavky z hlediska optimálního využití prostoru a integrace na stávají systémy vysokého provozního výkonu a dostatečné skladové kapacity,“ říká Ivan Škalda, ředitel logistiky Tescomy, který celý projekt zaštiťoval. Mimochodem, dodavatel nově nabízí tento miniload ve verzi, která může být prodloužena až na 20 m.

K vysokohustotnímu skladování pomaluobrátkových položek z kategorií suchého zboží a non-foodu slouží miniload dodaný společností SSI Schäfer v suchém skladu DC Kozomín ve společnosti makro ČR. Na ploše přibližně 5000 m2 zde skladují zhruba 7000 SKU. „Jde o třetinu prostoru, který by byl nutný v manuálním skladu pro stejné množství položek,” upřesňuje Tomáš Kováč, senior operations manager suchého skladu v Kozomíně. Při rozhodování o umístění konkrétních položek do miniloadu zde využívají ABC analýzu obrátkovosti při posouzení rozměrových a váhových parametrů artiklů.

V miniloadu skladuje také společnost Kiekert. Jde zejména o drobné komponenty s častou frekvencí vyskladnění do výroby. Jsou uloženy v KLT přepravkách, kterých je zde přes 46.000, a to v šesti regálových stěnách s třemi obslužnými jeřáby. „Miniload pracuje v systému MFC, který je propojen s naším SAP. Jakmile vznikne ve výrobě potřeba dodávky dalšího materiálu, SAP automaticky vygeneruje poptávku, kterou vyšle do MFC a ten dá pokyn miniloadu,“ popisuje procesy ve skladu dodavatele v oblasti automotive Ladislav Takáč, warehouse leader (logistics Czech Republic) ve společnosti Kiekert.

Požadavky musí splňovat i budova skladu

Jak upozorňuje Roland Krybus, hlavní konzultant společnosti Miebach Consulting, „při zvažování implementace miniloadu je zásadní definovat specifická kritéria pro určení jeho vhodnosti a efektivity ve srovnání s tradičními řešeními, jako jsou paletové regály a vozíky pro vychystávání objednávek“. Zmiňuje faktory uvedené v úvodu textu a dodává: „Pokud je plánována instalace miniloadu v již existujícím zařízení, je nezbytné ověřit, zda budova splňuje potřebné požadavky.“ Pozornost je nutné věnovat také nosnosti podlahy (zejména s ohledem na dynamické síly zakladače), její toleranci nerovnosti a umístění dilatačních spár.

Miniloady mohou podle Rolanda Krybuse fungovat jako skladovací systémy (např. buffery pro sortery či skladové věže), nebo mohou být integrovány s vychystávacími stanicemi. „Také je důležité zvážit, zda zakladač bude manipulovat s plastovými přepravkami vyžadujícími repaletizaci při příjmu, nebo s originálními lepenkovými boxy od dodavatelů. Obě řešení vyžadují odlišné technické vybavení i logiku IT systému,“ upozorňuje Roland Krybus.


„Minimalizace plýtvání místem a sekvenční vychystávání“

Jde mj. o vysokou míru využití skladového prostoru – díky optimalizovanému uspořádání a automatizaci minimalizujeme plýtvání místem. Také o zvýšenou produktivitu při vychystávání, kdy systém goods-to-person umožňuje rychlé a přesné kompletace objednávek. A je třeba zmínit i možnost sekvenčního vychystávání. Každá dodávka je připravena ve specifickém pořadí pro konkrétní prodejnu. Tím zajišťujeme „store-friendly“ zásilky, které zjednodušují proces doplňování zboží v prodejně.

 

Tomáš Kováč, senior operations manager suchého skladu DC Kozomín, makro ČR


„Opakující se manipulace s jedním typem materiálu“

Rozhodujícím parametrem, na jehož základě jsme se rozhodli pro miniload, byl hlavně narůstající počet opakující se manipulace s jedním typem materiálu. Ten byl skladován na paletách. Pokud si výroba vyžádala pouze malé množství materiálu, jedna paleta musela být vyskladňována a zaskladňována několikrát. Miniload, který umí pracovat s menšími manipulačními jednotkami (KLT boxy s nosností 15 kg), je pro nás ideální volbou. Sekundární výhodou zavedení automatizovaného skladového systému je samozřejmě větší plynulost zásobování materiálem v neustále se navyšující výrobě.

Ladislav Takáč, warehouse leader (logistics Czech Republic), Kiekert


Článek připravil: Filip Hubička
Foto v úvodu článku: SSI Schäfer

Související články:

Sortery se přizpůsobují logistickým trendům. Jsou rychlejší a přesnější Novodobé kouzelné prsteny musí hodně vydržet i umět AutoStore, fotovoltaika a elektrododávky: Gebrüder Weiss rozšiřuje svůj areál u Budapešti

Doporučujeme

Komerční sdělení

Pod taktovkou společnosti Gridarch roste v Mošnově logistické centrum BMW Group

V rámci III. fáze Ostrava Airport Multimodal Parku (OAMP) vyrůstá v Mošnově logistické centrum automobilky BMW Group o celkové ploše více než 123 000 metrů čtverečních. Jeho pilotní provoz by měl být zahájen v polovině roku 2026. BMW Group bude z Mošnova své výrobní komponenty do zámoří – především do Asie a do Ameriky. „Díky […]

7R nabízí v klíčových lokalitách České republiky novou generaci logistických prostor

7R, přední developer moderních skladů a průmyslových zařízení v Polsku a v České republice, posiluje své působení na českém realitním trhu dvěma projekty: 7R Park Lavičky, který se nachází při dálnici D1 na Vysočině, a EQT Park Prague North, na kterém 7R spolupracuje se společností EQT Real Estate, globálním manažerem investic.   Oba parky, které […]

Efektivní logistika a udržitelná budoucnost s CHEP

CHEP úzce spolupracuje se svými partnery na budování chytřejších a udržitelnějších dodavatelských řetězců. Partnerství s TAMDA Foods je ukázkou toho, jak může dobře nastavená spolupráce přinášet měřitelné výsledky v oblasti udržitelnosti. Díky využívání poolingového modelu CHEP, který je založený na sdílení a opakovaném použití kvalitních palet, se společnosti Tamda podařilo zefektivnit logistiku a zároveň snížit […]

Aimtec získal prestižní titul Czechia Best Managed Company 

Společnost Aimtec se stala držitelem ocenění pro nejlépe řízené firmy v Česku v rámci šestého ročníku Czechia Best Managed Companies, který každoročně pořádá společnost Deloitte. Program oceňuje české soukromě vlastněné firmy, které vynikají v oblasti řízení, strategie, inovací a firemní kultury. Odborná porota složená z podnikatelů, novinářů, zástupců akademické sféry či odborníků na rodinné firmy a právo […]

Archiv komerčních sdělení

Aktuální vydání časopisu

Přečíst elektronicky.

Zajistěte si svůj výtisk.

SL NEWS

Čtěte nejnovější newsletter.
Registrujte se k odběru newsletteru.

Vydává
Skupina ATOZ Logistics
ATOZ Marketing Services, spol. s r.o.
Holečkova 657/29
150 00 Praha 5 – Smíchov
tel.: +420 606 023 052
IČO: 48117706
www.atoz.cz

Šéfredaktor časopisu:
Stanislav Břeň
e-mail: stanislav.bren@atoz.cz

Web editor
Filip Hubička
e-mail: filip.hubicka@atoz.cz

Předplatné
Daniela Krnáčová
tel.: +420 720 038 155
e-mail: daniela.krnacova@atoz.cz

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru časopisu Systémy logistiky, který každou středu přinese do vašich e-mailových schránek informace o aktuálním dění v logistice.



Naše další projekty:

  • www.eastlog.cz
  • www.systemylogistiky.sk/
  • www.slovlog.sk
  • www.log-in.cz
  • www.log-in.sk
© 2022. All Rights Reserved.
×
Authorization
  • Registration
Login
Enter with social networking
Unde omnis iste natus error sit voluptatem.
  • With Twitter
  • Connect
  • With Google +
×
Registration
  • Autorization
Register
* All fields required