Od 1. ledna 2025 dojde k úpravám v síti zpoplatněných komunikací. Výběr mýtného bude spuštěn na nově otevřených úsecích dálnic (D3, D4, D6, D7, D49 a D55) a silnic I. třídy (I/27, I/33, I/58). Nově bude také zpoplatněna část silnice I/20 u obce Klášter, kde bylo nově vybudováno bezpečné křížení se silnicí III. třídy. Celková délka silnic a dálnic, které budou nově zahrnuty do sítě zpoplatněných komunikací, dosáhne 124,91 km. Naopak zrušeny budou mýtné úseky na silnicích I. třídy číslo 22, 27, 33 a 58 v celkové délce 8,73 km.
Další zvýšení od ledna
V souladu s nařízením vlády dojde od 1. ledna 2025 ke zvýšení poplatku za emise oxidu uhličitého. V závislosti na třídě, do které je nákladní vozidlo zařazeno, vzroste poplatek až o pět procent %. Beze změny zůstanou sazby pro vozidla kategorií M2 a M3, tedy autobusy.
„Vyšší mýtné tedy opět zdražuje dopravní služby, neboť dopravcům meziročně narostly i všechny ostatní náklady počínaje mzdami, přes nakupované služby, pojištění nebo třeba pneumatiky,“ stěžuje si Martin Felix, mluvčí Sdružení Česmad Bohemia. A dodává: „Masivní inflaci a zvýšené vstupy dodnes všichni dopravci do cen pro zákazníky plně nepřenesli a mnohé z nich trápí cash flow. To vše se děje v době, kdy objem zakázek v dopravě ještě nedosáhl předcovidové úrovně a zprávy z důležité německé ekonomiky nejsou pro český byznys příznivé.“
Šestnáct miliard od ledna do listopadu
Za jízdu po zpoplatněných komunikacích uhradili dopravci v listopadu 1,54 miliardy korun. Meziročně vzrostl výběr mýtného o 15 %, a to zejména v důsledku zavedení čtvrté složky mýtných poplatků navázaných na emise oxidu uhličitého v březnu letošního roku. Poplatek za emise se dlouhodobě podílí na celkovém výběru mýtného přibližně patnácti procenty. Počet zpracovaných mýtných transakcí meziročně vzrostl o 1,7 % na 103 milionů.
Od začátku letošního roku překročil výběr mýtného 15,996 miliardy korun. Za prvních 11 měsíců roku tak výběr roste oproti loňskému roku o 15,3 %. Od spuštění satelitního mýtného systému dne 1. prosince 2019 bylo za 60 měsíců jeho provozu vybráno 72,2 miliardy korun. Výnosy z mýtných poplatků jsou příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury a slouží k financování investic do oprav a rozvoje dopravní infrastruktury v České republice.
Připravil: Stanislav D. Břeň
Foto: archiv Systémů Logistiky
Data: CzechToll