Skladník bere v průměru 33 888 Kč, což je o 1664 Kč více než loni. Řidič vysokozdvižného vozíku si letos vydělá 37 370 Kč, o 2822 Kč více než loni. Jedná se o průměrnou celkovou mzdu včetně odměn, provizí a 13. platu. Vyplývá to z dat specializovaného serveru Platy.cz.
Stále více Čechů objednává zboží přes internetové obchody a využívá doručovacích služeb. To má vliv na rostoucí počet pracovníků v e-shopech, skladech i v dopravě. Poptávka po těchto pozicích je ze strany zaměstnavatelů dlouhodobě vysoká a pracovníky finančně ocení často štědřeji než na pozicích v maloobchodě, vyplývá z analýzy internetového portálu Platy.cz, který se specializuje na srovnávání výše mezd a platů napříč segmenty, profesemi a pracovními pozicemi. Analýza se zabývala tím, jak jsou ohodnoceny profese spojené s obchodem a logistikou, například prodavač, pokladník i skladník. Jedná se o profese, kde pracovní tempo i nároky jsou vysoké, což aktuálně ještě více umocňuje předvánoční nákupní horečka.
„Prodavač / prodavačka vydělává v letošním roce v průměru 28 655 tisíc Kč, to je o 1 357 Kč více oproti loňsku. Jedná se o průměrnou celkovou mzdu včetně odměn, provizí a započítaného případného 13. platu. Pokud se podíváme na další příbuznou profesi v maloobchodu, pokladní si v roce 2024 vydělá v průměru 30 150 Kč, což je o 1988 Kč více než vloni,“ říká Miroslav Dravecký z Platy.cz.
Skladník, řidič, logistik, prodavač a pokladní jsou nejžádanější pozice
Co se týče logistiky, nejžádanější je aktuálně pozice skladník / manipulant, u nichž je nyní našich portálech Prace.cz, Jobs.cz a Pracezarohem.cz přes 2200 nabídek práce), řidič (přes 1100 nabídek) a logistik (přes 1000 pracovních inzerátů). „V retailu je nejvíce žádaná pozice prodavač, zde máme aktuálně na našich portálech přes 5300 pracovních nabídek. Dále pak pokladní, zde máme přes 3100 inzerátů s nabídkou práce,“ dodává Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Prace.cz.
Průměrná nominální mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o sedm procent na 45 412 korun. Při zohlednění inflace dosáhl reálný růst mezd 4,6 procenta, reálná mzda tak rostla třetí čtvrtletí v řadě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků však zvyšování reálných mezd ještě nepokrylo předchozí dva roky propadu, v současnosti podle analytiků kupní síla domácností odpovídá třetímu čtvrtletí roku 2018.
Nejvíc se nabírá v září a říjnu
Společnost Manpower Group zveřejnila v září výsledky svého průzkumu „ManpowerGroup index trhu práce“ které byly zaměřené pro čtvrté čtvrtletí roku 2024. V jeho rámci specialisté Manpower Group všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 521 zaměstnavatelů v Česku položili otázku: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2024 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Ukázalo se, že české organizace očekávaly pro čtvrté čtvrtletí skromné, ale pozitivní náborové záměry s Čistým indexem trhu práce (NEO) ve výši 10 procentních bodů. Celkem 31 % zaměstnavatelů plánovalo zvyšovat počet zaměstnanců, 21 % očekávalo jeho pokles a 46 % nepředpokládalo žádné změny. Index ve srovnání s minulým čtvrtletím i v meziročním srovnání zůstal relativně stabilní, nicméně byl výrazně pod hodnotami let 2022 a 2023.
Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika, na počátku podzimu upozornila, že září a říjen je v pracovním světě hlavní sezónou, protože firmy nejvíce nabírají. „Největší míru optimismu pro konec roku hlásí sektory informačních technologií, financí a logistiky. Pesimismus pokračuje již více než rok ve veřejném sektoru a nárůst nervozity pozorujeme v komunikačních službách,“ konstatovala. Nejvíce konkurenceschopným odvětvím v Česku je podle ManpowerGroup odvětví informačních technologií s Indexem 35 (48 % zaměstnavatelů podle průzkumu nabírá a 13 % propouští), což podle podzimních údajů představovalo nárůst o 20 procentních bodů oproti předchozímu čtvrtletí a o 5 procentních bodů v meziročním srovnání. Druhým nejoptimističtějším odvětvím jsou finance, pojištění a nemovitosti (25 p. b.) následované dopravou, skladováním a automotive (21 p. b.), kde došlo mezičtvrtletně k nárůstu o 17 p. b. Náborové plány byly v září v tomto odvětví nejoptimističtější od třetího čtvrtletí roku 2019, upozornila Manpower Group.
Hofmann Personal registrovala trend propouštění
Další pohled na zaměstnanost v segmentu výrobních, velkoobchodních a logistických firem nabídla před několika týdny personální agentura Hofmann Personal (psali jsme ZDE). Podle jejího průzkumu mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku měla v létě více než pětina podniků nižší početní stavy, než jejich personalisté očekávali. Tomuto vývoji odpovídaly i data Eurostatu týkající se ekonomických očekávání firem. Důvodem může být podle analytiků agentury i vývoj v Německu – tamní vláda pro letošek očekává pokles HDP o 0,2 procenta.
„Trend většího propouštění (v Česku) registrujeme v našem pravidelném průzkumu od ledna 2023. Bohužel propouštění nebo naopak nabírání nové pracovní síly je v Česku těžce předvídatelné. Sami vidíme v posledních pěti letech turbulentnější vývoj než před pandemií. Je to dáno kombinací faktorů, jakými jsou rychlá rozhodnutí směrem od zahraničních mateřských společností a obchodní nebo ekonomické změny, na které personalisté nebo vedení firmy nemohou reagovat s dostatečným předstihem,“ sdělila koncem října Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal.
Připravil: Filip Hubička
Ilustrační foto: Platy.cz