Dodavatelé intralogistických systémů spojují síly s výzkumnými vysokoškolskými týmy, aby urychlily vývoj systémů a technologií, které podpoří co možná nejvyšší možné využití umělé inteligence (AI) v logistických a výrobních procesech. Na začátku prosince oznámily počátek takových projektů společnosti Kion Group (společně s Technickou univerzitou v Dortmundu) a Mecalux (ve spolupráci s Massachusettským technologickým institutem).
Společnost Kion Group začíná financovat nadační profesuru pro bezpečné autonomní systémy na Technické univerzitě v Dortmundu. Za tuto oblast bude zodpovědný Sebastian Peitz, který byl jmenován profesorem na Katedře informatiky a svou výzkumnou a pedagogickou činnost zahájí na univerzitě v zimním semestru 2024/2025.
Práce Sebastian Peitze se podle tiskového sdělení dodavatele průmyslových vozíků, automatizačních technologií a softwarových řešení zaměří na vývoj autonomních systémů, které budou inteligentně a bezpečně fungovat pro všechny zúčastněné strany. To se týká zejména autonomních mobilních robotů, vozíků a systémů založených na umělé inteligenci, které se využívají v logistice a výrobním prostředí. Cílem nadační profesury je posunout výzkum v této oblasti na nejvyšší mezinárodní úroveň. Ve spolupráci s výzkumnými sítěmi a partnery, jak v rámci Technické univerzity v Dortmundu, tak mimo ni, jako například s Fraunhoferovým institutem pro tok materiálu a logistiku (IML) a společností Kion Group, bude tato profesura fungovat jako centrum vývoje digitální a inteligentní logistiky.
Pětiletý projekt spolupráce, jehož hlavním cílem je zvýšení produktivity autonomních skladových robotů a rozvoj samoučících se modelů umělé inteligence, zahájili experti Centra dopravy a logisticky Massachusettského technologického institutu (MIT) a společnosti Mecalux.
Tento dodavatel automatizovaných skladových řešení regálových systémů a softwaru přispěl k založení laboratoře Intelligent Logistics System na MIT, jejíž výzkumníci budou intenzivně pracovat na vývoji nové generace robotů, kteří se učí na základě lidského chování. Vědci budou využívat pokročilé techniky simulace, optimalizace a strojového učení tak, aby výsledkem pětiletého programu prakticky využitelná technologie fungující na principu „robotiky hejna“: interakce mezi jednotlivými autonomními roboty by v praxi měly vést ke vzniku jednotného chování, tedy by jako jeden celek měly být stroje schopny činit kolektivní rozhodnutí.
Text: Filip Hubička
Na úvodním fotu zleva Joachim Tödter (SD Technology & Innovation, Kion Group), profesor Sebastian Peitz a Johannes Hinckeldeyn (global research manager, Kion Group) oznamují projekt nadační profesury pro bezpečné autonomní systémy na Technické univerzitě v Dortmundu. Foto: Kion Group