Jak rychlá je návratnost investic u automatizovaných skladů? Jak automatizace mění strukturu pracovních sil a co znamená pro budoucnost logistiky? A jak čelit výzvám spojeným s rychlým morálním zastaráváním technologií? O trendech i konkrétních projektech jsme mluvili s Petrem Pohnánem, automation systems managerem CEE společnosti Mecalux Česká republika.
Automatizace a robotizace jsou zcela zásadními trendy v logistice. Zároveň ale pro provozy přinášejí mnohé výzvy. Jednou z nich je návratnost investic. Na základě projektů, které jste v poslední době realizovali, na jaké úrovni se pohybuje ROI u komplexních projektů?
Automatizace je dnes v logistice nezbytností, ale vysoké vstupní investice nutí každého manažera zvažovat návratnost. U projektů, které jsme nedávno realizovali, se ROI u komplexních řešení pohybuje nejčastěji mezi třemi až sedmi lety. Vysoce automatizované skladové systémy, jako jsou shuttle systémy, komplexní AS/RS, robotické manipulátory, sice vyžadují vyšší počáteční kapitál, ale přinášejí výrazné zvýšení produktivity, minimalizují chybovost a optimalizují skladovou plochu. V našich projektech vidíme, že snižování nákladů na pracovní sílu, efektivní využití plochy a zrychlení procesů hrají klíčovou roli v dosažení rychlé návratnosti.
S automatizací klesá potřeba pracovní síly, která realizuje fyzické toky, ale zase narůstá potřeba profesionálů, kteří mají na starost obsluhu a údržbu. Jak vnímáte tento aspekt?
S růstem automatizace skutečně klesá potřeba pracovníků na fyzické operace – to ale neznamená, že by celková potřeba pracovních sil vždy klesala o stejný počet pracovníků. Spíše se mění jejich skladba. Zájem se posouvá směrem k technikům, operátorům a IT specialistům, kteří zajišťují údržbu a optimalizaci zařízení a softwaru. Tato transformace vytváří v sektoru logistiky nové možnosti pro kvalifikovanou pracovní sílu a pozice s vyšší přidanou hodnotou. Z mého pohledu přináší automatizace příležitosti i výzvy, a to zejména ve vzdělávání a rozvoji nových dovedností, které jsou nyní nezbytné. Výhodu mají firmy s vlastní silnou údržbou.
Klíčové je také řízení automatů nebo robotů, přičemž kvalita datových výstupů softwaru, algoritmů či umělé inteligence zásadně ovlivňuje efektivitu celého systému. Jak se z vašeho pohledu shánějí vývojáři a softwaroví inženýři, kteří programují i se potom v provozech starají o provoz zařízení?
Kvalitní software je dnes základem efektivní automatizace – od WMS přes WCS až po prvky umělé inteligence pro predikci a optimalizaci. Na dnešním konkurenčním trhu není snadné najít zkušené softwarové inženýry, kteří by byli schopni navrhnout a udržovat takto složitá řešení. Klíčem pro Mecalux je vlastní rozsáhlý tým schopných odborníků, kteří se kontiuálně věnují vývoji a podpoře těchto klíčových součástí průmyslové automatizace.
Technologie jdou dopředu tak rychle, že od prvotní zadání po ostrý start může uběhnout období, kdy pomalu nastupuje jiný typ nebo nová generace strojů. Jak velký problém je toto poměrně rychlé morální zastarávání?
Tempo technologického pokroku je obrovské, takže morální zastarávání je nepochybně výzvou. Abychom těmto změnám čelili, nabízí Mecalux modulární systémy, které lze postupně modernizovat. Díky tomu mohou naši zákazníci zůstat konkurenceschopní, aniž by museli zásadně měnit základní technologii. Softwarové aktualizace a možnost přidání nových zařízení zajišťují, že řešení drží krok s vývojem, což eliminuje nutnost kompletní výměny systému.
Vidíte některé další výzvy, které stojí před zadavateli ze strany logistických, výrobních či obchodních firem?
Výzvy pro naše zákazníky zahrnují mimo jiné potřebu zachování kontinuity provozu při přechodu na automatizaci. S tím souvisí detailní plánování, zajištění souladu s bezpečnostními a regulačními standardy a také flexibilita při přizpůsobení se sezonním nebo tržním změnám – zejména v e-commerce a retailu. Naší prioritou je podporovat zákazníky právě v těchto klíčových oblastech a pomoci jim úspěšně řídit celý proces transformace. Naší konkurenční výhodou jsou rozsáhlé zkušenosti operačního týmu, díky kterému dokážeme implementovat velké projekty i za plného provozu. Například nedávná instalace dvanácti paletových zakladačů pro IKEA dokazuje naši schopnost plnit vysoké nároky na odbornost a efektivitu i při plném provozu.
Přiblížil byste i další uskutečněné projekty?
V poslední době jsme realizovali řadu projektů zahrnujících kombinaci shuttle systémů, automatických regálových systémů (AS/RS), robotických manipulátorů a integrovaných WMS řešení. Například jsme pomohli jednomu z významných zákazníků z automobilového průmyslu optimalizovat jejich skladové procesy pomocí shuttle systému s vysokou hustotou skladování a pokročilým řízením pomocí WMS. Tím jsme dosáhli 30% zrychlení vychystávání objednávek a 50% úspory plochy skladu. Tyto realizace ukazují, jak mohou komplexní automatizace a pokročilé softwarové nástroje synergicky přispět k vyšší efektivitě a konkurenční výhodě na trhu.