V říjnu letošního roku uhradili dopravci na mýtném 1,617 miliardy korun, meziročně o 17,7 % více. Výnosy z mýtných poplatků tak poprvé v historii překročily hranici 1,6 miliardy korun.
Od začátku letošního roku vybral CzechToll od dopravců za jízdu po zpoplatněných komunikacích 14,451 miliardy korun.
Nejvyšší počet transakcí
Historicky nejvyšší byl také počet mýtných transakcí, který satelitní mýtný systém zpracoval. Při stejném počtu pracovních dnů vzrostl meziročně o 3,6 % a překročil hranici 108 milionů.
Osmdesát devět procent z celkově vybraných mýtných poplatků od začátku roku uhradili dopravci za jízdu po dálnicích. Zbylých 11 % připadá na poplatky spojené s jízdou po zpoplatněných silnicích I. třídy. Domácí dopravci s vozidly registrovanými v Česku se podílejí na celkových výnosech z mýtného od počátku roku 46 procenty, více než polovinu tak uhradili dopravci ze zahraničí.
Ke konci října bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 875.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho 693.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 658.000 palubních jednotek.
Zvýšené mýtné se platí i v okolních zemích
Mýto u nás vzrostlo letos v březnu, kdy se navýšilo o poplatek za emise. Do nákladů dopravců se ale promítlo i zdražování mýtného v okolních zemích. Nejvýrazněji vzrostla sazba v sousedním Německu.
„Zvyšování mýtného se nás samozřejmě dotýká, a musíme proto reagovat,“ říká obchodní ředitel společnosti Raben CZ & SK Marián Budzel. Někteří dopravci už kvůli vyšším nákladům museli skončit. „Loni to postihlo především malé autodopravce. Větší firmy snižují počty vozidel a řidičů, aby nemusely jít pod cenu a mohly pokračovat v podnikání,“ uvedla Marie Pomykalová, vedoucí operací ve společnosti Bibby Financial Services.
Text: Stanislav D. Břeň
Foto: Stanislav D. Břeň
Data: CzechToll