Často slouží jako „buffery“, pomocné či vyrovnávací sklady ve výrobě, ale uplatnění nalézají i při k zaskladňování a vychystávání zboží v sektoru e-commerce, skladování farmaceutických a chemických výrobků, potravin a nápojů v chlazeném či mraženém prostředí nebo pro ukládání drobných dílů a nářadí. Obliba skladových věží roste v řadě segmentů.
Přinášíme vám článek z aktuálního vydání časopisu Systémy Logistiky 213 (září–říjen 2024). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopise. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.
Už jenom z široké míry možného využití skladových věží lze předpokládat, že vývoj v této oblasti nemá šanci ustrnout. Jak upozorňuje Petr Altmann, obchodní manažer společnosti Kasys, např. v oblasti softwaru jsou inovace nezbytné, protože požadavky na komunikaci skladových věží s podnikovými systémy klientů se neustále vyvíjejí. „Skladové systémy obsahují řídicí jednotku podle zvoleného typu, a v případě potřeb rozsáhlejší integrace stávajících firemních systémů nebo propojení s dalšími moduly umíme dodat kompletně vyvinutý software na míru podle potřeb uživatele.“ Podpora pro případ rozšíření a různých aktualizací je samozřejmostí. Kasys dodává na trh zařízení automatizované skladové systémy Hänel.
„Bez systému není sklad,“ navazuje Miroslav Čiernik, projektový manažer v Systech Group (na trh dodává mj. zařízení Modula). „Systém dokáže nonstop evidovat a reportovat stav skladu, a díky tomu mohou firmy lépe spravovat skladové hospodářství,“ popisuje. Co to v praxi mj. v důsledku může znamenat, upřesňuje dále Bohumil Tejnický, managing partner společnosti Vertiflex: „Například u drobného zboží je výhodou větší množství položek na jedné polici. Při správném uspořádání sortimentu, uskutečněnému díky analýzám o vychystávaném zboží a predikcím příštích objednávek, je pak možné vychystávat více položek současně, a tím ještě zvýšit rychlost vychystávání a kompletace objednávek.“
Bohumil Tejnický dodává, že neustálým zdokonalováním procházejí i navigační nástroje pro přesné, rychlé a bezchybné vychystávání, jako jsou laserové ukazatele nebo vychystávající displeje, které ukazují pozici na polici, název a kód zboží, jeho fotografii a počet položek k vychystání. „Novinkou je naše vlastní plně barevná LED lišta s navigací a pokyny pro konkrétní operace,“ popisuje Bohumil Tejnický. Vertiflex nabízí v posledních čtyřech letech na středoevropském trhu zakladače Compact od Weland Solutions. Pro úplnost dodejme, že svoje vlastní řešení zmiňované navigační lišty nabízí v rámci širšího spektra doplňkových komponent např. také Kasys.
Podpora automatizačních trendů
Prakticky všichni hlavní dodavatelé vertikálních skladových systémů se mohou v poslední době pochlubit řadou realizací, které dokládají, jak a proč je v současnosti tak vysoká poptávka po řešeních, která umí razantně zvýšit hustotu skladování, výkon vychystávání a zároveň šetřit skladovou plochu.
Continental Automotive loni rozšířil ve svém provozu v Brandýse nad Labem počet skladových věží Kardex Remstar ze dvou na deset. V závodě Brandýs II jsou dva Kardexy instalovány pro případ odstávky jednoho z nich (materiál k výrobním linkám je paralelně ukládán v obou zařízeních). Nasazení dalších osmi Kardexů v sousedním závodě Brandýs I proběhlo přesně podle plánu uživatele, který bude procesy robotizace a automatizace nadále rozvíjet. Mezi odděleními příjmu, přebalování a skladovými věžemi plánují v Continentalu Automotive pro převoz elektromateriálu nasadit AMR namísto stávající manuálně vedených vozíků.
Kardex se loni pochlubil také automatizací skladu ve společnosti Knihy Dobrovský, kde se vychystává z 10 vertikálních skladových systémů, a letos nejenže přidal šest skladových věží v novém skladu společnosti Euromedia, ale také zveřejnil svoji dosud největší instalaci v Česku ve své historii: pro sklad společnosti Tescoma, výrobce kuchyňských potřeb, dodal 14 systémů Kardex Miniload-in-a-Box a sedm věží Kardex Shuttle. Pohyb zboží zajišťuje automatizovaná dopravníková linka, kterou dodala firma TMT Chrudim. Technologie je propojená se systémem SAP a výkonnost interní logistiky se zvedla o 40 %.
Společnost Vapol, která se v rámci sektoru automotive specializuje na dodávky náhradních dílů se specializací na tažná zařízení a elektroinstalace, zase rozšiřovala skladovací kapacity svého kompletačního centra v Holešově instalací čtyř zakladačů Compact Twin a jednoho zakladače Compact Lift v provedení double deep od Vertiflexu. Na stručném popisu toho, čím se uvedená zařízení liší, lze získat rámcovou představu o tom, jak skladové věže fungují. Compact Lift je základní model s jednoduchým výtahem pro manipulaci jedné police, ve variantě double deep, tedy s dvojitou hloubkou pozic, umožňuje uložení rozměrných položek, jako jsou právě tažná zařízení. Výtah modelu Compact Twin je vybaven dvěma pozicemi a umožnuje více než dvojnásobnou rychlost vychystávání: „Výtah doveze operátorovi první polici a následně jede pro druhou polici. V okamžiku ukončení vychystávání z první police, výtah police odebere a z druhé pozice na výtahu hned operátorovi vysune druhou polici. Během vychystávání z druhé police, výtah vrátí první polici a k vychystávání doveze třetí polici,“ popisuje Bohumil Tejnický.
Více dodavatelů u jednoho uživatele
Společnost SSI Schäfer dodala tři vertikální skladovací věže Logimat do pobočky TP Aerospace ve Velké Bíteši. Opravují zde kola a brzdy letadel Boeing či Airbus, a malé náhradní díly směřují do zařízení od SSI Schäfer. Užitečné zatížení jedné věže činí 40 tun včetně hmotnosti systémové položky. Pro společnost Klauke Slovakia, která se zabývá výrobou kabelových svazků a ručního hydraulického nářadí, nedávno firma SSI Schäfer realizovala další tři věže Logimat, a to atypicky do prostoru mimo halu (kvůli jejímu nízkému stropu; po instalaci byly věže opláštěny).
Mimochodem v Klauke Slovakia využívají rovněž zakladače Modula od Systech Group. Letos tam uvedli do provozu k původním dvěma ještě další dva mechanismy. Nově dodané stroje slouží k zaskladňování a vyskladňování nástrojů pro výrobu, ty dříve instalované jsou určené pro zaskladňování malých krabiček neúplného balení a malých nástrojů ve výrobě.
Široké spektrum možností využití vertikálních skladových systémů dokumentuje také stručný výtah z referencí společnosti Kasys: její zařízení Hänel Rotomat, fungující na principu páternosteru (oběžného systému, kdy zboží jako na kolotoči putuje k obslužnému otvoru), slouží ke skladování komponent v odštěpném závodě NST společnosti Siemens, kde se zabývají výrobou elektromechanických a spínacích přístrojů a relé, ale také třeba k ukládání dokumentů v úřadech státní správy a samosprávy. Věže Hänel Lean Lift zase pomohly zvýšit výkonnost intralogistiky producenta laserových, konfokálních a dalších snímačů Micro-Epsilon.
Technologie na principu páternosteru využijí podlahovou plochu ještě efektivněji než klasický vertikální zakladače, protože jejich konstrukce neobsahuje zmiňované výtahy (často též označované jako extraktory). Na druhou stranu mají omezenou nosnost, protože masa skladovaného materiálu uvnitř se neustále pohybuje. Obecně se hodí tam, kde je méně prostoru na výšku, vždy je ale třeba zvážit všechny další okolnosti i včetně velikosti, váhy a množství skladovaného materiálu.
Integrace s komplexními řešeními
Hlavní impulsy dalšího rozvoje v oblasti technologie vertikálních zakladačů vycházejí z možností a perspektiv jejich integrace do komplexních řešení, jak upozorňuje Pavel Kraus, jednatel společností Vertiflex a Logtech. „V současnosti už jsme na hraně využitelnosti lidské pracovní síly. Stroje mohou zboží k vychystávání dodávat rychleji, než je schopen pracovník toto zboží efektivně a bezchybně vychystat. Nabízí tedy napojení vertikálních zakladačů na vychystávání pomocí robotické ruky i přepravu pomocí robotů. Expediční pracoviště mohou být vybavena skenery s rozpoznáváním a vyhodnocením kompletnosti objednávky díky strojovému učení a umělé inteligenci. Všechny tyto operace se mohou odehrávat bez zásahu člověka.“ Lidský kapitál je pak podle Pavla Krause možné využívat na operace s vyšší přidanou hodnotou.
„Bezpečnost skladování se zvýšila“
Důvodem zakoupení dalších dvou zakladačů k původním dvěma bylo hlavně zvýšení bezpečnosti. Dříve totiž operátoři museli všechny nástroje, tedy i ty o hmotnosti kolem 300 kg, zakládat ručně do regálů. Díky systémům Modula došlo k výraznému zvýšení bezpečnosti skladování. Police, do kterých dáváme těžké nástroje, jsou speciálně navržené pro nás. Polovina police je standardní, tedy plechová, druhá polovina je osazena kuličkovými ložisky, které pomáhají nadlehčovat těžký zaskladňovaný materiál. Pro manipulanta je tedy práce jednodušší a bezpečnější.
Michal Kavuliak, vedoucí údržby, Klauke Slovakia
„Odstranili jsme úzká místa a snížili počet operátorů“
Instalace zahrnuje 14 strojů s celkovou kapacitou 14 200 binů. Kardex Miniload-in-a-Box je integrován se sedmi vychystávacími stanicemi s celkovým výkonem 2000 položek za hodinu. Efektivní vychystávání probíhá ze dvou strojů do čtyř objednávek současně s průměrným operačním časem 10 vteřin na jednu položku. Zařízení slouží k vychystávání jak kusů, tak skupinových balení.
Tomáš Vítek, ředitel logistického centra, Tescoma
Článek připravil: Filip Hubička
Na úvodním snímku: Pro sklad společnosti Tescoma, výrobce kuchynských potřeb, bylo dodáno 14 systémů Kardex-Miniload-in-a-Box a sedm věží Kardex Shuttle. Foto: Kardex