S koncem roku přicházejí prognózy dalšího vývoje v nadcházejícím období. Zpráva Prologis Global Supply Chain Outlook 2025 informuje o tom, že se vedoucí pracovníci společností napříč odvětvími připravují na to, co se označuje jako polykrize, tedy spojení ekonomické nestability, volatility zákaznické poptávky i klimatických hrozeb.
Edice tohoto průzkumu, který vychází každoročně a jenž provedla společnost The Harris Poll mezi více než 1000 manažery v USA, Velké Británii a Německu, konstatuje, že je důležité, aby se podniky dokázaly rychle přizpůsobovat a zůstaly odolné. Dvě třetiny dotázaných uvedly, že vnímají zvýšený tlak v dodavatelských řetězcích, především v souvislosti s ekonomickými a geopolitickými změnami a vývojem v oblasti energetiky.
Nikoliv povinnost, ale konkurenční výhoda
Do logistiky také naplno vstoupilo téma udržitelnosti, která se mezi vedoucími pracovníky dodavatelských řetězců stala jednou z priorit. Podle zprávy 85 % manažerů považuje udržitelnost za hlavní obchodní cíl a uvědomuje si, že ekologické iniciativy nepředstavují pouze povinnost, ale i konkurenční výhodu. „Téměř tři čtvrtiny manažerů cítí naléhavou potřebu urychlit přechod na alternativní zdroje energie a vedení je tak nuceno zavádět rychlejší a udržitelnější řešení,“ uvedla Susan Uthayakumar, chief sustainability a energy officer ve společnosti Prologis. Celých 79 % vedoucích představitelů souhlasilo s tím, že přijímá strategická rozhodnutí na základě schopnosti plnit cíle udržitelnosti.
Dalším megatrendem je automatizace, která mění zejména logistické operace – fyzické i datové toky. „Automatizační řešení významnou mírou přispívají k efektivnějšímu provozu – časově, nákladově i prostorově, nemluvě o prokazatelném snižování rizik pracovních úrazů. Automatizace zvyšuje produktivitu, snižuje náklady na pracovní sílu a je schopná velmi výrazně snížit dobu potřebnou pro vychystání objednávky,“ řekl Martin Baláž, head of asset management pro střední Evropu společnosti Prologis.
K prosazování automatizace přispívá nejen nedostatek kvalifikované pracovní síly a snaha zvýšit efektivitu, společnosti jsou také vedeny potřebou zajistit kontinuitu a zrychlit uvádění výrobků na trh. S tímto tvrzením souhlasilo 87 % respondentů. Investice do automatizace mají podle nich snižují problémy spojené s dostupností kvalifikované pracovní síly.
Predikce poptávky a analýza dat v reálném čase jsou podle citované zprávy stále více doménou umělé inteligence (AI). Celých 80 % vedoucích pracovníků sdělilo, že „existuje velký vnější tlak na zavádění postupů AI, aby si udrželi konkurenceschopnost v oboru“. Současně ale vyplynulo, že 94 % respondentů naráží na potíže, které jim zamezují v adopci AI. Obavy se týkají bezpečnosti i kvality dat, řízení změn a komplexity spojené se zaváděním této technologie.
Černé labutě na obzoru?
Průzkum se zabýval také tzv. černými labutěmi, tedy jevy, které jsou nepředvídatelné, ale jež přicházejí s o to větší naléhavostí. Zpravidla jde o přírodní katastrofy nebo naprosté změny v politickém zřízení států či regionů, v posledních letech šlo např. o pandemii koronaviru. Příprava na tyto nepředvídané události je podle studie Prologis Global Supply Chain Outlook pro 87 % z nich „nejvyšší prioritou“.
Přibližně čtyři z deseti vedoucích pracovníků se cítí dostatečně připraveni na výzvy, jako jsou kybernetické bezpečnostní útoky (42 %), technologická narušení (41 %), regulační změny (40 %) a výkyvy na trhu práce (39 %), a ještě méně jich je připraveno na obchodní války (36 %) nebo globální pandemie (34 %).
Text: Stanislav D. Břeň
Ilustrační obrázek: Pixabay