Už tři roky zastupuje na českém trhu společnost Liburnia Group, která se specializuje na přepravu nadrozměrného a těžkého nákladu. Rozjezd nového hráče v těsném logistickém rybníku plném dravých ryb nebyl v roce 2021 vůbec jednoduchý. Ale Petronela Galambošová tuhle výzvu a příležitost zvládla a do budoucna plánuje další rozvoj české pobočky.
Přinášíme vám článek z aktuálního vydání časopisu Systémy Logistiky 213 (září–říjen 2024). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopise. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.
„Priznám sa, že zo začiatku to bolo náročné. Doznievalo obdobie covidu, ľudia sa veľmi nechceli stretávať a prísť s novou značkou na trh, kde je veľká konkurencia, a veriť, že ľudia uvidia v neznámom mene to, čo vidíte vy, akosi nefungovalo. Nájsť zákazníkov, z ktorých väčšina nevidí dôvod na zmenu, a presvedčiť ich, aby to skúsili s vami, bola veľká výzva. A stále aj je,“ vzpomíná Petronela Galambošová a s úsměvem dodává, že se jí i někteří ptali, zda opravdu firma přepravuje zboží z Jadranu. Že prý je to spíše taková dovolenková destinace. To ji ovšem neodradilo. Byla a je zvyklá přijímat nové výzvy a logistika ji baví. Vždyť jí zasvětila svůj dosavadní profesní život. Na logistickou vlnu naskočila Petronela Galambošová už během studií na vysoké škole. „Mali sme jeden semester o medzinárodnej preprave a logistike. Tam sa to celé začalo a povedala som si, že to by bolo niečo pre mňa,“ říká. Zaujalo ji totiž, co všechno je třeba zorganizovat, aby se zboží mohlo přesunout přes půl zeměkoule.
Svou kariéru v logistice začala Petronela Galambošová v menší firmě, do které přišla jako čtvrtý zaměstnanec. V bratislavských kancelářích sbírala zkušenosti doslova od píky a za výhodu považuje především fakt, že všichni byli vzájemně zastupitelní a museli zvládat veškeré činnosti. Nejprve se zaměřila na letecké přepravy. O několik měsíců později se ale firma rozrostla o námořní oddělení, které do té doby fungovalo v Praze a zastřešovalo i zásilky na Slovensko. Po nezbytném zaškolení začala se svými kolegy organizovat veškeré letecké i námořní přepravy z Bratislavy. „Učila som sa za pochodu, a to aj na vlastných chybách. Ale dalo mi to najviac. Mala som šťastie na skvelých, skúsených kolegov a vždy som sa mala na koho obrátiť,“ říká.
Velká výzva a příležitost zároveň
To, že si vyzkoušela v logistice řadu činností, se jí hodí i dnes, kdy sama zajišťuje chod a činnost celé pražské kanceláře Liburnia Group. Společnost nabízí logistické služby, zajišťuje námořní i silniční dopravu, přepravu nebezpečných věcí, celní služby a technické poradenství. Vedle toho si pronajímá lodě a je i přístavním agentem. „Keď som kedysi pracovala vo výrobnej firme, Liburnia bola môj dodávateľ, s ktorým sa skvele spolupracovalo. Po odchode z bývalej práce mi navrhli otvoriť pobočku v Českej republike, ktorá by sa mala stať geografickým stredom k vtedajšej chorvátskej Rijeke a holandskej Brede. Pre mňa to bola veľká výzva a príležitosť zároveň,“ ohlíží se Petronela Galambošová, která se v současnosti primárně stará o rozvoj obchodních vztahů. Navazuje nové kontakty, setkává se s lidmi. Baví ji i operativa, takže se věnuje i té. Kromě toho cestuje na konference a výstavy a musí zajistit také funkční chod kanceláře. Velice úzce spolupracuje s kolegy z nizozemské i chorvatské pobočky. „Väčšinu situácií riešime ako tím, aj keď každý máme kanceláriu v inej krajině,“ dodává a zmiňuje jednu ze zajímavých přeprav. Byla to nadrozměrná zakázka, kterou doručovali až „ke dveřím“ v Somálsku. Podle Petronely Galambošové bylo velmi zajímavé sledovat, jak v africké zemi fungoval tok informací. „Vo chvíli, keď sa vyložilo v prístave, vedeli aj v hlavnom meste, že prišiel drahý tovar,“ vzpomíná. Kromě toho cena za využití jeřábu, která byla dopředu sjednaná a pohybovala se v řádech tisíců amerických dolarů, narostla během jediné noci desetinásobně. A jen přeprava do vzdálenosti tří kilometrů trvala tři týdny. Situace ve střední Evropě naprosto nemyslitelná.
Anebo další zkušenost: Týkala se velké zásilky do Jižní Afriky, konkrétně její přepravy do vnitrozemí. „Konečný príjemca zásielky mal uhradiť clo a následne sme mali doručiť. Neuvedomil si však, o akej sume colného dlhu sa hovorí, a túto čiastku nemal. Colnica nedala povolenie na vykládku z lode a tá nám následne chcela odplávať späť do Európy. Nakoniec sa podarilo situáciu vyriešiť k spokojnosti nášho zákazníka,“ popisuje Petronela Galambošová.
Spolehlivá v každé situaci
Právě péči o zákazníka a jeho potřeby považuje Petronela Galambošová za to nejdůležitější ve své práci. Chce, aby její klienti věděli, že se na ni a její kolegy mohou spolehnout a že i v případě problémů jim bude umět pomoci. „Ako vyznieva aj z popísaných prípadov, v našej práci sa často vyskytujú nepredvídateľné situácie. A veľa krát o nich zákazník ani nevie. To je ten lepší prípad. Mám zákazníkov, ktorý prepravujú pravidelne a majú skúsený logistický tím, ale aj takých, ktorý realizujú svoju prvú prepravu a potrebujú poradiť na každom kroku,“ doplňuje.
Značná různorodost i skutečnost, že v logistice se stále něco děje a je třeba promptně reagovat na změny, jsou důvody, proč má Petronela Galambošová svou práci tolik ráda. Baví ji hledat řešení, jak co nejefektivněji propojit dva různé kouty světa a zároveň při tom poznávat mnoho zajímavých lidí. Za svůj největší pracovní úspěch pak považuje fakt, že se jí podařilo získat důvěru zákazníků, kteří se k ní vracejí. Právě jim prý patří velké díky za úspěchy celé firmy.
„Moje deti sa ma niekedy pýtajú, čo ja vlastne robím, lebo to vyzerá, že len riešim problémy,“ odpovídá s úsměvem na otázku, s jakými největšími potížemi se ve své kariéře musela vypořádat, a dodává, že problémy se řeší operativně, jak vznikají. Nejhorší jsou samozřejmě takové komplikace, při nichž vznikají vícenáklady.
Nedůvěra vůči ženám v byznysu mizí
Zajímavý je i pohled manažerky na postavení žen v logistických firmách. „V Liburnia Group je pomer mužov a žien približne rovnaký a ku všetkým sa pristupuje bez rozdielu. Ženy sa chcú presadiť a o to viac je vidieť húževnatosť. Sú takisto vzdelané, úspešné, majú skúsenosti a ako bonus prinášajú do sveta logistiky trochu emócií,“ říká a přidává i vlastní zkušenosti: „Ako žene sa mi občas podarí vybaviť niečo, čo naši kolegovia považujú za beznádejné. Na druhej strane, pri istých regionálnych rozdieloch som radšej, ak kolegovia preberú iniciatívu a vybavia niečo za mňa.“ Obecně pak podle Petronely Galambošové prý muži zpočátku přistupují k ženám v byznysu s nedůvěrou, jakmile však zjistí, že jim ženy dokážou být rovnocenným partnerem, prvotní nedůvěra se vytrácí.
„Petronela Galambošová v datech“
2005: Ukončila studium na vysoké škole.
2006: Získala své první zaměstnání v logistice, v němž zůstala až do začátku rodičovských povinností.
2013–2017: Věnovala se rodině.
2018–2021: Zabývala se procurementem logistiky ve výrobní firmě.
2021: Otevřela pobočku Liburnia Group v České republice, kterou vede.
„Zajímavosti z praxe“
2004 založení společnosti Liburnia v Chorvatsku
2018 otevření pobočky v Nizozemsku ve snaze přiblížit se severským přístavům
2021 činnost zahájila pražská pobočka
2021 převzetí společnosti Velebit Proment v Záhřebu
2021 vznik skupiny Liburnia Group, která vlastní 40 vozidel na přepravu těžkého a nadrozměrného nákladu, mobilní jeřáby a zdvihací zařízení
2023 vybudována nová kancelář v Polsku provozovaná společně s dopravcem OL-Trans, který spravuje flotilu přibližně 100 specializovaných vozidel
2024 do skupiny se připojila společnost Tanta ve Slovinsku, což umožňuje lepší spolupráci s přístavem Koper
Článek připravila: Martina Vampulová
Foto: Liburnia Group