Podle analýzy Savills European Real Estate Logistics Census je Česká republika první volbou ze států střední a východní Evropy, kam plánují expanzi nájemci průmyslových nemovitostí. Celých 44 % společností, které chtějí v Česku expandovat, působí v oblasti logistiky (typicky 3PL), 41 % jsou výrobci a 15 % firem přichází z retailu. Jako upřednostňované prostory pro případnou expanzi v České republice označilo 59 % dotázaných společností jednotku ve velikosti Big Box (rozlohou od 10.000 do 40.000 metrů čtverečních) a 34 % prostory typu Mid Box (od 5000 do 10.000 metrů čtverečních).
Ondřej Míček, head of industrial v Savills, říká: „Českou republiku si jako cílový trh pro budoucí expanzi vybralo 10 % respondentů, což je dvakrát více procent, než kolik získalo Polsko. Ze společností, které plánují expanzi v České republice jich 35 % v naší zemi již sídlí.
Dalšími nejpočetnějšími skupinami jsou společnosti ze Španělska, Nizozemska a Francie. „Zájem o naši republiku je zřejmě podpořen i dobrými podmínkami pro nearshoring, které jsou zde firmám k dispozici, ať už se jedná o vysokou úroveň adaptability, nízké náklady, funkční podnikatelské prostředí, výkonnost v oblasti ESG a mimo jiné také přístup na jednotný evropský trh,“ dodává Ondřej Míček.
Z pohledu celé Evropy podniky nejvíce upřednostňují západoevropské trhy v čele s Německem a Francií. Celých 26 % nájemců očekává, že během příštích tří let budou expandovat nejvíce v Německu a 24 % ve Francii. Další dvě nejoblíbenější lokality představují Belgie a Španělsko, těsně před Nizozemskem a Itálií, poté následuje Česko. Další země jako Polsko, Dánsko, Velká Británie nebo Maďarsko nepřesáhly pětiprocentní hranici.
V polovině září se uskutečnil pátý ročník tzv. Výroční konference, kterou pořádá Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Během ní byly zase představeny výsledky průzkumu podnikatelského prostředí v Česku 2024. Letošního ročníku průzkumu se zúčastnilo 248 společností různého zaměření a z výsledků vyplývá, že 76 % odpovídajících firem plánuje v Česku další investice. Číslo je o dva procentní body vyšší, než z průzkumu vyplynulo před rokem.
Šetření potvrdilo trendy digitalizace, robotizace a využívání nástrojů umělé inteligence. Oproti loňsku vzrostlo procento respondentů, kteří plánují investice v oblasti digitalizace a robotizace, z 53 % na 58 %. Procento firem, které plánují investice do implementace nástrojů umělé inteligence, vzrostlo ze 24 % na 40 %, což představuje nárůst o 16 procentních bodů.
Text: Stanislav D. Břeň
Foto: Stanislav D. Břeň