Výzkumné a vývojové centrum společnosti Honeywell v Brně (více ZDE: https://www.systemylogistiky.cz/2022/09/08/honeywell-dokoncuje-v-brne-pokrocile-vyvojove-centrum-pro-logistiku/) si pořídilo letku dronů. Tvoří ji šest různých verzí včetně eVTOL dronu (electric Vertical Take-Off and Landing) s pevnými křídly. Drony eVTOL, které testují po světě i jiní výrobci a také už doručovací společnosti, slibují do budoucna možnosti vzdušných přeprav i těžších zásilek.
Honeywell pro letku vytvořil tým odborníků, který od loňska vede Petr Veselý a jenž zkouší různé technologie pro další týmy v rámci brněnského Honeywellu. Primárně provádí letové testy pro pozemní řídicí stanici, dále také pro rádiové výškoměry, satelitní komunikaci a další.
Brněnský Honeywell vyvíjí pro drony např. elektromechanické aktuátory, které naklápějí motory pro kolmý start a přistání, což je ve městech nezbytné, a zároveň umožňují konvenční let. Současně se zde staví řídicí letové počítače, antikolizní systémy, pozemní řídící stanice a pokročilá navigační řešení umožňující plnit přísné požadavky na bezpečnost letu i v městském prostředí.
Brněnští vývojáři dále pracují na integrovaných řešeních pro kokpity, fly-by-wire jednotkách a počítačích pro řízení letu. Z Brna je řízen i celoevropský projekt OperA, který řeší bezpečnou integraci letadel a dronů do vzdušného provozu zejména nad městskými aglomeracemi.
Aktuální regulace pohybu dronů ve městech jsou stále relativně přísné, především z důvodu bezpečnosti a ochrany soukromí. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) stanovila pravidla, která rozdělují drony do kategorií podle jejich hmotnosti a typu operace. Pro létání ve městských oblastech, zejména pro doručovací drony, je třeba splňovat podmínky kategorie, které vyžadují podrobný provozní plán, schválení od regulačních úřadů a zajištění bezpečnosti osob na zemi.
EASA také zavedla jednotný systém droních licencí pro státy EASA, který standardizuje pravidla a požadavky na provozování dronů. Systém umožňuje, aby se licencovaní operátoři mohli pohybovat a provozovat drony napříč státy EASA podle jednotných regulí. Pro získání „droního řidičáku“ musí operátoři dronů absolvovat příslušné školení a zkoušky, které pokrývají teoretické znalosti o bezpečném provozování dronů, včetně pravidel letu, ochrany soukromí a ochrany dat.
Text: Stanislav D. Břeň
Foto: Honeywell