Bezpečnost ve skladech: integrace vítězí
Do prevence, detekce a reakce na bezpečnostní hrozby ve skladech a logistických areálech stále více promlouvají nejnovější technologie. V oblasti ostrahy hraje klíčovou roli jejich integrace tak, aby rizika například krádeže zboží, vloupání do objektu nebo požáru byla zcela minimalizována.
Přinášíme vám článek z časopisu Systémy Logistiky 212 (červenec–srpen 2024). Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném časopise. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru a nezmeškejte žádné vydání. Zasílaní je pro uživatele logistických služeb zdarma.
Moderní bezpečnostní systémy využívají nejrůznější technologie. „Jejich integrace umožňuje komplexní monitorování a rychlou reakci na případné incidenty,“ říká Martin Pirkl, head of property management CTP for Czech Republic & Slovakia. Podle něj se v praxi kromě chytrých kamer uplatňují IoT senzory (např. pro možnou detekci otevření dveří či rozbití oken), automatizované alarmy či bezpečnostní drony. Jejich reakční doba na incidenty je v porovnání s lidskou hlídkou nesrovnatelně rychlejší.
Monitorují AI i člověk
Jak navazuje Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solution Czech, technologie jako chytré kamery ve spojení s AI nepřetržitě monitorují a analyzují i takové situace, které jsou pro lidskou ostrahu těžko postřehnutelné. „Díky svým pokročilým analytickým nástrojům mohou okamžitě upozornit fyzickou ostrahu na potenciální hrozby, což umožňuje rychlou a adekvátní reakci,“ popisuje Michal Šotek.
Výhody propojení chytrých kamer se softwarem pro videoanalýzu, který využívá AI k rozpoznávání vzorců lidského chování a případných anomálií, popisuje na konkrétních situacích Martin Pirkl: „Jde o detekci neoprávněného vstupu, kdy umělá inteligence identifikuje osoby vstupující do zabezpečených oblastí bez povolení. Rozpozná také případné podezřelé jednání, protože analyzuje pohyb a chování lidí v areálu a upozorňuje na neobvyklé vzorce, jako je zdržování se na jednom místě nebo opakované obcházení objektu. A konečně tyto systémy identifikují a neustále sledují vozidla, která vstupují a opouštějí areál, a porovnávat je s databázemi povolených vozidel.“ Pokročilé systémy pro rozpoznávání obličejů mohou identifikovat jednotlivce a porovnávat je s databázemi zaměstnanců.
Martin Pirkl zdůrazňuje, že silná a efektivní bezpečnostní řešení v logistických areálech a skladech jsou vždy kombinací moderních technologií a kvalifikované lidské síly. „Na podezřelé chování systém lidskou obsluhu sám upozorní. Lidé tak nemusí nepřetržitě sledovat monitory kamer,“ doplňuje Michal Šotek.
Vše v jednom
Integrace technologií podle odborníků obecně snižuje potřebu velkého počtu prvků fyzické ostrahy, což může vést ke snížení nákladů na zabezpečení. Technologie umožňují dálkové monitorování objektů, což zvyšuje flexibilitu a dostupnost bezpečnostního personálu.
Uživatelé logistických prostor běžně požadují propojení kamerových systémů s přístupovými systémy, poplašnými zařízeními a dalšími bezpečnostními technologiemi. Pokročilé analytické nástroje pak umožňují detekci a analýzu bezpečnostních hrozeb v reálném čase. „A k častým požadavkům patří i flexibilita, tedy možnost úpravy systémů spolu s rozšiřováním objektů a podle přání zákazníka,“ upřesňuje Michal Šotek. Řešením je spojení různých bezpečnostní systémy do jedné platformy, která umožní centrální správu a monitorování.
Martina Němcová, obchodní ředitelka společnosti Securitas ČR, shrnuje, že tzv. komplexní bezpečnostní řešení zahrnuje kombinaci služeb (např. fyzické ostrahy, recepční služby a monitorovací služby) a bezpečnostních technologií včetně následného servisu. Základem zabezpečení skladu jsou podle ní kamerové (CCTV), přístupové (ACS) a poplachové zabezpečovací a tísňový (PZTS) systémy. Ty ochrání celý objekt, požadované střežené zóny i prostory zvláštního významu před neoprávněným vstupem a pohybem osob. Pomáhají také redukovat ztráty zboží. Základem požární ochrany objektu je pak elektrická požární signalizace (EPS), která vychází z požárně bezpečnostního řešení stavby. Michal Šotek v této souvislosti poznamenává, při prevenci požárů (ale i při identifikaci přítomnosti osob v nepovolených zónách) pomáhají kamery vybavené termovizí.
„Kritickým místem, kde lze předcházet krádežím zboží nebo vstupu nepovolaných osob, jsou vchody a vjezdy do skladových areálů,“ pokračuje Martina Němcová. Aby se zbytečně neplýtvalo lidskými kapacitami, klasická recepce s obsluhou může být nahrazena elektronickou recepcí, kterou lze individuálně nakonfigurovat. Umí samoobslužně odbavovat nebo registrovat návštěvy jednotlivců i skupin, může obsahovat čtečku dokladů, termickou tiskárnu, podpisový tablet nebo čtečku QR kódů.
Zabezpečení je odpovědností nájemce
„Vzhledem k šíři našeho portfolia máme nájemce, kteří tuto problematiku neřeší vůbec, až po nájemce, kteří vzhledem k povaze své činnosti kladou na zabezpečení veliký důraz a do jimi pronajatého objektu se bez pozvání a důkladné kontroly za využití nejmodernějších technologií vůbec nedostanete,“ popisuje „bezpečnostní“ strategie různých firem Luboš Rumian, deputy managing director and head of asset t & property management společnosti P3 Logistic Parks. A pokračuje: „U našich logisticko-výrobních parků se snažíme nevytvářet žádné plotové bariéry, a naopak posilovat volný pohyb vozidel i případných chodců. Bezpečnostní služby máme pouze v parcích, kde to vyžaduje specifikum lokality, jako například P3 Park Lovosice, který je v bezprostřední blízkosti přilehlé chemické továrny Lovochemie a my musíme pomocí speciálního evidenčního systému udržovat přehled o osobách v parku.“
Článek připravil: Filip Hubička
Foto: Securitas ČR