V rámci sběrné služby je klíčová transparentnost procesů
Přeprava kusových zásilek je náročný úkol, přičemž požadavky na její rychlost, přesnost a efektivitu se neustále zvyšují. Provozovatelé musí mít dostatečný počet dep pro překládku a distribuci zboží i dostatečný partnerů v zemi, kde sběrnou linku provozuje. Neustálé inovace používaných technologií a zdokonalování procesů jsou de facto nutností. Provoz sběrných linek musí být – ostatně jako vše v logistice – co možná nejefektivnější.
Jak připomíná Petr Družkovský, provozní ředitel Geis CZ, naprosto klíčové je mít informace o pohybu zásilek v reálném čase. V době, kdy dodavatelské řetězce již několik let po sobě čelí dříve těžko představitelným výzvám v podobě reálného rizika jejich možných narušení nenadálými okolnostmi, uvádějí zákazníci jako jeden z hlavních požadavků průhlednost celého procesu. Není výjimkou, že vyžadují sledování zásilek na denní i hodinové bázi. „Samozřejmostí je tedy také datová propojenost mezi jednotlivými přepravními uzly, a to jak v rámci vlastního systému, tak i s našimi externími partnery. Spediční software musí být schopen tyto informace přenášet prakticky on-line,“ dodává Petr Družkovský.
Pravidelná optimalizace
Samotná stavba sběrných linek je podle něj přizpůsobena objemům přepravovaných zásilek. „Otevírají se tam, kde to ekonomicky dává smysl, tedy tam, kde je pravidelně dostatečný počet zásilek k přepravě,“ konstatuje provozní ředitel Geis CZ. Linky jsou pravidelně optimalizovány podle aktuálních potřeb, a někdy může být otevření nové linky strategickou investicí do budoucna, i když není okamžitě naplněna.
Provozovatelé sběrných služeb musí v maximální míře dodržovat dohodnuté přepravní lhůty. Často je jejich práce komplikovaná vnějšími vlivy, které mohou jen těžko ovlivnit, a potom může hrozit nedodržení časů dojezdů na přepravní uzly. Tato rizika je nutno minimalizovat. „Komplikace jsou často způsobeny stavem dopravní infrastruktury nebo nepředvídatelnými událostmi, jako jsou dopravní nehody či nepříznivé počasí,“ vyjmenovává Petr Družkovský. I v tomto ohledu ovšem dnes provozovatelům pomáhají telematické systémy, které umožňují trasy neustále optimalizovat podle aktuálních podmínek.
Rozvoj exportních linek
Jak provozní ředitel Geis CZ upozorňuje, velmi důležitá je kvalita partnera, který ve svém regionu nebo zemi zásilky doručuje. V této souvislosti připomeňme, že Geis významně rozšířil a nadále rozšiřuje svou síť exportních linek z regionu CEE. Aktuálně navyšuje kapacitu denních linek do Belgie a Holandska a spouští novou přímou linku z Hradce Králové do Wroclawi.
Připravil: Filip Hubička
Foto: Geis