Kongres Čerpačka: Sortiment, který pohání váš byznys
Která paliva se vyplatí prodávat, jaké jsou mezi nimi rozdíly a co na trh teprve přijde? Má smysl budovat dobíjecí stanice? A na co se zaměřit v prodejně? Které zboží je klíčové a co může být zajímavým zpestřením nabídky a odlišením se od konkurence? Co vůbec chtějí zákazníci, jaké jsou trendy v nákupním chování? Letošní Kongres Čerpačka se zaměří právě na sortiment a změny v nákupním chování zákazníků čerpacích stanic.
Kongres pro majitele, provozovatele a nájemce čerpacích stanic proběhne 26. 9. 2024 v Aquapalace Hotelu Prague. Tématem 12. ročníku je nabídka jak palivového, tak nepalivového sortimentu, její skladba, změny, které na čerpacích stanicích v tomto směru probíhají, a to i v souvislosti s postupnou proměnou jejich funkce. Heslo letošního ročníku tedy zní: Sortiment, který pohání váš byznys.
Jak oslovit generaci Z?
Říká se o nich, že vyrostli se smartphonem v ruce. Jsou první generací, která nezná život bez internetu. Postupně dospívají, vstupují na pracovní trh a roste jejich kupní síla. Jak zaujmout tuto cílovou skupinu, která preferuje digitální služby, zajímá ji udržitelnost, ale stejně jako ostatní zákazníci je citlivá na cenu? A jak se jako řidič a zákazník čerpací stanice chová známý influencer, který tuto generaci u nás reprezentuje? O tom bude na úvod kongresu hovořit Karel „Kovy“ Kovář.
S kamerou nahlédneme pod pokličku podnikání provozovatelů tří čerpaček
Za rozhodnutím stát se majitelem čerpací stanice se mohou skrývat nejrůznější pohnutky od převzetí rodinného podniku přes záchranu končící pumpy v obci až po potřebu mít jako majitel kamionové dopravy kde tankovat. Opět jsme s kamerou vycestovali na konkrétní čerpačky, k jejichž úspěchu napomáhá i vhodně zvolený sortiment a služby, například v podobě spolupráce s regionálním pivovarem, pražírny kávy či bezkontaktní myčky. Více o svém podnikání prozradí Milan Dzurjanik, majitel čerpacích stanic DZ Oil, my jsme se vydali na tu ve Staré Vsi, Martin Lorenc, majitel čerpací stanice Fuel v Rokytnu, a Jakub Adam, jednatel CSAdamCZ v Chotěboři.
TAL-Plus: Kdy se Česko odstřihne od ruské ropy?
Jak pokračují práce na projektu TAL-Plus, díky němuž získá Česká republika o čtyři miliony tun ropy ročně navíc západní cestou, a tím si zajistí nezávislost na ruské ropě? O tom, jaký je aktuální stav projektu a časový výhled dokončení a co bude navýšení kapacity ropovodu TAL pro ČR znamenat, bude hovořit Jaroslav Pantůček, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Mero ČR.
Jaká je perspektiva alternativních pohonů?
Trendy ve vývoji vozového parku a infrastruktury v ČR představí Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů. Odpoví na otázky, jaké typy pohonů dnes dominují na českých silnicích a jak se mění preference při nových registracích vozidel. Představí aktuální statistiky prodejů automobilů a stavu infrastruktury pro alternativní paliva, včetně predikce budoucího vývoje, který ovlivní i trh čerpacích stanic.
Kvůli rostoucím požadavkům Evropské unie na automobilový průmysl a přechod k udržitelnějším zdrojům energie čelí v posledních letech čerpací stanice zásadním otázkám o své budoucnosti. Odzvoní fosilním palivům? Jaká je perspektiva alternativních pohonů, jako jsou biopaliva, vodík nebo elektřina? Má smysl budovat dobíjecí stanice pro elektromobily? Změní se v následujících letech obsah nabídky výdejních stojanů? S Jiřím Hájkem, ředitelem a předsedou představenstva Orlen UniCRE, povede rozhovor na tato témata Ivan Indráček, předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů ČR.
Ivan Indráček se poté ještě zmíní o emisních povolenkách. Od roku 2027 totiž začne v zemích Evropské unie platit norma ETS 2, podle níž se jejich nákup bude vztahovat i na dopravu a paliva. Jaký vliv bude mít tato skutečnost na cenu benzinu a nafty?
V souvislosti s diskutovaným tématem alternativních pohonů představí Jan Bezděkovský, pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu, výsledky prvních výzev programu na podporu dobíjecích a vodíkových stanic v rámci Operačního programu Doprava. Zároveň řekne, které dotace na budování infrastruktury pro alternativní paliva mohou aktuálně nebo v blízké budoucnosti využít i provozovatelé čerpacích stanic.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v rámci Podnikatelského balíčku připravilo 22 opatření na omezení administrativní zátěže podnikatelů. Týkají se oblastí energetiky, digitalizace, trhu práce, daní, dopravy či automatizovaných prodejen. Podrobnosti nastíní Pavel Vinkler, zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství, ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání a 1. místopředseda Rady kvality ČR z MPO.
Tahounem prodejů jsou elektronické cigarety
Jak se vyvíjí nákupní chování zákazníků čerpacích stanic? Kterým kategoriím rychloobrátkového zboží se nejvíce daří? Jak si stojí potravinářský vs. nepotravinářský sortiment? Exkluzivní data společnosti NIQ nejen ze studie Petrol Shopper Trends přinesou jak čísla z prodejů, tak trendy ve spotřebitelském chování a poprvé nabídnou i pohled na data z oblasti gastro segmentu. Představí je zástupci společnosti Lukáš Lyčka, analytic insights associate, a Pavol Zajac, retailer services director CZ/SK/HU.
Na data z trhu naváže panelová diskuse, která se zaměří na důležitou roli sortimentu v shopu. Čerpací stanice jsou dnes totiž více než jen místem k doplnění paliva. Skladba zboží a služeb musí reagovat na stále náročnějšího zákazníka a zároveň reflektovat kroky v oblasti udržitelnosti. Jak se mění role čerpaček a jakým způsobem mohou provozovatelé přizpůsobit svůj sortiment různým skupinám nakupujících? Jakou úlohu hraje personalizace a digitalizace nabídky? Diskutovat mimo jiné budou například Jan Semotán, head of retail MOL Česká republika, Michal Janda, convenience retail manager OMV Česká republika, nebo Tomáš Veverka, ředitel čerpacích stanic Eurobit.
Letošní ročník s programovou novinkou v podobě exkurze
Kromě odborné části programu budou účastníkům k dispozici po celý den stánky partnerů, na nichž představí své nové produkty a služby.
Nově letos program rozšíří exkurze. Zájemci si budou moci den předem, 25. září odpoledne, prohlédnout areál Centrálního tankoviště ropy (CTR) u Nelahozevsi. Slouží ke skladování strategických nouzových zásob ropy, dále jako krátkodobý mezisklad pro ropu přepravovanou ropovody Družba a IKL, k míchání různých druhů ropy podle požadavků zákazníků a distribuci k zákazníkům – rafineriím. V rámci komentované prohlídky zájemci z řad účastníků kongresu zhlédnou venkovní prostory areálu – strojovnu stabilního hasicího zařízení, ježkovací komory a čerpací stanice, ale také řídicí dispečink.
Registrace na kongres probíhá na www.kongrescerpacka.cz/registrace