Strojírenská logistika: firmy odhalují své inovace a trendy
V Systémech Logistiky 212/2024 vychází redakční speciál zaměřený na strojírenskou logistiku. Přinášíme rozšiřující anketu k tomuto tématu. Vybraným respondentům jsme položili následující otázku: „Máte nějaké novinky (produkty, služby, procesy, technologie, inovace či investice), které souvisejí s logistikou pro strojírenství?“ Odpovědi řadíme abecedně podle názvu firmy od A do Z.
Jan Režný, Aisin Europe Manufacturing Czech
Probíhající inovace u nás v závodě jsou především kombinování současných trendů skladování, na co nejmenší ploše v největší možné výšce s limity stávajících prostor, které pro současné výškové trendy nejsou ideálně řešené. Z toho důvodu probíhají akce na reorganizaci layoutu závodu tak, abychom dosáhli maximální efektivity výrobního prostoru.
Denis Kittrich, Brembo Czech
V našem závodě realizujeme komplexní projekt automatizace skladu. V současné době se soustředíme na návrh optimálního řešení.
Marek Heriban, Kasys
Hlubší integrace našich skladových systémů s ERP systémem zákazníka, sofistikovanější software sledující trendy průmyslu 4.0 a větší využití QR kódů. Větší důraz na „chytré sklady“, které samy informují o docházejících zásobách ve strojírenských výrobních provozech.
Michal Kavuliak, Klauke Slovakia
V Klauke Slovakia v Dolném Kubíně byly instalovány další dva automatizované vertikální výtahové systémy Modula od společnosti SysTech Group, celkem jsou ve firmě čtyři. Nejnovější zakladače Modula Lift jsou implementovány v nástrojárně společnosti. Slouží k zaskladňování a vyskladňování nástrojů pro výrobu. Dříve dodané zakladače Modula jsou určeny pro zaskladňování malých krabiček neúplného balení a pro zaskladňování malých nástrojů ve výrobě. Důvodem zakoupení dalších zakladačů značky Modula bylo hlavně zvýšení bezpečnosti. Dříve totiž operátoři museli všechny nástroje, tedy i ty o hmotnosti kolem 300 kg, zakládat ručně do regálů. Díky systémům Modula došlo k výraznému zvýšení bezpečnosti skladování. Police, do kterých dáváme těžké nástroje, jsou speciálně navržené pro nás. Polovina police je standardní, tedy plechová, druhá polovina je osazena kuličkovými ložisky, které pomáhají nadlehčovat těžký zaskladňovaný materiál. Pro manipulanta je tedy práce jednodušší a bezpečnější.
Tomáš Konfršt, Proman
Pro gitterboxy a nožičkové kovové palety máme připravený rámečkový příčník pro pohodlné a bezpečné uložení. Pro dlouhé profily nabízíme naše „rodinné stříbro“ konzolové regály, které opět umíme vybavit příčnými nosníky, případně DTD/rošty pro možnost univerzálního ukládání. U drobnějších dílů v KLT/boxech umíme pomoc nejen s jednoduchými policovými regály, ale i se samonosnými policovými galeriemi. K výrobním linkám umíme dostat materiál v KLT díky válečkovým spádovým tratím. Objevují se požadavky obsluhy regálů pomocí AGV, zejména u spádových paletových regálů je třeba dbát na požadavky stroje. Nedávno jsme řešili specifický spádový regál s modifikovaným oddělovačem palet. Pro skladování maloobrátkových drobnějších dílů, které je sice třeba držet skladem, ale po většinu času „jen zabírají místo“ máme řešení v podobě systému závěsných kapes z odolného materiálu. Na rozdíl od poloprázdných rozebraných palet, nebo policových regálů, postavených v paletových buňkách vyplní naše řešení objem buňky téměř dokonale. Do jedné buňky lze uložit více druhů materiálu. Jednotlivé oddělené kapsy minimalizují možnost jejich pomíchání. Posun sloupců je snadný, hladký a plynulý. Tímto systémem lze zákazníkům ušetřit výrazné množství „betonu“, který může použít pro jiný projekt nebo proces. Systém lze použít pro regály libovolného výrobce.
Pavel Kraus, Vertiflex
Portfolio technologií, které integrujeme do logistických provozů, koresponduje s aktuálními potřebami výrobních podniků, včetně strojírenství. S rostoucími požadavky na stále sofistikovanější technologie jsou nahrazovány tradiční řešení jako například válečkové dopravníky, mnohem pokročilejšími, třeba roboty. Implementace robotů je flexibilnější, kdy je možné pružně reagovat na nové potřeby, například změnu dopravních tras, a není nutné komplikovaně deinstalovat dopravníky a znovu je skládat. Také návratnost investice do pokročilých technologií je mnohem rychlejší. V některých projektech je návratnost investice do robotů v řádech měsíců.
V poslední době jsme také svědky výrazného rozvoje nasazení robotických paží v intralogistice. V souladu s cílem Vertiflexu přinášet špičkové inovace při integraci logistických řešení, pozorně sledujeme možnosti plně automatického vychystávání. Donedávna nebyla technologie robotických paží na takové úrovni, aby byla efektivně využitelná pro vychystávací operace z pohledu rychlosti vychystávání, míry chybovosti, a hlavně návratnosti vložené investice. Vývoj jde však velmi rychle dopředu a nám se podařilo najít partnery, se kterými finalizujeme v našem vývojovém centru v Ostravě integraci řešení pro vychystávání pomocí robotické paže z vertikálních zakladačů Compact. Během nadcházejících měsíců uvedeme na trh kompletní řešení plně automatického vychystávání z vertikálních zakladačů pomocí robotické paže.
Anketu připravil: Stanislav D. Břeň
Foto v úvodu článku: SysTech Group