Zelená energie: Magna Exteriors (Bohemia) bude odebírat elektřinu na základě PPA kontratu
Magna Exteriors (Bohemia), jež v Česku reprezentuje mezinárodní divizi výroby exteriérových dílů globální automobilové společnosti Magna International, podepsala svou první smlouvu o nákupu elektřiny (Power Purchase Agreement – PPA), a to se společností Woodburn Capital Partners. Woodburn buduje a bude provozovat pro liberecký závod společnosti Magna Exteriors (Bohemia) fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 2,4 MW po celou dobu trvání 15leté PPA. Zahájení výroby elektřiny se očekává do konce září 2024. Dodavatelem stavby pro Woodburn je česká společnost Woltair. Střešní fotovoltaika pokryje 8 % roční spotřeby energie v libereckém provozu.
„Jedná se o první z několika PPA, které budeme podepisovat v České republice i v zahraničí v letech 2024 a 2025,“ říká Lucie Kopečková, vedoucí PPA projektů společnosti Woodburn, a dodává: „Aktivně představujeme PPA zákazníkům i v dalších zemích, například v Bosně a Hercegovině či Chorvatsku. Naše smlouvy jsou strukturovány na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v místě i mimo něj v zemích, kde působíme, ať už se jedná o střešní nebo pozemní elektrárny.“
Vybudování fotovoltaické elektrárny v rámci libereckého závodu bylo dlouhodobým cílem Magny. „Tento důležitý krok nám výrazně pomůže při dosahování našeho závazku využívat 100 % energie z obnovitelných zdrojů v Evropě do roku 2025 a celosvětově do roku 2030,” upřesnil technický ředitel společnosti Magna Exteriors (Bohemia) Tomáš Radosta. Ve svém libereckém závodě se Magna zaměřuje ma prosdukci takovách komponent pro automobilopvý é=prlmysl jako jsou například nárazníky a prahy. Mezi její klienty patří BMW, Škoda Auto, Toyota či VW.
Vůbec první korporátní PPA kontrakt na elektřinu z obnovitelných zdrojů byl v Česku uzavřen před třemi lety, dne 22. července 2021. Dlouhodobou dohodu o nákupu elektrické energie tehdy mezi sebou podepsali zástupci společnosti Ambient Energy (dodavatel) a Ško-Energo (odběratel, dceřiná společnost Škoda Auto). Realizaci větrného parku, ze kterého zelená elektřina pochází, zajistí společnost Micronix Group. Čtyři větrné turbíny o výkonu 9 MW tak již dodávají dodávat elektřinu do výrobních závodů Škoda Auto na základě PPA smlouvy.
Výhody PPA smluv
Projekt fotovoltaické elektrárny Woodburnu pro Magnu je první spolupráce společností Woodburn a Woltair. obou českých společností. „Pro Woltair se jedná o dosud největší fotovoltaickou zakázku v B2B segmentu.” uvádí Daniel Helcl, zakladatel společnosti Woltair.
Podle Chrise Kottnauera, finanční ředitele společnosti Woodburn, mají dlouhodobé smlouvy o nákupu elektřiny pro zákazníky řadu výhod. „Nemají žádné kapitálové investice. Podpisem smlouvy PPA vznikají pouze měsíční náklady na vyrobenou elektřinu. Vzhledem k pevnému období a pevné částce ve smlouvě se stává rozpočtování elektřiny na dlouhodobý horizont jednoduchým procesem. Toto ujednání eliminuje stres z cenových výkyvů a riziko souvisejících odpisů, čímž poskytuje větší finanční stabilitu. A nesmíme zapomínat ani na pozitivní dopad na životní prostředí, kterou přináší výroba a spotřeba obnovitelné energie, které lze transparentně a prokazatelně zanést do ESG reportů,“ říká Chris Kottnauer.
Projekt pro Magna Exteriors (Bohemia) v číslech:
Délka PPA: 15 let
Výkon: 2,4 MW
Objem investice: 52.000.000 Kč
% celkové spotřeby, kterou PV pokryje: 8 %
Celková doba výstavby: 6 měsíců