Dr. Max používá roboty s umělou inteligencí
Automatizace a využívání umělé inteligence jsou klíčovými faktory moderní logistiky. Společnost Viapharma, která je známá svými lékárnami pod značkou Dr. Max, využívá řešení, která přispívají k optimalizaci nákladů a zlepšení efektivity v distribučním centru. Na dubnové konferenci Logistika v praxi, kterou pořádala společnost Bito Skladovací technika, měl přednášku na toto téma Branislav Puliš (Brightpick).
Branislav Puliš hned v úvodu upozornil, že řešení Brightpick je nyní používané už v několika společnostech – vedle Viapharmy (Dr. Max) také v Rohlik Group (včetně Knuspr.de), dále ve frimách MTBiker, Netrush nebo The Feed. Brightpick byl také oceněn jako nejlepší produkt na letošním ročníku Logimatu (více jsme psali v Systémech Logistiky 210/2024 – ke stažení ZDE).
Až 8000 picků denně
Systém Brightpick v distribučních centrech Dr. Max má následující technické parametry: kapacita až 4050 SKU; provozní plocha o rozloze 470 metrů čtverečních; schopnost provádět až 8000 picků denně; provoz ve dvou směnách, celkem 16 hodin denně; plně automatizované vychystávání bez lidských pickerů (lidský picking je možný v rámci zálohy). Do systému proudí „béčkové“ zboží (podle ABC analýzy), „áčkové“ produkty směřují do A-framu. Z pohledu napojení fungují roboty na základě vision navigace (včetně lidaru), nepotřebují tedy žádná vodítka v podobě např. QR kódů na podlaze. V případě konektoru na WMS lze celý sklad vystavět a nainstalovat v řádu několika týdnů.
Systém má několik částí. Na jedné straně je dopravníkový vstup – robot vezme prázdnou bednu o půdorysu 60 × 40 cm (výška je variabilní), vypickuje objednávku a vrací ji zpět. V rámci skladu je také stanice na decanting / replenishment. Zde člověk vybere SKU, naplní boxy a roboty je pak přebírají a zaskladňují do regálu. Součástí systému je stanice lidského pickingu – pro zboží, které se nedá roboticky pickovat, a tak to činí člověk za robota. Tato stanice slouží také jako zálohovací.
Eliminace chyb a konzistentní výkon
Podle Branislava Puliše přináší robotický systém Brightpick firmě Viapharma řadu výhod. Automatizované systémy eliminují lidské chyby a variabilitu výkonu, což vede ke konzistentnějším výsledkům. Roboty jsou schopné provádět stejné úkoly s přesností a opakovaně, což snižuje počet chyb a zvyšuje celkovou produktivitu.
Díky robotickým systémům je možné snižovat počet pracovních sil potřebných k vyřízení objednávek. To znamená nejen úspory na mzdových nákladech, ale také možnost rozšiřování operací bez obav z nedostatku pracovní síly. Pro celou soustavu ve Viapharmě je potřeba člověk, aby naplnil spádový regál s prázdnými přepravkami, a dále lidé pro decanting palet, kdy připravují zboží pro roboty.
Systémy umožňují skladovat a expedovat větší objemy zboží na stejném prostoru. To je klíčové pro společnosti, které se snaží zvyšovat své kapacity bez nutnosti výrazného rozšiřování skladových prostor. Díky snížení fyzické zátěže, kterou robotické systémy umožňují, dochází ke zlepšení spokojenosti zaměstnanců. Méně namáhavé úkoly a lepší pracovní podmínky vedou k nižší fluktuaci a vyšší loajalitě pracovníků.
Jedním z důvodů, proč si Dr. Max vybral Brightpick, byla rychlost implementace a spolehlivost řešení. Flexibilita a škálovatelnost těchto systémů umožňuje snadné přizpůsobení měnícím se potřebám a požadavkům trhu.
Roboty s prvky umělé inteligence automatizují každý krok vyřízení objednávky. Branislav Puliš pohovořil také o možnosti robotického pickingu nikoliv na úrovni beden, ale jednotlivých kusů zboží v nich. AI algoritmy jsou podle něj již vytrénované na různých objektech, jak jsou sáčky, kartony či lepenky, a tak není třeba cvičit neuronové sítě znovu. „Nepickujeme ale, co se nedá vzít přísavkou. Neumíme tak třeba pickovat plyšové hračky,“ dodává Branislav Puliš. Přísavka zvedne bez problémů artikl o hmotnosti 2 kg.
Jednotlivé části systému ve Viapharmě:
1. Replenishment: Automatizované doplňování zboží do regálů.
2. In-aisle robotic picking: Robotické vychystávání zboží přímo v uličkách skladu.
3. Goods-to-person picking: Systém, který přivádí zboží k pracovníkům pro rychlejší a efektivnější vychystávání.
4. Pallet picking: Robotické vychystávání z palet.
5. Order buffer: Dočasné uložení objednávek před jejich expedicí.
6. Consolidation + Dispatch: Konsolidace objednávek a jejich následná expedice.
Text: Stanislav D. Břeň
Foto: ilustrační, Brightpick