„Realitní Oscar“ MIPIM Awards za nejlepší průmyslový a logistický projekt putuje do Japonska. Do finále postoupila též řešení z Nizozemska, Francie a Německa
Ve Festivalovém paláci ve francouzském Cannes se na konci minulého týdne předávala ocenění MIPIM Awards, o kterých se někdy s trochou nadsázky hovoří jako o realitních Oscarech. Vyvrcholil tak mezinárodní trh nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM. Vítězila velkorysá řešení využívající zelené technologie.
Letos se prestižní mezinárodní soutěže MIPIM Awards přihlásilo více než 200 dokončených i rozestavěných developerských projektů z 39 zemí, které soutěžily v 10 kategoriích. Jedenáctičlenná odborná porota, kterou tvořily zástupci investorů, realitně-poradenských firem, architektů či urbanistů letos vyzdvihovala ta řešení, které se podle jejího názoru kromě jiného podílejí na zlepšování kvality zastavěného prostředí v souladu s cíli ESG.
Vítězem kategorie Nejlepší průmyslový a logistický projekt se stalo řešení distribučního centra ESR Higashi Ogishima (architektonická studia Tokyu Construction, Takato Tamagami Architectural Design, Watanabe Mio Design Office; developer ESR Group Limited). Devítipodlažní logistický objekt (vizualizace v úvodu článku) s užitnou plochou 349.000 metrů čtverečních se nachází 10 kilometrů od Mezinárodního letiště Tokio Haneda, není odtud daleko do přístavu ani do centra hlavního města Japonska, podobně jako do Jokohamy nebo Kawasaki. Zázemí zde najdou například poskytovalé 3PL služeb, nechybí zde například chlazené sklady.
Finalisté z Nizozemska, Francie a Německa
Do užšího finálového výběru v této kategorii postoupila také řešení projektovaná pro evropský kontinent.
Developer CTP Invest (ve spolupráci se studiem Convexarchitecten) zaujal porotce vícepodlažním logistickým městským uzlem poslední míle. CTPark Amsterdam City se bude skládat ze 120.169 metrů čtverečních pronajímatelné podlahové plochy (LFA) a bude se nacházet přímo v srdci infrastrukturní sítě. Poskytuje přímý přístup do centra města (7 minut po vodě) a na okružní dálnici A10 (3 minuty) Park nastaví nové měřítko z hlediska udržitelnosti. Umožňuje bezemisní logistiku.
Projekt logistického centra e-valley developera Castignac a architektonického studia Point Singulier je situován poblíž francouzského města Cambrai. Na ploše 320 hektarů bývalé letecké základny nabídne 700.000 metrů čtverečních skladových ploch a stane se tak nejrozsáhlejším logistickým parkem v Evropě. Nájemcům poskytne nejen zázemí pro všechny druhy logistických služeb pro segment e-commerce. Nachází se v blízkosti důležitých přístavů, jakými jsou například Calais, Antverpy nebo Le Havre, blízko mezinárodního letiště, železniční sítě a plánovaného průplavu Seina-Šelda.
Plně automatizovaný sklad, ze kterého společnost Levi’s distribuuje přibližně 55 milionů položek po celé Evropě, se nachází u německého města Dorsten. Na projektu Positive Footprint Wearhouse se kromě developera Delta Development podíleli také architekti ze studií Quadrant4 a Phase5. Přímo se skladem sousedí objekt, kde se zpracovávají vratky, a kde se objednané oděvy plně přizpůsobují osobním požadavkům zákazníka. K pohodě 650 zaměstnanců přispívá zelené venkovní prostředí a velká střešní terasa, která je rovněž zelená.
Co rozhodovalo
Mezi zohledňovaná kritéria při posuzování jednotlivých řešení patřilo například odhadované množství uhlíkových emisí při výstavbě i provozu projektů, míra jejich užitečnosti pro koncové uživatele i obyvatele v okolí nebo příspěvek k dalšímu ekonomickému rozvoji dané lokality. Hlas odborných porotců měl tradičně poloviční váhu, zbývajících 50 procent měly hlasy delegátů veletrhu.
text: hub
Repro: YouTube; archiv CTP