Jeřáb z Huismanu dokáže přemísťovat velké konstrukce a pomáhá s výrobou čisté energie na moři
Společnost Huisman Czech Republic se podílí na inovativním projektu v oblasti obnovitelné energie na Tchaj-wanu. Těžkotonážní jeřáb, jehož klíčové části vyrobil závod ve Sviadnově v Moravskoslezském kraji, přešel do ostrého provozu na moři. Jeřáb je důležitou součástí lodi Green Jade, provozované společností CSBC+DEME Wind Engineering, kde pomáhá s instalací základů pro obří větrné turbíny na moři.
Uvedený jeřáb OMC, disponující nosností 4000 tun a zdvihem 125 metrů nad palubou, dokáže efektivně manipulovat s velkými konstrukcemi. „Klíčové části tohoto vyspělého jeřábu jsme vyrobili u nás v Česku a celkově jsme na tomto projektu odpracovali přibližně 35.000 hodin,“ upřesňuje Karel Pavlíček, managing director ze závodu Huisman Czech Republic, a dodává: „Ve Sviadnově jsme vyráběli například části ramene jeřábu, navijáky a bubny pro navíjení lan nebo důležitý systém pro zajištění jeřábu v případě přetržení lana, který zabraňuje nekontrolovatelnému pádu jeřábu do moře.“
Sestavování jeřábu probíhalo přímo na Tchaj-wanu. O detailní dohled nad svařováním a dodržováním technologických postupů se postaral Jan Toman, koordinátor výroby z Huisman Czech Republic, který na Tchaj-wanu strávil tři měsíce: „Měl jsem na starosti zejména monitoring a supervizi nad dodržováním správných technologických procedur svařování. To spočívalo v každodenní kontrole připravenosti svarů, technologické disciplíny nebo kvality provedení.“
Loď Green Jade bude přepravovat a instalovat novou generaci základů pro větrné turbíny. Zásluhou jeřábu Huisman může loď přepravit a nainstalovat nejtěžší komponenty v jedné zásilce, což vede ke snížení nákladů na další pomocnou přepravu a instalaci. Nedávno společnost CSBC-DEME Wind Engineering úspěšně nainstalovala první základy mořské větrné farmy Zhong Neng o chystaném výkonu 298 MW.