
Spotřeba LNG loni vzrostla o víc než třetinu, počet tahačů stoupl o polovinu
Celková spotřeba zkapalněného zemního plynu (LNG) v Česku se meziročně zvýšila o 36 % na více než 5 milionů metrů kubických. Počet tahačů na LNG za poslední rok narostl o 50 % na 159 vozidel a řidičům kamionů je aktuálně k dispozici už pět veřejných plnicích stanic LNG. Informace zveřejnil v uplynulých dnech Český plynárenský svaz (ČPS).
Aktivní v rozvoji tuzemské LNG infrastruktury je zejména distributor plynu GasNet. Jen v loňském roce se této české společnosti podařilo zprovoznit dvě nové plnicí stanice a jednu mobilní stanici přestavět na klasickou „kamennou“ čerpačku. Nové stanice GasNetu stojí v Nýřanech u Plzně a v jihočeské Kaplici. Kamenná plnička slouží od loňského jara řidičům v Mladé Boleslavi. Všechny stanice se nacházejí v blízkosti klíčových tranzitních tepen. Aktuálně provozuje GasNet už čtyři plničky a letos se plánuje otevření dalších.
„Za rok 2022 jsme dosáhli prodejem LNG v nákladní dopravě úspory 2485 tun emisí CO2. To jsou emise, které by jinak vypustily do ovzduší naftové motory. Oproti roku 2021 je to dvojnásobná úspora,“ říká Filip Dostál, head of business development ve společnosti GasNet.
V loňském roce jezdilo po českých silnicích také celkem 30.085 vozidel poháněných stlačeným zemním plynem (CNG). Největší nárůst zaznamenala kategorie osobních a dodávkových vozů, kde se počet zvýšil o 234 vozidel (na 27.895). Naopak v autobusové dopravě se počet plynových autobusů mírně snížil z 1830 na 1800. Počet plnicích stanic CNG se v ČR vyšplhal na 230 veřejných a více než tři desítky stanic neveřejných.
„Jednotliví hráči na trhu úspěšně pokračují v ozeleňování CNG a v letošním roce očekáváme další nárůst podílu biometanu na celkové výtoči. Velmi slušným tempem roste LNG v nákladní dopravě, kde díky investicím do nových plnicích stanic narostl počet plynových tahačů o polovinu. Každý další kamion, který začne jezdit na LNG, znamená velkou úsporu emisí. Do budoucna poroste v dopravě význam vodíku, a proto je skvělé, že v Česku letos rostou první veřejné vodíkové stanice,“ komentuje situaci předseda Rady ČPS Martin Slabý. Statistická data podle něj potvrzují, že plynová mobilita má v Česku již pevné místo a plní nezastupitelnou roli při snižování emisí ze silniční dopravy.
Ilustrační foto: GasNet