Jaké budou ceny palet v následujících měsících?
V časopise SL 201 jsme publikovali obsáhlý článek o vývoji na trhu palet. V následující anketě přinášíme přehled názorů odborníků na to, jak se budou v následujících měsících vyvíjet ceny tohoto klíčového nosiče nákladů.
Tomáš Vojtěch, Flexipal:
To je velmi těžká otázka, protože je tu celá řada neznámých, co vše může vývoj cen palet ovlivnit. Obecně si domnívám, že bude docházet ještě k mírnému poklesu cen, ale asi to už nebude nic významného. Palet je na trhu z důvodu zpomalující ekonomiky a zlepšení situace v dodavatelském řetězci dostatek. Nicméně cena dřeva již výrazně klesat nebude, protože je poměrně malý rozdíl ceny dřeva pro výrobu palet a vlákninou pro papírenský a energetický průmysl, kde je zase velmi vysoká poptávka a zatím stále roste i jeho cena. Do toho se začnou také promítat vysoké ceny energie, kdy pilařská výroba a následná výroba palet je velmi náročná na spotřebu elektrické energie.
Bohumila Bennette, CHEP:
Tržní vývoj naznačuje, že firmy budou i nadále čelit nestabilitě způsobené kolísáním cen komodit a vysokými cenami energií, nedostatkem pracovních sil či prodlevami v globální logistice. Válka na Ukrajině tuto situaci s největší pravděpodobností ještě prodlouží. Vzhledem k přetrvávajícímu nedostatku palet vzrůstá poptávka po použitých paletách, což vede k celkovému snižování kvalitativních standardů a má negativní dopad především na automatizované provozy. S paletovým poolingem zákazníci platí pouze za palety, které skutečně používají, a zbavují se tak vysokých investičních nákladů spojených s tradičním nákupem palet. Paletový pooling dává firmám možnost lépe plánovat výdaje, zbavuje je administrativní zátěže spojené s vedením vlastního paletového konta, a navíc jde o řešení, které je transparentní, jednoduché a vhodné pro podniky všech velikostí.
Slavomír Sýkora, LPR (La Palette Rouge):
Podíváme-li se na uplynulý půl rok, uvidíme, že svět palet se zásadně změnil, což zasáhlo, nebo ještě zasáhne každého. Jedním z prvních faktorů, kterým budeme čelit, je kombinace rostoucí inflace, ceny paliv, energií, práce, potravin či spotřebního zboží. Tento koktejl povede k poklesu odbytu zboží a omezení se na nezbytně nutné, čímž se přirozeně poptávka po nových paletách sníží. Výrobci palet tak budou nuceni reagovat.
Základními surovinami stále zůstávají dřevo, ocel a energie. Zásadní hráči Ukrajina, Rusko, Bělorusko jsou v současné chvíli ze hry a vzhledem k tomu, že netušíme, jaký bude konečný dopad války nemůžeme s nimi počítat, čímž automaticky musíme počítat se zvýšenými náklady na výrobu. Dřevo významně vstupuje do role alternativního zdroje paliva, což situaci nijak neulehčuje, přestože jeho cena sama o sobě klesá. Z výše uvedených indicií tušíme, že by cena nové palety mohla klesnout a možná se i stabilizovat, avšak návrat do cenových relací let minulých není v nadcházejících měsících reálný. Zejména vlivem růstu cen energií kompenzujících pokles cen dřeva.
Juraj Kostov, Paletimpex:
V důsledku nedostatku materiálu a navýšení vstupů jsme bohužel museli ukončit výrobu ohradových palet Mars. Vůbec nevíme, jak se budou vyvíjet budoucí ceny. Vše záleží na politické situaci a vývoji války na Ukrajině, na dodávkách plynu a jeho cenách.
Petr Kříž, TBA Plastové obaly:
Pokud jde o budoucí vývoj cen plastových palet, lze očekávat v zásadě dva modely: V případě zklidnění vývoje cen energií budeme na plus minus stejné cenové hladině. Pokud energetické náklady ještě stoupnou, nelze se vyhnout nárůstu cen.
Patrik Luxemburk, Stabilplastik:
Celkově očekáváme růst cen dřevěných i plastových palet. Pokračující krize na Ukrajině spolu s celkovým plánem EU na vyšší využívání druhotných surovin (i s ohledem na celkový nedostatek surovin na trhu) povede k dalšímu uspíšení přechodu na plastové palety z recyklátu. Na základě predikcí ze SRN lze očekávat růst cen dřevěných „eurovek“ nad hranici 25 eur, přičemž očekáváme nárůst jejich ztrátovosti v důsledku rostoucích cen energií (dřevo bude využíváno k topení). Růst cen energií se samozřejmě projevuje i do výroby plastových palet, nicméně ceny za obrátku budou stále nižší než u palet dřevěných a tento rozdíl bude stále narůstat s rostoucí automatizací a digitalizací v logistice. Růst cen u produktů z plastového recyklátu (včetně palet) by mohl být ještě významně pomalejší, pokud by se změnila politika ČR v oblasti odpadového hospodářství a místo sběru a třídění se primárně podporovala materiálová recyklace.
Jednou z cest, jak významně snížit náklady na paletové portfolio, je kombinace digitalizace a paletového poolingu. Chytré palety zvyšují obrátkovost palet, a tím snižují požadavky na jejich celkové množství, pronájem palet pak umožňuje firmám mít zajištěno jen takové množství palet, které vzhledem ke svému produkčnímu cyklu aktuálně potřebují. Palety z plastového recyklátu pak významně napomáhají snižovat celkovou environmentální stopu, což s sebou nese jak finanční benefity, tak významné zvýšení CSR a tím i preference u zákazníků.
Připravil: Stanislav D. Břeň