Industrial Research Forum zveřejnilo aktuální data o trhu průmyslových realit
Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice překonala v závěru loňského roku hranici 9,6 milionu čtverečních metrů a experti očekávají, že do poloviny roku 2022 překročí 10 milionů čtverečních metrů. Ve čtvrtém kvartálu 2021 bylo dokončeno celkem 149.000 metrů čtverečních skladových ploch v 10 průmyslových parcích na území ČR. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se jedná o 14% nárůst. Informace publikovalo Industrial Research Forum (IRF).
Za celý loňský rok bylo v tuzemsku dokončeno téměř 492.000 metrů čtverečních industriálních prostor, což je pokles o 29 % oproti roku 2020. Největší dokončenou průmyslovou halou ve čtvrtém čtvrtletí 2021 je budova o velikosti 29.400 metrů čtverečních, která se nachází v Panattoni Parku Cheb a jako projekt realizovaný pro expanzi společnosti Tchibo (na snímku) byla hala v době dokončení kompletně obsazena. Druhá největší dokončená budova se nachází ve VGP Parku Vyškov (28.000 metrů čtverečních), hala byla v době dokončení plně pronajata společnosti Okay. Třetí největší dokončený projekt ve čtvrtém čtvrtletí 2021 představuje první část budovy pro Alza.cz (23.700 metrů čtverečních), která se nachází v GLP Parku Chrášťany.
Za celý rok 2021 byla podle Industrial Research Fora největší dokončenou halou budova v industriálním parku CTP Bor (62.100 metrů čtverečních). Tato hala byla v době dokončení plně pronajata logistické společnosti Loxxess.
Projekty ve výstavbě
Na konci čtvrtého čtvrtletí roku 2021 bylo ve výstavbě rekordní množství ploch, celkem jde o 1.110.000 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor, což je 23% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí a razantní nárůst o zhruba 240 % ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2020. Přibližně 25 % z nich se nachází v Olomouckém kraji, dalších přibližně 15 % v Moravskoslezském kraji a dalších 11 % v Plzeňském kraji. Zahájena byla výstavba hal o celkové rozloze 333.500 metrů čtverečních. Podíl industriálních prostor ve spekulativní výstavbě (bez předem zajištěného nájemce) ve čtvrtém čtvrtletí 2021 klesl na 24 %. V roce 2022 očekává IRF dokončení více než 1,5 milionu metrů čtverečních skladových a výrobních ploch. Jednalo by se tak o největší množství, které bylo za jeden kalendářní rok doručeno na český trh.
Realizovaná poptávka
Hrubá realizovaná poptávka (včetně renegociací) v posledním čtvrtletí roku 2021 dosáhla 672.400 metrů čtverečních a ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaznamenala znatelný nárůst o 37 %. V porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2020 se hrubá realizovaná poptávka navýšila o 26 %. Podíl renegociací činil 29 % z hrubé realizované poptávky, což představuje nárůst oproti předchozímu čtvrtletí, kdy jejich podíl činil 17 %.
Čistá poptávka dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 celkem 478.500 metrů čtverečních a zaznamenala tak nárůst o 17 % v porovnání s předchozím čtvrtletím i značný nárůst 44 % oproti stejnému období v předchozím roce. Největší podíl na nové poptávce (bez důvěrných smluv) měly loni ve čtvrtém čtvrtletí především společnosti zabývající se distribucí, tyto firmy tvořily 38% podíl z celkového objemu, následované byli společnostmi zabývajícími se výrobou, které tvořily 33 % z čisté realizované poptávky, a těsně za nimi se nacházely logistické společnosti s 29% podílem z celkového objemu. Čistá realizovaná poptávka ve čtvrtém kvartále 2021 je tou největší zaznamenanou na českém trhu, čímž překonala rekord z předešlého čtvrtletí (408.300 metrů čtverečních).
Za celý rok dosáhla hrubá poptávka úrovně 2,46 milionu metrů čtverečních, která představuje značný nárůst o 62 % vůči roku 2020 a o 53 % ve srovnání s rokem 2019. Čistá realizovaná poptávka (bez renegociací) zaznamenala dvojnásobný nárůst ve srovnání s rokem 2020 a také znatelný nárůst o 46 % ve srovnání s rokem 2019. Je důležité zdůraznit, že rok 2019 byl rekordním rokem, co se týče hrubé i čisté realizované poptávky.
Významné pronájmy v rámci poptávky
Největší novou transakcí ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 byl předpronájem v CTPark Bor o velikosti 60.000 metrů čtverečních, který podepsala nezveřejněná logistická firma. Druhou největší realizovanou transakcí byla expanze v P3 Prague Horní Počernice o velikosti 40.300 metrů čtverečních. Jméno nájemníka nebylo doposud zveřejněno, ale jedná se o firmu ze sektoru e-commerce. Třetím největším realizovaným novým pronájmem se stal předpronájem na hale v Panattoni Parku Chomutov North, kde si společnost Jungheinrich předpronajala halu o celkové ploše 39.500 metrů čtverečních. Největší renegociace (46.300 metrů čtverečních) ve čtvrtém kvartálu byla uzavřena v industriálním parku P3 Prague D1, kde společnost Hopi podepsala prodloužení své stávající smlouvy s P3.
Neobsazenost
Od 4. čtvrtletí 2021 upravilo Industrial Research Forum všechny údaje tak, aby lépe reprezentovaly aktuální situaci neobsazenosti na trhu. Od konce roku již nejsou z míry neobsazenosti vyloučeny krátkodobé pronájmy (nájmy kratší než jeden rok). Dosud byly prostory pronajaté krátkodobě počítány jako volné prostory. Někteří pronajímatelé, zejména v Praze a blízkém okolí, dlouhodobě uzavírají ve větší míře i tento typ nájmu a tuto skutečnost je třeba reflektovat v dlouhodobém pohledu na trh. Z toho důvodu byly tyto budovy brány jakožto prázdné a tím ovlivňovaly míru neobsazenosti. S uvedenou změnou tedy došlo k poklesu „míry neobsazenosti“ především v oblasti Prahy a okolí. Tato změna nemá vliv na objemy čisté ani hrubé realizované poptávky, protože krátkodobé nájmy v nich nejsou zahrnuty.
Na konci čtvrtého čtvrtletí roku 2021 dosáhla míra neobsazenosti 1,6 %. S ohledem na probíhající krizi to prokazuje odolnost českého průmyslového trhu. Pro srovnání jde o čtvrtletní pokles o 36 bazických bodů a masivní meziroční pokles o 251 bazických bodů. Celkově je v současné době na trhu pouze 156 800 m2 moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Neobsazenost průmyslových prostor v Praze a jejím nejbližším okolí ve čtvrtém čtvrtletí 2021 dosahovala pouhých 0,8 %. „Pokud vyloučíme z neobsazených prostor volné kanceláře a zaměříme se pouze na prázdné skladové prostory, zjistíme v některých regionech, zejména v Praze a blízkém okolí, že míra neobsazenosti je o několik desítek bazických bodů nižší a je téměř nulová,“ uvádí Industrial Research Forum, jehož členy jsou společnosti CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield a JLL.
Nájemné
Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline) v České republice dosáhlo ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 úrovně 6,00 eur/m2/měsíc. Některé speciální nabídky, zejména v Praze, začínají na 7,00 eur/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,50–9,00 eur/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků se pohybuje mezi 0,50–0,65 eur/m2/měsíc.