
Polský trh je dlouhodobě stabilní, má skvělou strategickou polohu
Polský trh s halami pro moderní podnikání je již dnes považován za jednoho z lídrů v Evropě. Jeho dynamický růst i nadále pokračuje. Svoji pozici na něm upevňuje také skupina Accolade. Ta k rozšíření úspěšných lokalit přidala nové projekty o budoucí rozloze necelých 250 000 m2. Velikost portfolia je tak 1 milion m2 a k dobrému roku připojila i účast na jedné z největších finančních transakcí v rámci segmentu průmyslových nemovitostí v Polsku.
„Polský trh je dlouhodobě stabilní. Má skvělou strategickou polohu. Díky proaktivnímu přístupu místních samospráv směrem k zahraničním investorům nabízí hodně atraktivní podnikatelské prostředí,“ říká Milan Kratina, CEO Accolade.
Největší transakce: revitalizace chátrající předválečné základny pro vzducholodě
Od vstupu na trh v roce 2015 vytvořila skupina Accolade v Polsku portfolio 14 komplexů pro moderní podnikání o budoucí rozloze téměř milion m2. V roce 2020 přibylo hned několik zajímavých projektů. Tím transakčně největším byla revitalizace chátrající předválečné základny na vzducholodě v Lehnici. Více než 90 000 m2 moderních skladovacích a výrobních prostor a investice více než 1,5 miliardy korun. První fázi, dokončenou v létě, již dnes využívají MiTek, Spreadshirt a Raben.
„Díky projektu v Lehnici se podíl brownfieldů v našem polském portfoliu zvýšil už na 48 %. Celý projekt je navržen tak, aby přinesl novou ekonomické sílu pro lokální trh a má za cíl být jedním z klíčových pilířů pro další rozvoj a modernizaci podnikatelského prostředí nejen Lehnice samotné, ale i okolních měst a celého dolnoslezského vojvodství,“ komentuje Michal Białas, ředitel Accolade Polsko.
Projekt Bydhošť III s technologickými inovacemi
V pořadí již třetí investice a celkově pátá hala může díky Accolade vzniknout v Bydhošti. Po přeměně bývalé chemičky v park označovaný jako Bydhošť park I, a úspěšném dokončení parku Bydhošť II představila skupina v létě také projekt Bydhošť III. Hala o rozloze 46 000 m2 nabídne kromě technologických inovací i řadu pokrokových ekologických řešení, jako je osvětlení založené na technologii LED, fotovoltaické panely a systémy řízení dešťové vody.
„Kromě jasně viditelných globálních trendů, jakými jsou stále větší podíl online nakupování na celkovém maloobchodu a s tím spojený boom logistiky a e-commerce, pozorujeme také čím dál větší důraz na nové technologie a šetrný přístup ke světu kolem nás. Věříme, že naše parky jsou základní infrastrukturou pro podnikání, a přitom splňují vysoké ekologické standardy,“ poukazuje na důraz na šetrný přístup Kratina.
Mezi nové parky patří průmyslový park v Gorzówe Wielkopolském. Komplex dosáhne ve čtyřech etapách celkové rozlohy 71 000 m2. Dokončenou etapu již dnes využívají Logoplaste a Omnipack. Další novou lokalitou je pak park Szczecin Airport, ležící u města Goleniów. Prvním nájemcem je společnost sia Abrasives z celosvětově známé skupiny Bosch. Zajímavostí je příchod nového nájemce do lokality v Minsku Mazowieckém, který si pronajala společnost TW Plast. Ta svou výrobu vybudovala na šetrných a ekologických plastových obalech a v reakci na pandemii přidala i výrobu ochranných pomůcek a obličejových masek.
Přichází i daleko větší diverzifikace nájemců
„Nesmírně mě těší, že se pomalu začíná ukazovat, že moderní haly nemají jen jednostranné využití. Kromě moderních technologií a ekologických řešení přichází i daleko větší diverzifikace nájemců. Je to dané především flexibilitou využití našich hal, které se mohou přizpůsobit prakticky jakémukoli odvětví. Důkazem je i výroba ochranných pomůcek,“ poukazuje na další zajímavý trend Białas.
Zároveň s rozvojem nových projektů se Accolade soustředí také na udržitelnou budoucnost a stabilitu svého portfolia. V roce 2021 chystá i další novinku.
„Průmyslové budovy letos definitivně potvrdily pozici nejžádanějšího aktiva mezi komerčními nemovitostmi. Rostoucí e-commerce, stabilní logistické společnosti a významní výrobci jsou mixem, do jehož podpory a růstu investují nejvýznamnější investoři a největší evropské banky zaměřující se na nemovitosti. My jsme nesmírně rádi, že jsme se společně s německou Aareal Bank dohodli na refinancování čtyř polských parků ve Štětíně, Bydhošti, Lublinu a Zelené Hoře,“ říká Milan Kratina. Dodává:„Refinancování v celkové hodnotě čtyř miliard korun je jednou z největších finančních transakcí v rámci segmentu průmyslových nemovitostí ve střední Evropě. Do budoucna chceme možnost investování do udržitelné budoucnost evropského průmyslu otevřít i polským investorům.“