Sklady i výroba koronaviru odolávají – výstavba nepolevuje, neobsazenost klesá
Trh průmyslových prostor v České republice vlně koronaviru odolává. Dokonce by se dalo říci, že ze dvou vln, které prověřují jiná odvětví komerčních nemovitostí, vycházejí sklady silnější a odolnější. Dokládají to téměř všechny využívané indikátory. Společnost BNP Paribas Real Estate na výsledcích za 3. čtvrtletí pojmenovává trendy, které budou tento sektor charakterizovat také v dalších měsících.
Novým trendem je oživení kdysi opomíjených regionů
I přes meziroční snížení objemu uzavřených pronájmů klesla ve sledovaném období neobsazenost kvartálně na aktuálních 5 %. Do konce září developeři dokončili přes 500 000 m2 nových skladových ploch. A jen o něco nižší objem průmyslových nemovitostí je aktuálně ve výstavbě. Novým trendem je i oživení kdysi opomíjených regionů – rostoucí aktivita developerů je patrná především v Moravskoslezském, částečně také Ústeckém kraji.
Růst e-commerce je i nadále dominantním faktorem nové poptávky po skladových plochách. Přichází jak přímo ze strany provozovatelů e-shopů, tak i prostřednictvím logistických operátorů, kteří zajišťují distribuci zásilek. Významný podíl na objemu uzavřených nájemních smluv měly doposud i výrobní firmy.
Neplatí přitom, že nájemci z oblasti e-commerce se soustředí především na Prahu. Překvapivě nejvyšší, 36% podíl na uzavřených nájemních transakcích drží od počátku roku Plzeňský kraj. Jde konkrétně o 154 200 m2 nově obsazených industriálních prostor. Aktuálně je zde ve výstavbě pět projektů o celkové ploše přes 120 600 m2, z nichž největší se nachází v CTParku Bor (90 300 m2).
Výstavba má vysoké tempo růstu
Výstavba skladových a výrobních prostor si nadále zachovává vysoké tempo růstu. Spekulativní development, neboli výstavba bez předpronájmů, činil ve třetím kvartálu 35 %. Zaměřuje se však výhradně na nejatraktivnější lokality v okolí Prahy, Plzně nebo Brna.
„V regionech se investoři soustředí na zajištění pozemků a přípravu projektů do stádia územního nebo stavebního povolení. Realizace začíná až poté, co je smluvně zajištěný jejich budoucí uživatel,“ doplňuje Dušan Drábek, vedoucí oddělení průmyslových a logistických pronájmů společnosti BNP Paribas Real Estate. Jde podle něj o logickou strategii developerů, korigující větší objem volných prostor, a s tím i spojený případný tlak na cenu, stejně jako minimalizující jejich podnikatelská rizika.
Také díky obezřetnosti developerů nevykazuje nájemné průmyslových prostor žádné větší výkyvy. Což platí pro celou Českou republiku. Nejvyšší dosažené nájemné se ve 3. kvartále pohybovalo mezi 3,50 a 4,90 EUR za m2 za měsíc.
Rostoucí nabídka skladových ploch v Moravskoslezském regionu
Významným posunem na trhu je rostoucí nabídka skladových ploch v Moravskoslezském regionu. V současné době se zde nachází ve výstavbě pět projektů a další dva budou zahájeny v příštích měsících. Do konce roku 2021 má být v Moravskoslezském kraji dokončeno přes 260 000 m2 nových průmyslových prostor, což je nevíce ze všech regionů.
Zájem nájemců a motivace developerů je patrná například na společnosti CTP. Ta po úspěchu
CTParku v Ostravě-Hrabové, v jehož areálu o rozloze 90 hektarů působí 75 firem, rozvíjí další areál CTParku Ostrava Poruba. Celkem tento areál nabídne necelých 100 000 m2 prostor pro logistiku a výrobu. Své projekty tady plánují i další developeři, např. P3, Concens, GLP nebo Contera.
„I v tomto regionu se projevuje vliv e-commerce coby dominantního faktoru poptávky po nových skladových plochách, následovaný automobilovou a strojírenskou výroba,“ uzavírá Dušan Drábek.