Komentář: Development je daleko komplikovanější než před koronakrizí
Pavel Sovička, managing director CZ&SK společnosti Panattoni Europe, říká, že z hlediska průmyslového developmentu kolabuje státní správa. Výroky zazněly během virtuální konference Klubu logistických manažerů.
To, co vidíme u špiček státu, ten rozklad, který dopustily, tak to stejné se promítá dolů směrem mezi úředníky.
Pavel Sovička: Syndrom papalášství sestoupil na nižší úrovně
Syndrom papalášství sestoupil na nižší úrovně a úředníci mnohdy už nefungují ve službě státu a občanů, ale jsou opevněni v nedobytných hradech. Sledujeme kompletní zastavení veškerého developmentu, kdy v posledních měsících třeba z ministerstva životního prostředí přichází stoprocentní negace na vynětí ze Zemědělského půdního fondu i při bonitách 3, 4 a 5. Přitom se nezměnil žádný zákon nebo předpisy, ale přišlo interní nařízení, které si ministerstvo nastavilo. Je tak znemožněna výstavba na zelené louce.
Ve finále nebude možné uspokojit poptávku po dalších halách, která stále přichází, a nájmy půjdou nahoru. Máme klienty a ti píší z evropských centrál na ministerstva s otázkami, co se to u nás děje, že není možné povolit výstavbu v rámci expanze průmyslové zóny. A to se týká třeba firem, které dodávají BMW.
Ministři a jejich náměstci se vymlouvají
Co zakoušíme, jsme nezažili ani před koronavirem, kdy jsme volali po tom, aby se zjednodušily procesy spojené s investicemi. Naopak se vše kompletně zastavuje. Ministři a jejich náměstci se vymlouvají na to, že mají strašně práce s řešením koronavirové krize. Je to velká skepse a nevím, kdy přijde prozření. Zda ekonomika bude muset padnout opravdu na kolena, nebo jestli to bude spojené s politickou výměnou. V tuto chvíli je však development neskutečně komplikovaný, daleko více než před koronakrizí.
Zpracoval: Stanislav D. Břeň
Foto: Petr Neckař