„Česká ekonomika se pohybuje blízko svého potenciálního růstu, což je vzhledem k rostoucím rizikům přicházejícím ze zahraničí velmi dobrá zpráva. V druhé pololetí však hrozí, že naše hospodářství bude postupně přicházet o imunitu a nakazí se německou chřipkou, která bude umocňována brexitem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle odhadu Českého statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 2,7 procenta. Průměr ročních růstů hrubého domácího produktu od vzniku České republiky do roku 2018 činil rovněž 2,7 procenta. Lze tedy konstatovat, že současné tempo hospodářského růstu je z dlouhodobého podhledu průměrné.
Naší ekonomice pomáhá vysoká míra zaměstnanosti, která oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,8 procenta. Hlavním faktorem ekonomického růstu byly výdaje na spotřebu. Důležitou roli hrála i zahraniční poptávka. Tento růstový faktor se však vzhledem k vývoji v cizině může do budoucna ukázat jako problematický.
Situace v zahraničí se začíná zhoršovat a naše otevřená ekonomika těžko zůstane nedotčeným ostrůvkem stability. Hospodářství našeho největšího obchodního partnera ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostlo pouze o 0,4 procenta, což je nejhorší výsledek za posledních šest let. V mezičtvrtletním srovnání německá ekonomika dokonce vykázala pokles o 0,1 procenta.
Text: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Ilustrační foto: Pixabay.com