V Praze je blaze. To se říká, snadno se tomu věří, ale ne vždy tomu tak je. Z hlediska bytové situace na tom Praha není zrovna nejlépe. V posledních letech se tu povoluje výrazně méně bytů, než by bylo třeba a než by bylo s ohledem na ekonomický cyklus běžné. Běžný bytový dům se připravuje a povoluje asi osm let a staví se zhruba rok a půl až dva roky. Dochází k poklesu počtu dokončovaných staveb, a to díky kriticky nízkému počtu těch zahajovaných.
Aby se dohnal deficit z předchozích let, mělo by se podle odborníků v hlavním městě začít stavět kolem deseti až dvanácti tisíc bytů. V roce 2018 se začalo do konce října stavět pouze 1 663 nových bytů. Poptávka po bydlení je velmi vysoká. Lidé mají peníze a svou budoucnost vidí velmi pozitivně, takže by se mělo stavět ostošest. V Česku a především v Praze to tak ale není. Počty dokončených bytů v bytových domech v hlavním městě se meziročně propadly o téměř 14 procent na loňských 4008. Ve srovnání s rokem 2016, kdy po prodělané krizi dosáhlo zahajování bytové výstavby svého vrcholu, je to dokonce o více než 20 procent.
Zajímavou a širokou nabídku prodeje a pronájmu bytů v celé České republice nabízí například webový portál Kancelare.cz.
Na stavební povolení se čeká zoufale dlouho
Zrychlení a zjednodušení schvalování nových staveb se nedaří prosadit. Česká republika se v délce povolovacích procesů, což je důležitý ukazatel pro domácí i zahraniční investory, propadla až na 156. místo ze 190 zemí světa. Tedy na úroveň států jako jsou Niger nebo Čad. Přitom ještě v roce 2014 jsme se pohybovali kolem 80. místa. Situace je tedy tristní a je třeba s ní něco dělat. Radní pražského Magistrátu pro legislativu Hana Marvanová vidí jako prioritu především zrychlení schvalování procesů. „Povolování se musí stát absolutní prioritou, úřady musí dodržovat správní lhůty, jinak je to selhání státní správy.“
Autor: Kancelare.cz, největší inzertní realitní server se zaměřením na inzerci komerčních nemovitostí v Česku.