Uskladnění a manipulace farmaceutických výrobků ve skladě klade přísné požadavky na čistotu a její dokumentaci. Jedná se o časově náročné manuální procesy, které nyní ve skladu společnosti DSV v dánském Roskilde budou zautomatizovány robotem.
„Vždy hledáme nové cesty, jak optimalizovat naše procesy,“ říká Nikolaj Meyland-Smith, director, Solutions Warehouses, a pokračuje: „Nový robot vyčistí naše podlahy a přitom tyto procesy zdokumentuje. Také nám poskytuje detailní informace kdy, kde a jak byly podlahy ve skladu vyčištěny. Když zautomatizujeme dokumentaci čisticích procesů, získáme tak více času na servis naším zákazníkům pro manipulaci zboží a na služby s přidanou hodnotou.“
Čištění skladu je proces, který je podobný ve všech skladech. Používání robota pro čištění ve skladech DSV může výhledově pomoci uvolnit hodně zdrojů pro servis zákazníkům.
„Disponujeme několika dalšími roboty používaných primárně pro zobrazení zabalení. Obecně zkoušíme automatizovat procesy, kde nám to situace jen trochu umožňuje. Přináší nám to větší časovou efektivitu,“ říká Jan Rudkjøbing, manager, Warehouse Operations Roskilde, a dodává: „Automatizace je zvláště relevantní pro farmaceutický průmysl, protože jsou zde vyžadovány striktní požadavky na certifikaci.“
Jan Rudkjøbing a Nikolaj Meyland-Smith nicméně nepředvídají, že sklady DSV budou plně automatizovány v nejbližší budoucnosti. „Chceme zůstat flexibilní pro naše zákazníky a poskytovat jim servis dle jejich potřeb, které se mohou v čase měnit. Zajistit plně automatizovaný sklad je na druhou stranu náročný proces, který nenastane ze dne na den,“ vysvětluje Meyland-Smith.
„Proto začínáme s procesy, které mají smysluplný přínos pro zvýšení úrovně našich dalších služeb,“ dodává Jan Rudkjøbing.
Robot dokáže vyčistit 8000 až 10.0000 metrů čtverečních každý den. Plán je nechat robota pracovat celou noc, a pokud je to možné, i během dne.
Kromě úlevy od manuální práce přináší použití robota také významné snížení spotřeby vody a mýdla. Robot totiž přesně dávkuje potřebné množství a to má také přirozeně pozitivní dopad na životní prostředí. „Očekáváme, že bude spotřebováno pouze poloviční množství vody jako před tím a méně než třetina předchozího objemu mýdla. A to představuje významný rozdíl,“ zakončuje Jan Rudkjøbing.