
Provoz rozšířeného skladového a distribučního centra v Ostravě slavnostně zahájila společnost ADLER Czech. Rozpočet technologií dostavby II. etapy Ostrava Business Park ADLER dosáhl desítek milionů korun.
Návštěvníky z řad zákazníků, zástupců firem dodávajících skladové technologie, bankovních ústavů a řady dalších spolupracujících institucí přivítal úvodním slovem statutární ředitel Radek Veselý a za majitele Martin Hausenblas. Oba především poděkovali za skvělou práci týmu logistického skladu pod vedením Martina Řehoře, oba také zmínili prudký rozvoj skupiny ADLER v posledních letech, který si vyžádal nutnost rozšíření stávajících prostor distribučního centra ani ne po dvou letech od jeho uvedení do provozu. Ve slovech Martina Hausenblase nechyběla zmínka o společenské udržitelnosti především v souvislosti s ekologickým zajištěním energetické soběstačnosti celého objektu.
Tanec ve skladu
V rámci slavnostního otevření dokončené II. etapy Ostrava Business Park ADLER zhlédli přítomní hosté prezentaci produktů firmy, kterou ve formě dynamického vystoupení připravila taneční skupina z Ostravy. Spolu s odborným výkladem Martina Řehoře si návštěvníci prohlédli prostory skladu i jeho technologie, stejně jako nově instalované kogenerační jednotky určené ke kombinované výrobě elektřiny a tepla.
Dosavadní unikátní skladové a distribuční centrum vyrostlo v roce 2015 na území brownfieldu v objektu průmyslové zóny Ostrava Business Park. Spolu s nově otevřenou přístavbou tak celková kapacita skladu vzrostla na současných 25 milionů kusů textilu, což představuje nárůst o 150 procent oproti dosavadnímu stavu deset milionů kusů. Rozloha rozšířeného skladu se zvýšila o dalších 7700 m2 na celkových bezmála 19.300 m2 a umožňuje tak uskladnit až 300.000 celobalíků v regálové zóně. Dalších téměř 7000 m2 představuje dostavba komunikací a zpevněných ploch v okolí logistického centra, čímž firma rozšířila také potřebnou infrastrukturu pro dovoz a distribuci zboží.
„V porovnání s obdobnými objekty je logistické centrum společnosti ADLER jedinečné hlavně využitím nejmodernějších technologií, díky kterým může firma zajistit dodávku zboží směrem k zákazníkům v rekordně krátkém čase. A to jak do všech zemí Evropské unie, tak i dalších států mimo ni,“ vysvětluje ředitel logistiky společnosti ADLER Martin Řehoř. Denní vyskladnění až 250.000 kusů textilu objemově představuje zhruba 3500 balíků. Dodávka k zákazníkům probíhá v rámci střední Evropy do 24 hodin, do vzdálenějších teritorií pak do 48 hodin, respektive 72 hodin od objednání, při jednosměnném provozu o 40 zaměstnancích. „Společnost je schopna z jednoho jediného logistického centra doručit v takto krátkých termínech zboží do celkem 19 zemí,“ dodává Martin Řehoř. Speciálně navržený postup dostavby logistického centra umožnil provést jeho rozšíření bez nutnosti omezení či zastavení provozu.
Kombinované technologie
Celý proces vyskladňování zboží je řízen přes WMS, neboli systém skladové evidence, a spojuje kombinaci různých logistických a informačních technologií přes PLC, což je malý průmyslový computer používaný pro automatizaci procesů v reálném čase k řízení výrobních a vychystávacích linek. Řízení přepravek na dopravníkové lince zabezpečuje RFID technologie – bezkontaktní identifikátor k rozlišení zboží a k bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost. Zboží je vyskladňováno jak ze spádových regálů, tzv. Flow Racků, tak s využitím Kardex shuttle systému pomocí technologie Pick-To-Light.
Kromě těchto systémů vývojové a programátorské oddělení připravuje i vlastní aplikace, transakce a dohledová centra, která vedou k neustálému monitoringu procesů, dohledávání a odstraňování úzkých míst, čímž přispívají i k radikálnímu zvýšení produktivity a snížení chybovosti. Na výstavbě skladů i používané skladové technologii se stejně jako v předchozích letech podíleli odborníci hned dvou vysokých škol. Vývoj v oblasti maximální energetické soběstačnosti celého objektu zajišťují výzkumníci z ČVUT Praha, distribuční technologii pak průběžně zdokonalují experti z katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství VŠB Ostrava s cílem stálého snižování namáhavé fyzické práce.
Ekologický přístup
Společnost ADLER, která je významným evropským výrobcem reklamního textilu, klade v souvislosti s inovativními energetickými projekty důraz na ekologii ve všech směrech svého podnikání. „Sklady jsou už dnes unikátní s ohledem na párování solárních panelů s kogeneračními jednotkami, pro budoucí období je v intenzivní přípravě hybridní solární elektrárna,“ prozrazuje Martin Řehoř. Aktuálně obdržela firma schválenou dotaci na vybudování dalších solárních panelů s celkovým rozpočtem téměř 15 milionů korun. Dvě moderní kondenzační kogenerační jednotky TOTEM 25 zde již pracují od konce března ve zkušebním režimu. Investice do kondenzačních kogeneračních jednotek spočívají současně ve vybudování přívodu plynu, z něhož následně probíhá kombinovaná výroba elektřiny a tepla, které ADLER využije pro vytápění skladových hal.
Instalovaná technologie se vyznačuje malou hmotností a nevelkými rozměry a díky integrovanému katalyzátoru především extrémně nízkými emisemi. Zmíněná kogenerační jednotka je tak jednoznačně nejekologičtějším zařízením pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla na světě. Cena jednoho kusu technologie budované v Ostravě představuje včetně instalace téměř jeden a půl milionů korun. Veškeré investice probíhají bez přímých dotací, společnost ADLER se následně zapojí do programu kombinované výroby elektřiny a tepla (zkráceně KVET), který každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad. Provozovatel kogenerační jednotky může po předložení a splnění všech kritérií získat příspěvek na elektřinu nedodanou do sítě a spotřebovanou přímo výrobcem.
Parametry logistického a distribučního centra po dokončení II. etapy:
- 19 300 metrů čtverečních rozloha
- 15 metrů výška skladu
- 13 metrů světlé výšky
- 300.000 balíků skladem
- 25 milionů kusů textilu skladová kapacita
- až 250.000 kusů textilu vyexpedovaných za den
- 20 000 tun zboží expedováno ročně
Foto: ADLER Czech (zleva Pavel Neumann, Radek Veselý a Martin Hausenblas)