Jak se bude dál vyvíjet robotizace v průmyslu? Jaká bude podoba spolupráce mezi roboty a lidmi? Možné odpovědi nastínil KUKA TechDay, který se konal v Národním centru Průmyslu 4.0 v Praze.
Jindřich Vaňous, country manager pro ČR a Slovensko, představil společnost KUKA a její klíčové trhy. Dále charakterizoval megatrendy, které mění svět a jsou pro společnost obrovskou výzvou. Patří mezi ně mobilita, globalizace, digitalizace, individualizace, klimatická změna, urbanizace a stárnutí populace. „Věci se mění, v automatizačních technologiích jsme ve fázi čtvrté revoluce. První charakterizují robotická automatizační řešení a například ta čtvrtá, současná, zahrnuje kognitivní, senzitivní a na bezpečných robotech založená automatizační řešení. Robotika, automatizační technologie a digitalizace budou v příštím půlstoletí stejně důležité jako internet, chytré telefony a počítače,“ zdůraznil Jindřich Vaňous.
Famulus a jeho nástupci
O vývoji průmyslových robotů KUKA poté hovořil Radek Velebil, sales manager CZ&SK. První z nich byl představen veřejnosti v roce 1973 pod označením KUKA Famulus. V roce 1996 se počal využívat řídicí systém pro průmyslové roboty na bázi PC, o tři roky později byl robot vybaven první diagnostikou přes internet. Současnost, to je průmysl 4.0 a budoucnost představuje mobilní, autonomní, kognitivní robotika. „Roboty KUKA jsou připraveny na jakékoli úlohy. Výrobní portfolio zahrnuje celou škálu robotů od senzitivních a mobilních, přes malé a střední, až po roboty o velmi vysoké nosnosti a speciální modely,“ zdůraznil Radek Velebil.
Společnost nově nabízí tzv. Ready2_use balíčky, které usnadňují a zrychlují instalaci průmyslových robotů do výroby. Tyto koncepty je připravena přizpůsobit, nebo zcela nově vyvinout na základě potřeb zákazníků. „Výhodou naší nabídky pro uživatele je vysoká flexibilita, standardizace, snadné nasazení, podpora požadavků Industry 4.0 a řada dalších předností. Podstatná je také skutečnost, že prostřednictvím našich TechCenter dokážeme modifikovat řešení tak, aby v maximální míře odpovídala potřebám zákazníků,“ pokračoval Radek Velebil a dodal: „Cílem je dosáhnout ideálního spojení mezi moderními informačními technologiemi a stávající výrobní infrastrukturou.“
Výrobní linka kombinuje pokročilé technologie
V praktických ukázkách byly na KUKA TechDay k vidění kolaborativní roboty LBR iiwa v netradičních aplikacích a mobilní robotická platforma KMR. Ve spolupráci s partnerem KUKA, firmou Siemens, bylo předvedeno řízení robotů KUKA pomocí SW mxAutomation. Nechyběl ani příklad z praxe: případová studie ze ŠKODA AUTO s použitím kolaborativních robotů LBR iiwa ve výrobě a praktická ukázka použití Augmented Reality při návrhu technických řešení projektů v rámci Průmyslu 4.0.
Účastníci akce měli také možnost prohlédnout si prostory Testbedu Národního centra Průmyslu 4.0 a vidět roboty KUKA v reálných aplikacích. Jeho základem je flexibilní výrobní linka pro současnou výrobu různých typů produktů v řadě variant. Kombinuje rozmanité technologie, jako je aditivní výroba, obrábění, robotická manipulace, inteligentní dopravníkové systémy, spolupráce robota s člověkem, automatizované sklady a další. Testbed je unikátní platformou pro otevřenou spolupráci napříč průmyslem a akademickou sférou. Hlavními partnery projektu jsou ČVUT CIIRC (Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT), Siemens a ŠKODA AUTO. Společnost KUKA Roboter je zakládajícím členem.
Foto: KUKA Roboter CEE