V basilejském logistickém centru společnosti Rhenus Contract Logistics AG je energetická efektivita nejvyšší prioritou: Tento logistický závod je nejen certifikovaný podle normy ISO 14001, ale zapojil se také do iniciativy KMU-Modell Basel. Předpokladem těchto úspěchů je trvalý systém enviromentálního managementu a opatření pro soustavné zlepšování – i ve vnitropodnikovém toku materiálu. Díky inovativní technice nabíjení akumulátorů od společnosti Fronius podnik výrazně snížil spotřebu energie svého vozového parku elektricky poháněných manipulačních vozíků a zároveň optimalizoval nabíjecí proces. Flexibilní a spolehlivý systém navíc snižuje množství vynaložené práce a zajišťuje delší dobu použitelnosti trakčních akumulátorů.
Efektivita je v logistice vždy rozhodujícím konkurenčním faktorem. Ještě větší význam než samotná rychlost má pro poskytovatele a zákazníky skutečnost, že příslušné zboží se dostane z bodu A do bodu B co nejhospodárněji, tedy i nejlevněji. Do popředí zájmu se přitom dostává také spotřeba energie v rámci logistických procesů. Utvářet vnitro- a mezipodnikový tok materiálu energeticky efektivně je proto účelné nejen z ekologického, ale také z ekonomického hlediska. Nižší spotřeba energie ve svém důsledku znamená nižší náklady a tím i velkou výhodu ve stále tvrdším mezinárodním konkurenčním boji. Také evropská politika vyžaduje od podniků stále přísnější opatření na snížení spotřeby energie, aby se zabránilo změně klimatu a také proto, aby byla trvale zajištěna průmyslová základna v Evropě.
Skupina Rhenus s hlavním sídlem v Holzwickede v severním Porýní-Vestfálsku je zastoupena na více než 460 místech a zaměstnává přibližně 25.000 lidí, mimo jiné ve švýcarské Basileji. Tady Rhenus Contract Logistics AG provozuje jeden z podniků skupiny Rhenus, a to vysoce moderní logistické centrum s 13.000 čtverečními metry skladové plochy. Závod se nachází přímo u Rýna, nejdůležitější vodní cesty Evropy. Podle latinského názvu této řeky byl také podnik založený v roce 1912 pojmenován.
Udržitelná logistika díky elektrickým manipulačním vozíkům
Závod v Basileji se 40 zaměstnanci se specializuje na kontraktní logistiku pro nejrůznější zákazníky. Na téměř 10.000 paletových a 35.000 regálových skladových místech se skladuje nejrůznější obchodní zboží z nepotravinářské oblasti, např. sportovní potřeby, hračky nebo domácí potřeby. Společnost Rhenus zde provozuje také call centrum, které vyřizuje objednávky a vrácené zboží pro zásilkový obchod. Vnitropodnikový tok materiálu zajišťuje vozový park 24 elektrických manipulačních vozíků. Používají se vozíky od společností Jungheinrich, Linde a Still.
Pro podnik je velmi důležitá energetická efektivita a udržitelnost. „Usilovně pracujeme na tom, abychom snížili spotřebu energie a tím také emise oxidu uhličitého a provozní náklady,“ poznamenává Silvio Kellenberger, vedoucí oddělení skladového hospodářství ve společnosti Rhenus Contract Logistics. „Mám na mysli optimalizaci veškerých logistickým procesů, použití LED osvětlení nebo investice do vlastního fotovoltaického systému.“ Skupina Rhenus se zapojila do projektu KMU-Modells Basel: Tato společná iniciativa energetického závodu IWB, energetické agentury pro průmysl EnAW, úřadu pro životní prostředí a energii AUE a Asociace živnostníků Basilej-město podporuje podniky v neustálém zvyšování energetické efektivity a zavádění příslušných optimalizačních opatření.
Velký potenciál úspor v procesu nabíjení
V rámci enviromentálního managementu se společnost Rhenus podrobněji zaměřila také na svůj vozový park vysokozdvižných vozíků. Výsledkem bylo zjištění, že se zde skrývají velké možnosti úspor, a to ve spotřebě energie i v efektivitě procesů. Elektrické manipulační vozíky jsou provozovány s olověnými akumulátory, pro které je na kraji haly zřízena centrální nabíjecí stanice. Protože se v logistickém centru nepracuje na směny, nejsou vysokozdvižné vozíky vybaveny výměnnými akumulátory. „Dříve se vypisovaly pevné termíny, kdy jsme zapojovali všechny manipulační vozíky k nabíjení současně, a to bez ohledu na stav nabití jejich akumulátorů,“ vzpomíná Silvio Kellenberger. „To však bylo velmi nehospodárné.“ Stávající zařízení navíc už neodpovídala aktuálnímu stavu techniky. Některé nabíjecí přístroje dokonce ještě využívaly zastaralou 50 Hz technologii. Náklady na elektrickou energii se tak zbytečně šplhaly nahoru a kromě toho docházelo k silnému přebíjení, které mělo často za následek kratší životnost drahých olověných akumulátorů.
Společnost Fronius novou generací přístrojů Selectiva nabídla řešení, které významně zvyšuje efektivitu nabíjecího procesu a zároveň prodlužuje životnost trakčních akumulátorů. „Tajemství spočívá v novém nabíjecím procesu Ri, který se individuálně přizpůsobí každému jednotlivému akumulátoru,“ prozrazuje Reto Baumgartner, prodejní poradce pro nabíjecí přístroje ve společnosti Fronius Schweiz. „V závislosti na stáří, teplotě a stavu nabití má akumulátor určitý vnitřní odpor – a tímto odporem se řídí nabíjecí charakteristika.“ Minimalizuje se přebití, které je příčinou energetických ztrát a nežádoucího zahřívání akumulátorů, klesá spotřeba energie a prodlužuje se životnost.
Nabíjení podle potřeby, nikoli v pevně stanoveném termínu
Společnost Rhenus již používá dvanáct přístrojů Selectiva od společnosti Fronius, a to s přesvědčivým výsledkem. „Už jen díky samotné kompaktní konstrukci působí naše nabíjecí stanice mnohem lepším a modernějším dojmem,“ je přesvědčen Silvio Kellenberger. Ale to zdaleka není vše. „Dokázali jsme mnohem efektivněji uspořádat nabíjecí proces,“ doplňuje vedoucí závodu. Přístroje – některé s jedním, jiné s osmi kW výkonu – flexibilně nabíjejí nejrůznější typy akumulátorů. Vysokozdvižné vozíky a nabíjecí přístroje jsou kvůli jednoduchému přiřazení očíslované, což pomáhá eliminovat chyby. Navíc došlo k rozhodující změně. „Nabíjení se již neprovádí paušálně v určitou dobu, ale podle potřeby,“ informuje Silvio Kellenberger. „Proto už nepotřebujeme samostatný nabíjecí přístroj pro každý vysokozdvižný vozík, ale stačí nám jich polovina.“ Také dostupnost manipulačních vozíků se podstatně zvýšila. To je důležitý krok směrem k optimalizaci procesů v logistickém centru.
Kellenberger je nadšen také přednostmi procesu Ri: „Díky úspornému nabíjení se nám podařilo výrazně snížit spotřebu elektrické energie našeho vozového parku vysokozdvižných vozíků.“A nejen to. „Tento proces chrání naše akumulátory a významně prodlužuje jejich životnost.“ To se odráží také v provozních nákladech, protože není třeba drahé olověné akumulátory měnit tak často. Nová technologie je navíc výrazně spolehlivější. „Dříve docházelo na začátku nabíjení k energetickým špičkám,“ vzpomíná S. Kellenberger. „To mohlo vést dokonce k přetížení pojistek – a pokud jsme to nezaznamenali, žádné nabíjení neprobíhalo.“ Díky přístrojům Fronius patří tento problém již minulosti. Společnost Rhenus přitom mohla stávající pojistky znovu upotřebit, což výrazně snížilo instalační náklady.
Důležitý krok k vyšší efektivitě
Kromě nákladů na elektrickou energii se díky nové technice nabíjení snížilo také množství vynaložené práce. Přehledný a flexibilní systém usnadňuje obsluhu a nabízí tak významnou úsporu času. Šetrný nabíjecí proces navíc snižuje ztrátu vody v akumulátorech a zaměstnanci ji nemusí doplňovat tak často. Společnosti Rhenus se podařilo učinit významný krok k vyšší efektivitě v logistickém centru. „Přístroje Fronius nám pomáhají plnit vysoké požadavky, které na nás klade certifikace ISO a zapojení do iniciativy KMU-Modell Basel,“ je přesvědčen Silvio Kellenberger. „Dobré zkušenosti, které jsme s produkty Fronius udělali, určitě zatraktivní spolupráci i dalším podnikovým závodům.“