Společnost Craft Brew Alliance (CBA) je americký nezávislý a veřejně obchodovatelný regionální pivovar, který vznikl fúzí vedoucích pivovarů rozmístěných po americkém severovýchodním pobřeží Tichého oceánu. Jedná se o závody Widmer Brothers Brewing, Redhook Ale Brewery, a Kona Brewing Company. Od doby fúze nabízí společnost CBA pod jednou střechou všechny druhy piva, které tyto tři společnosti zavedly do výroby. Piva Widmer, stejně tak jako hawajské ostrovní várky společnosti Kona, spolu se značkami, které vaří pivovar Redhook, jsou v USA velmi populární a mohou se pochlubit celou řadou ocenění. Avšak tyto společnosti se neomezují pouze na nabídku oblíbených druhů piva, ale disponují také nejmodernějšími výrobními systémy a inovativními procesy. Jako součást těchto systémů získala v nedávné době společnost Widmer Brothers Brewing průmyslový robot KUKA. Tento šestiosý robot ze série KR QUANTEC řeší vykládku pivních přepravek v pivovaru postaveném ve městě Portland, státě Oregon.
Potřeba nového řešení
Tak jak rostla poptávka po produktech společnosti Widmer, rostly i požadavky na výrobu a na jednotlivé, s výrobou spojené pracovní kroky (jako je balení a paletizování piva). Tyto požadavky se netýkaly jen objemu a rychlosti, ale také přesnosti operací. Dřívější zařízení pro paletizování lahví používané společností Widmer Brothers Brewing byl poloautomatizovaný systém, který už nebyl schopný zvládat stále se zkracující výrobní cykly, což zpomalovalo manipulace s paletami a vedlo ke ztrátám ve výrobě.
To, co nejvíce urychlovalo hledání nových řešení, byla bezpečnost. „Ruční vykládka přepravek byla z bezpečnostních důvodů problematická, protože sled jednotlivých pohybů se stále opakoval a docházelo k úrazům“, vysvětluje Rick Ginter, vedoucí technického odboru společnosti Widmer Brothers Brewing. Poznamenává, že tyto práce byly pro lidské tělo velmi náročné a namáhavé. Bylo tedy zapotřebí najít nějakou alternativu. A ještě kromě toho bylo do budoucna zapotřebí umožnit skládání palet do plné výšky a ne pouze do poloviny, jak tomu bylo dříve. Možnost použití konvenčního paletizátoru byla kvůli nízkému stropu vyloučena již na samém začátku a integrátor a oficiální systémový partner společnosti KUKA, kterým je společnost Midwest Engineered Systems, se orientoval na robotizované řešení. „Robot musel být schopný zasunout horní vrstvy přivezeného nákladu palet pod horní nosník“ poznamenává Rick Ginter při výkladu tohoto úkolu. Robot ze série KUKA KR QUANTEC, který si společnost Widmer Brewing vybrala, byl naprogramován tak, aby se snadno vyhnul nosníku a složil palety naskládané na plnou výšku. Rozhodnutí pro značku KUKA bylo založeno na dřívější zkušenosti – je to nyní již sedm roků, co pracuje robot KUKA spolehlivě na lince pro výrobu sudů. „Robot zde dosáhl výborných pracovních časů. Nároky na údržbu a na objednávky náhradních dílů jsou po celou tu dobu minimální,“ dodává k tomu Rick Ginter.
Přesně probíhající proces depaletizace s krátkými časy pracovních cyklů
V pivovaru Widmer Brothers Brewing začíná depaletizační proces u řidiče vysokozdvižného vozíku. Ten umístí náklad lahví na vstup pětizónového paletového akumulačního pásového dopravníku, na jehož konci se nachází pneumatický posunovací mechanismus, který posune náklad palet po válečcích. Na konci dopravníku přejde paleta do vykládací zóny robota a je zastavena výklopnou zarážkou, kde je nasměrována paralelně ke směru dopravy. Pneumatický posunovací mechanismus posune paletu po válečcích a nasměruje ji tím kolmo ke směru, jímž se pohybuje pásový dopravník. Robot KUKA KR 270 R2700 ultra se za použití univerzálních vakuových kleští přemístí nad vrchní vrstvu nákladu palet, sejme z palety nejvyšší vrstvu přepravek, přesune se k dopravníku pro separaci palet a tuto vrstvu přepravek na pás dopravníku usadí. Tento proces pak mnohokrát opakuje.
Pásový dopravník pro separaci palet mezitím přepraví jednu řadu směrem k dopravníku přepravek. Tento dopravník stahuje přepravky ze separačního dopravníku a zajišťuje tím dodržování určené mezery mezi přepravkami. Přepravky procházejí při přemisťování z pásového dopravníku pod snímacím optickým systémem, který zjišťuje, zda jsou natočeny dopředu kratší nebo delší stranou (a v případě potřeby dojde k jejich otočení). Dopravník s přepravkami potom pokračuje ve spirále zpět k robotu a pak směrem nahoru ke skloněnému dopravníku. Jakmile robot skončí vykládku palety, pokračuje paleta dolů po paletovém pásovém dopravníku, kde je umístěna na automaticky pracující stohovač palet a může být složena pomocí vysokozdvižného vozíku (nakladače).
Trumfová eso: flexibilita
Robot KUKA KR 270 R2700 ultra v pivovaru Widmer Brothers Brewing se přesvědčivě prezentuje maximální flexibilitou a ideálním poměrem placeného zatížení. Zvedá snadno zátěž 270 kilogramů a disponuje dosahem až do 2700 mm. Díky svým šesti osám nabízí pohyblivost, která perfektně zvládá složitou instalační situaci vyvolanou malou stropní výškou. Sbírá také body za svojí maximální preciznost projevující se při nakládce i vykládce. Stejně jako pro všechny modely série KR QUANTEC je i pro tento model charakteristické, v porovnání s předchozími sériemi, snížení váhy až o 160 kilogramů a objemu o 25 procent. Lehčí komponenty umožňují zvýšit dynamiku, zkrátit časy jednotlivých pracovních cyklů a rovněž, v porovnání s dřívějším stavem, zvýšit celkovou tuhost.
Zvýšení produktivity o 20 procent
„Dnes můžeme dodávat k depaletizaci palety naložené na svou plnou výšku a pracovat rychlostí, na kterou je tato linka navržená. Pro naše dvanáctikusové balení piva to znamená výrazné zvýšení produktivity, které dosahuje hodnoty 20 procent,“ konstatuje na závěr Rick Ginter. „Kromě toho už není potřeba vykládat přepravky ručně. V důsledku toho odpadly na tomto úseku výrobního procesu problémy s bezpečností, nadměrnou námahou, které byla vystavena záda našich zaměstnanců, nebo zdravotní následky na kloubech a svalech.“
„Jsme velmi potěšeni integrací subjektů Midwest Engineered Systems a KUKA roboty. Určitě využiji oba tyto subjekty – MWES a KUKA roboty při jakékoliv budoucí automatizaci balení výrobků,“ dodává vedoucí technického odboru.