V interview Christoph Beumer, generální ředitel skupiny BEUMER, společnosti působící v oblasti intralogistických systémů, komentuje nové trendy v logistice a hodnotí přínos světového veletrhu CeMAT.
Jaké nové trendy jsou podle Vás v současnosti důležité pro oblast intralogistiky?
Intralogistika je základním kamenem globální ekonomiky. Firmy ji již nevnímají jako nutné zlo. Naopak, stává se konkurenční výhodou a vytváří přidanou hodnotu. Navíc otevírá cestu pro nové obchodní modely typu e-commerce a také ulehčuje přizpůsobení produktů a služeb potřebám zákazníka. Všichni jsme zjistili, jak praktické je objednat si zboží přes internet. Internetové obchody jsou nepřetržitě „otevřeny“, zákazníci mohou nakupovat kdykoliv a odkudkoliv prostřednictvím počítače, tabletu nebo smartphonu. A když se jim nelíbí, co nakoupili, tak to jednoduše vrátí.
Můžete nastínit, jaké nové výzvy vyvstaly pro intralogistiku díky těmto trendům?
Stabilně rostou požadavky na spolehlivé a flexibilní doručení. Dodávka zboží v den objednání je v on-line maloobchodním prodeji považována takřka za standard. Zákazníci očekávají, že zboží, které si objednali, okamžitě dostanou, nezávisle na tom, jestli se jedná o mrazenou pizzu, jahodovou zmrzlinu nebo salát. Tento trend je spojený s automatizací objednávek. Lidé si běžně objednají jednu věc a o několik minut další a počítají s tím, že je dostanou v jedné zásilce. Rostoucí tok produktů v e-commerce včetně vyřizování navrácení nechtěného zboží vedl k větší konektivitě, automatizaci a systémové integraci.
Vysvětlete to prosím detailněji…
Dodavatelské řetězce jsou dnes organizované a propojené od zdroje surovin až po dveře zákazníka a pokračuje to vrácením nechtěného zboží a jeho recyklací. Hnací sílou jsou očekávaní konzumentů a průmyslových odběratelů. Konzumenti se zajímají o to, jaký mají pro ně produkty a služby přínos. A ty musí být šité na míru jejich individuálním potřebám. Pro průmyslové odběratele je naprosto zásadní efektivní výrobní proces, což vyžaduje cenově výhodnou a spolehlivou logistiku. Ovšem důraz na individualitu nastavil pro logistiku tak vysokou laťku, že zakladače a výškové sklady samy o sobě nejsou postačující. Technická řešení, jinými slovy služby s přidanou hodnotou plus řízení softwarem se stávají nejdůležitějšími.
Nakolik je důležitá flexibilita dodavatelských řetězců?
Ta je naprosto zásadní. Globalizace vnáší trvalé změny do trhu a ekonomiky. Ekonomika je více mezinárodní, ale zároveň i regionální. Evropští zákazníci konfigurují své laptopy na webu, ale smontovat si je dali v Texasu, zatímco jejich letní oblečení se šije ve Vietnamu. A chtějí tyto produkty přivést ke dveřím do 48 hodin. Na druhé straně kupují lokálně vyráběné biopotraviny. To stejné platí pro podniky – objednávají zboží na globálním trhu a zároveň chtějí mít své specializované dodavatele nablízku. Všechny firmy, malé i velké, se musí chtě-nechtě přizpůsobit těmto novým modelům nákupu, produkce a prodeje, což vede k dalekosáhlým změnám v dodavatelském řetězci a bude to vyžadovat enormní flexibilitu. Bez efektivní logistiky nic, o čem jsem mluvil, není reálné.
Tématem veletrhu CeMAT 2016 byly “Smart Supply Chain Solutions”. Co si pod tím lze představit?
Téma bylo velice dobře vybráno. Pozornost byla zaměřena na fakt, že procesy v logistice budou nevyhnutelně automatizovány a propojeny. Pokračující digitalizace způsobí zásadní změny v hodnotových řetězcích a objeví se zcela nové obchodní modely. Osvojení si digitální technologie a s tím spojené změny v lidském myšlení vytvoří nové výzvy nejenom pro logistické společnosti, ale i pro poskytovatele služeb obecně. Jejich úspěch bude v budoucnosti čím dál víc záviset na kvalitě logistických center. Intralogistika a digitalizace jsou neoddělitelně spojeny. Průmysl 4.0 je již realitou a internet věcí se stává v mnoha oblastech součástí každodenního života. Příležitosti jsou velké, protože mluvíme o vysoce škálovatelných systémech. Inteligentní řešení jsou k dispozici, ale možnosti těchto technologií nejsou v žádném případě vyčerpané.
Společnosti někdy využívají dopravní systémy bez řidiče. Vidíte v tom nějaký trend?
Ano, rozhodně. Trend směřuje od těžké, neflexibilní manipulační techniky k multifunkčním vozíkům. Vidím i přímou korelaci mezi tímto trendem a zbožím baleným v krabicích. Kartony jsou používány čím dál více jako výsledek automatizace a e-commerce. Navíc lean koncepty jsou stále důležitější v kombinaci s menšími zásobami a objednacím množstvím. Intralogistika prochází radikální transformací.
Co je třeba udělat, abychom se vypořádali s těmito změnami?
Musíme myslet dopředu při plánování procesů a vynalézat bezpečné a spolehlivé technické systémy. To bude znamenat více procesorů, uživatelských ovládacích prvků, softwaru a řídících jednotek. Všechny tyto složky musí být integrovány do harmonického, ergonomického, efektivního a pro uživatele přívětivého systému, který je schopný zpracovat gigantická kvanta dat. Komplexnost logistiky dělá IT nepostradatelným, je to jediný prostředek pro kontrolu toku zboží. Budeme potřebovat inteligentní řešení pro dodavatelský řetězec. IT systémy se budou muset kontinuálně zdokonalovat. A týká se to nejenom skladování a distribuce, ale i výroby a zásobování montážních pracovišť a nakonec i konzumenta. V každé části dodavatelského řetězce se bude zvyšovat tvorba hodnoty a ziskovost. V mnohých společnostech je software zodpovědný za minimálně polovinu nových řešení.
Co to znamená po Vaši společnost jako výrobce vybavení a systémů pro intralogistiku?
V dnešní době, pokud se nerozhodneme změnit vybavení a strojní zařízení, tak můžeme zaznamenávat růst výkonu a efektivity jenom díky zdokonalovaní softwaru. A to je pro nás atraktivní oblast s velkými benefity pro naše zákazníky. Vypracovali jsme se z dodavatele komponentů na integrátora systémů. Vybavili jsme se velmi brzy inteligentním softwarem a kontrolními jednotkami, což je velká výhoda.
V čem vidíte přínos veletrhu CeMAT pro návštěvníky?
Na CeMATu byla prezentována řešení pro trendy, o kterých jsme mluvili, a zdůrazněny oblasti s potenciálem. Zaměření veletrhu na informační technologie v logistice bylo důležité, protože jsou relevantní pro všechny oblasti oboru. Software má na ně vliv a vzájemně je propojuje. CeMAT byl proto přímo nutností nejen pro IT experty, ale i specialisty logistiky a obchodní manažery z celého světa. Měli na CeMATu příležitost prozkoumat trh a zjistit, co se bude v blízké budoucnosti dít ve výrobních závodech a logistických provozech.