Bohumínský závod se tak stal novým výrobním a logistickým centrem technických izolací Rockwool Group pro střední a východní Evropu.
Hlavním cílem rozsáhlých investic skupiny v Bohumíně bylo posílení tržní pozice na evropském trhu a posílení konkurenceschopnosti značky Rockwool v oblasti technických izolací. „Miliardovou investici jsme si zasloužili díky výbornému technickému zázemí, strategické poloze a vysoké kvalitě a produktivitě práce našich zaměstnanců,“ popisuje důvody investice v Bohumíně marketingový manažer Rockwoolu Josef Mik.
Velkou část investic použil Rockwool na postavení tří výrobních linek pro výrobu technických izolací. Nové linky navazují na primární linku s roční kapacitou 65.000 tun, vyrábějící kamennou minerální vlnu jako polotovar. Projekt dále zahrnoval výstavbu budov pro skladovací prostory, manipulaci a expedici výrobků. V Bohumíně také revitalizovali vnitřní areál závodu a zpevnili plochy pro venkovní sklady.
Investice pomohla dále zlepšit oblast výroby týkající se nakládání s odpady. Kamenná vlna je plně recyklovatelným materiálem a instalace nového zařízení výrazně zvýšila podíl výrobního odpadu, který se recyklací vrací ve formě briket zpět do výroby. „Nedávno jsme navíc zahájili více jak 60milionovou investici do technologií, které nám umožní další snížení emisí oxidů síry a těkavých látek vypouštěných do ovzduší,“ přibližuje jeden z dalších investičních projektů manažer ISO, kvality a životního prostředí Andrzej Macura.
Rockwool má v České republice obchodní zastoupení od roku 1995, vlastní výrobu kamenné vlny zahájil v roce 1998. Bohumínský závod Rockwool aktuálně zaměstnává 245 lidí a loni měl tržby 880 milionů korun. V celé skupině Rockwool pracuje více než 10.000 zaměstnanců ve 30 zemích a v roce 2014 dosáhla tržeb přes 2 miliardy eur. Centrála koncernu se nachází v dánském městě Hedehusene.
V Moravskoslezském kraji spolupracuje Rockwool s téměř 200 přímými dodavateli, z toho je 40 společností z Bohumína. V České republice distribuuje své výrobky výhradně prostřednictvím sítí stavebnin.
Bohumínský Rockwool dodal izolace například pro stavbu současné nejvyšší administrativní budovy v České republice, tedy brněnský AZ Tower měřící 111 metrů. Produkty z kamenné vlny byly použity také při stavbě 148 metrů vysoké elektrárny Ledvice, jež je aktuálně nejvyšší průmyslovou budovou v tuzemsku. Závod v Bohumíně byl rovněž dodavatelem izolace pro Forum Nová Karolina v Ostravě nebo pro Slezskou univerzitu v Karviné.