Vyplývá to ze zjištění poradenské firmy Cushman & Wakefield. Zpráva mapuje trh v Polsku, České republice, Maďarsku, na Slovensku a v Rumunsku.
„Období nízkých úrokových sazeb trvá již velmi dlouho. Investoři tak mají omezené možnosti, kam své prostředky výhodně uložit a komerční reality se ukazují být vhodnou příležitostí. Ekonomika roste, firmy expandují, rozvíjí se e-commerce. Poptávka po logistických a výrobních prostorech proto sílí a to zvyšuje jejich hodnotu,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield.
Nejvýznamnější letošní transakcí je prozatím nákup parků firmou CTP od developerů v Rumunsku.
Rozdělení pozic – developeři versus investoři
Ve střední Evropě dochází k diverzifikaci trhu. Hráči se začínají postupně dělit na developery, kteří se zaměřují hlavně na výstavbu nových projektů. K těm patří například Goodman a Panattoni. Další skupinu tvoří společnosti, jež parky staví a poté si je nechávají ve vlastnictví, případně portfolio rozšiřují nákupem již stávajících areálů. Příkladem je CTP, P3 a Prologis. Třetí skupinu tvoří investoři, kteří preferují nákupy hotových parků před jejich výstavbou – k nim patří například společnost Logicor. Ta letos nakoupila parky v Polsku i České republice.
Výstavba i pronájmy předčily loňská čísla
V letošním prvním pololetí si firmy pronajaly více ploch, než kolik stačili developeři nově postavit. Podíl nepronajatých ploch tak nadále klesá a v průměru ve střední Evropě dosahuje 6,8 procent. To je nejméně za posledních devět let.
„Nejvýraznější je pokles v Maďarsku, kde za půl roku klesla nepronajatost o dva procentní body na současných 13,7 procenta. Pokud si Maďarsko udrží toto tempo, tak by na přelomu roku mohlo dosáhnout zdravé míry okolo deseti procent,“ vysvětluje Ferdinand Hlobil.
V prvním pololetí letošního roku se ve střední Evropě postavilo přes 600.000 metrů čtverečních nových ploch (loni ve stejném období to bylo 520.000 metrů čtverečních). Pronajalo se 2,1 milionu metrů čtverečních (loni 1,9 milionu metrů čtverečních). Celkově dnes v regionu existuje 18,5 milionu metrů čtverečních, přičemž Polsko se blíží k hranici deseti milionů a Česká republika nedávno dosáhla pěti milionů metrů čtverečních.
Výhled pro nejbližší budoucnost
Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě je silný a stabilní. Nadále pokračuje příliv výrobních i logistických firem z Německa a lze očekávat další expanzi firem z oboru e-commerce. A to jak domácích hráčů, tak příchod e-shopů ze západu. Přicházet budou také čínské a další asijské výrobní firmy, pro které je strategicky důležité být blízko automobilovým výrobcům.
„Nájemné je stabilní a to už téměř deset let. Pokud dochází k poklesu nájemného, tak je to díky množstevním slevám – do regionu přicházejí výrobní firmy, které si pronajímají výrazně větší prostory než před deseti lety. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat,“ doplňuje Ferdinand Hlobil.
Ilustrační foto: Cushman & Wakefield (na snímku Tulipan Park v Maďarsku)