
DB Schenker hodlá provozovat trvale udržitelnou logistiku. Také proto klade stále větší důraz na železniční a kombinovanou dopravu. Společnost zvyšuje energetickou účinnost skladů a zavádí moderní technologie, které jsou zároveň šetrné vůči klimatu. Do celkové ekologické koncepce společnosti patří také kamiony s nižší emisní třídou, pravidelná školení řidičů s důrazem na ekologickou jízdu, přísné bezpečnostní předpisy a elektrické a plynové vozíky v logistických skladech, využívání solární energie nebo certifikace procesů. Prostřednictvím dokumentu Program na ochranu klimatu 2020 se logistický operátor zavázal, že do roku 2020 sníží emise oxidu uhličitého z přepravní činnosti o 20 %.
Inteligentní osvětlení ve skladech a čerpací stanice pro CNG
Začátkem roku 2015 proběhla modernizace světel v logistických centrech v Boru u Tachova a Liberci. Do obou skladů bylo nainstalováno nejmodernější inteligentní osvětlení. „Jedná se o lištové systémy LED svítidel s pohyblivými čidly v uličkách a výsledek této změny je vynikající. Úspora elektrické energie bude 30-40% oproti původnímu osvětlení, což bude mít ekonomický i ekologický přínos,“ říká ředitel DB Schenker v České republice Tomáš Holomoucký. Nové osvětlení také přispívá k lepšímu pracovnímu prostředí a vede k vyšší bezpečnosti na pracovišti.
V září tohoto roku bude otevřena nová čerpací stanice pro CNG a sice přímo v areálu centrálního skladu v Rudné u Prahy. Stanice se dvěma výdejními místy bude určena pro firemní osobní automobily, které postupně přecházejí z běžného pohonu na CNG, a také pro nákladní auta rozvážející zásilky v Praze a Středních Čechách.
Ocenění zelené logistiky
Ekologické aktivity DB Schenker přinášejí své ovoce – rakouské pobočky společnosti v Linci a Klagenfurtu obdržely v nedávné době prestižní ocenění.
Rakouské ministerstvo životního prostředí udělilo cenu Innovation Award unikátnímu systému osvětlení GreenWarehouse, který společnost Philips instalovala v logistickém skladu DB Schenker v Linci. Tento trvale udržitelný koncept kombinuje LED světla s nejmodernějšími inovacemi z oblasti dynamické kontroly osvětlení. Vysoko závěsné snímače pohybu ve skladu zajišťují, že se světla rozsvítí pouze tehdy, když zaznamenají pohyb osob v uličkách skladových prostor.
„Nejenže systém zajišťuje plné osvětlení za každých okolností, ale navíc ročně snižuje naše emise oxidu uhličitého o 200 tun. Naše společnost díky tomu ušetří více než 40.000 eur,“ říká Thomas Ziegler, ředitel pobočky DB Schenker v Linci.
Spolková země Korutany udělila klagenfurtské pobočce společnosti DB Schenker druhé místo v soutěži Energy Globe Awards 2015. Dopravce uspěl v kategorii „Vzduch“, kde bodoval díky projektu, jehož cílem bylo eliminovat výskyt emisí oxidu uhličitého v Klagenfurtu.
Výstavba nového terminálu umožnila použít alternativní trasy pro svozová auta pro lokální distribuci i dálkové kamiony, což ve výsledku přineslo redukci oxidu uhličitého o více než 76 tun. To odpovídá například úspoře 32 tisíc litrů oleje pro vytápění, což je přibližně průměrná roční spotřeba 20 domácností.
Zapojení zaměstnanců do ekologických aktivit
Životní prostředí není lhostejné ani zaměstnancům DB Schenker v České republice. Takřka 30 z nich včetně členů nejvyššího managementu se rozhodlo, že se v rámci dobrovolnického dne DB Schenker Green Days budou podílet na úpravě naučné stezky ve Skryjích na Křivoklátsku. „Do blízkosti hradu Křivoklát jsme se vrátili již podruhé, vloni na podzim jsme v podobném počtu lidí upravovali terén na naučné stezce Paraplíčko,“ vzpomíná Tomáš Holomoucký. Letos upravili terén geologické zážitkové stezky Po stopě trilobita a natřeli na všech 15 stanovištích dřevěné prvky, zábradlí, tabule a konstrukce. Pomohli také v místním Muzeu Joachima Barranda při přípravách na turistickou sezónu. „Strávit den v přírodě, poznat při práci další kolegy a pomoci dobré věci, je velice naplňující,“ hodnotí Tomáš Holomoucký.
Třídění odpadu ve všech českých pobočkách společnosti je samozřejmostí, pracovníci DB Schenker se rovněž úspěšně zapojili do projektu Zelená firma, v jehož rámci sbírají firemní i domácí elektroodpad, který je poté ekologicky zlikvidován. Za pět let účasti v tomto projektu zaměstnanci posbírali téměř osm tun elektroodpadu.
U příležitosti oslav 20. výročí působení DB Schenker v České republice před čtyřmi lety společnost ve spolupráci s Nadací Partnerství za každého svého stálého zaměstnance vysadila jeden strom. Díky tomu do české přírody přibylo 800 stromů.
Ilustrační foto: DB Schenker