„Podle všech zjištění někdo účelově uzavřel nevýhodnou smlouvu, aby bylo možno vyvést stamiliony korun ze státem vlastněného ČD Carga. Jinak si nedokážu vysvětlit, že při uzavírání smlouvy a dodatků nikdo nerozpoznal, že smlouva je pro stát nevýhodná,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.
Vedení ČD Cargo nyní zvažuje další postup ve věci platnosti nájemní smlouvy se společností Hyparkos, i civilní odpovědnosti statutárních orgánů tak, aby kauzu dořešilo co nejdříve. „Jsme dlouhodobě poškozováni placením nepřiměřeně vysokého nájemného za objekt, jehož dispoziční řešení objektivně dostatečně nemůžeme využít. Navíc s největší pravděpodobností došlo i k porušení zákona o veřejných zakázkách, jelikož nájem ani smlouva nebyla transparentně vysoutěžena,“ dodává předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik. ČD Cargo dnes za pronájem nedostatečně využitých skladů platí nájem ve výši zhruba 90 milionů korun. Příjmy pokryjí přibližně třetinu této částky, čímž společnost každoročně přichází o cca 60 milionů korun.
Výsledek auditu ukazuje, že v minulosti mohlo dojít k trestnému činu. Vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality SKPV si před časem od ČD Carga i od mateřské společnosti, tedy Českých drah, vyžádali příslušné podklady. „S podáním trestního oznámení na neznámého pachatele pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku souhlasíme a plně spolupracujeme,“ doplnil ke kauze předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek.